Foto Boris Bolšec
KIOK-ova ekipa "Tri prvaka" bila je u sastavu Marin Braut, Paola Marijanić i David Rimbald, uz mentorstvo prof. Borisa Bolšeca
povezane vijesti
Protekle je subote u Barbanu održana jedanaesta “Robotrka na prstenac”. Manifestacija inspirirana nadaleko poznatom, tradicionalnom Trkom na prstenac koja se održava u u spomenutom istarskom gradiću još je jednom okupila najbolje ekipe osnovaca robotičara iz cijele Istre, ali i s područja Primorja i Kvarnera.
Ova manifestacija, gdje roboti umjesto konja prolaze stazu i ciljaju u obješenu metu u obliku prstena, svake godine privlači sve veći broj sudionika i gledatelja.
Dokazali izvrsnost
Kako nam je predstavio prof. Boris Bolšec iz Kluba informatičara otoka Krka čiji su članovi redoviti sudionici, a nerijetko i domaćini regionalnih prednatjecanja koja prethode onoj završnoj, glavnoj priredbi, na ovogodišnjoj je (robo)trci sudjelovalo čak 19 ekipa, s ukupno 57 natjecateljica i natjecatelja pristiglih na ogled iz Pule, Medulina, Barbana, Pazina, Rovinja i Krka.
– Klub informatičara otoka Krka (KIOK) ostvario je izvanredne rezultate te je sa šest svojih ekipa i ukupno 19 članova, ponovno dokazao svoju izvrsnost u svijetu robotike, pohvalio nam se spomenuti krčki profesor informatike, neumoran i predan u informatičkom ali i robotičkom educiranju mladih otočanki i otočana.
KIOK-ova ekipa “Tri prvaka”, u čijem su sastavu bili Marin Braut, Paola Marijanić i David Rimbaldo, uz mentorstvo upravo prof. Bolšeca, naposljetku je osvojila prvo mjesto i naslov ovogodišnjih ekipnih slavodobitnika, dok je druga krčka ekipa “Ne znam”, u čijem su se sastavu ondje predstavili Dino Karabaić, Leon Lipovac i Patrik Bajčić, zauzela također sjajno treće mjesto u ukupnom poretku ekipnog natjecanja.
Impresivni rezultati
Nakon uzbudljivih ekipnih borbi, ovogodišnja je Robotrka na prstenac nastavljena i u pojedinačnim natjecanjima – pripetavanjima, u kojima su sudjelovali ponajbolji natjecatelji iz ekipnih borbi.
U pojedinačnoj konkurenciji u pet prvoplasiranih ušlo je čak jedanaestero naših natjecatelja, pohvalio nam se nadalje s pravom svime ponosni prof. Bolšec.
Prvo mjesto osvojio je Luka Leverić (Last Dance, Medulin). Drugo mjesto pripalo je Davidu Rimbaldu iz krčke ekipe Tri prvaka. A trećeplasirana je bila pak Darija Purić, također iz krčke ekipe “Zlatna kruna”.
Četvrto je mjesto u pojedinačnoj konkurenciji pripalo pak Lovru Vareliji iz Medulina, dok su također zapažena peta mjesta podijelile učenice i učenici iz Barbana i Krka, i to Lovro Katnić, Mihael Bajčić, Paola Marijanić, Tin Filipović, Leon Lipovac, Toni Čeperić i Lorenzo Manzin.
Ovi impresivni rezultati još jednom potvrđuju vrhunsku kvalitetu rada KIOK-a i njegovih članova, koji su zasluženo zauzeli vodeće pozicije u robotici.
Njihov uspjeh na ovom natjecanju predstavlja veliku motivaciju na nastavak rada našeg društva, jednako kao i za sve buduće naraštaje naših robotičarki i robotičara, a koji iz godine u godinu stasaju unutar radionica koje ova udruga organizira i priređuje za mlade Krčanke i Krčane, dobar dio kojih svoja znanja i vještine nastavlja širiti, dopunjavati i nadograđivati i tijekom svog srednjoškolskog i akademskog obrazovanja, a neki među njima i tijekom svojih kasnijih profesionalnih karijera, zaključio je predstavnik i jedan od pokretača superuspješnoga Kluba informatičara otoka Krka.
Pravila robotrke
Robotrka na prstenac, podsjetimo, natjecanje je u robotici za učenike osnovnih škola. Ekipe sačinjavaju po tri člana od kojih svaki “vozi” po tri vožnje.
Da bi mogli sudjelovati na natjecanju, natjecatelji moraju sami sastaviti i opremiti robote motorima za upravljanje te senzorima.
Na robot, također samostalno, moraju montirati i žičnu ili pak bežičnu kameru koja kasnije “vozačima” omogućava praćenje slike na s robotom poveznom laptopu.
Sami natjecatelji su i autori programa za upravljanje robotom a tijekom natjecanja, u prvoj vožnji, natjecatelji upravljaju robotom ručno, pomoću tipkala, tipkovnice, miša ili drugog upravljača kojeg su sami izradili, objasnio nam je pravila robotrke mentor krčkih informatičara i robotičara, prof. Bolšec.
U onoj drugoj disciplini odnosno vožnji natjecatelji također upravljaju robotom ručno, ali ne mogu vidjeti arenu izravno, već prstenac pokušavaju pogoditi gledajući sliku s kamere na robotu.
Treća se natjecateljska disciplina bazira na senzorskom praćenju crne crte u areni, kojom robot sam treba doći do prstenca.
Natjecatelji pri tom mogu pogađati u prstenac podižući i spuštajući koplje, i to nakon što roboti u zadanom vremenu (od najviše 12 sekundi) prijeđu put dug 150 cm.
Natjecanje je, ističu njegovi organizatori, zanimljiv i atraktivan spoj tradicije i novih suvremenih tehnologija.