
iStock / Moment Makers Group
Režim spasonosnih lijekova nije smislio liječnik ili bilo koja osoba već - model umjetne inteligencije
povezane vijesti
Umjetna inteligencija svakim se danom infiltrira u sve pore našeg života.
Neki se toga boje, neki se tome raduju, ali jedno od polja na kojem bi umjetna inteligencija mogla biti ogromna prekretnica je – medicina.
Jedan od dokaza je i priča koju donosi New York Times
“Prije nešto više od godinu dana, Josephu Coatesu je rečeno da preostaje samo jedna stvar za odlučiti. Je li želio umrijeti kod kuće ili u bolnici?
Coates, koji je tada imao 37 godina jedva je bio pri svijesti.
Mjesecima se borio s rijetkim krvnim poremećajem zvanim POEMS sindrom, zbog kojeg je imao utrnule ruke i stopala, povećano srce i otkazivanje bubrega. Svakih nekoliko dana liječnici su morali ispuštati litre tekućine iz njegovog abdomena. Postao je previše bolestan da bi primio transplantaciju matičnih stanica – jedan od rijetkih tretmana koji ga je mogao dovesti u remisiju.
“Odustao sam”, rekao je. “Samo sam mislio da je kraj neizbježan.”, piše NYT.
“Ali Coatesova djevojka, Tara Theobald, nije bila spremna odustati. Stoga je poslala e-mail moleći za pomoć liječniku u Philadelphiji po imenu David Fajgenbaum, kojeg je par upoznao godinu dana ranije na skupu o rijetkim bolestima.
Do sljedećeg jutra, dr. Fajgenbaum je odgovorio, predlažući nekonvencionalnu kombinaciju kemoterapije, imunoterapije i steroida koja prethodno nije testirana kao tretman za Coatesov poremećaj.
Unutar tjedan dana, Coates je reagirao na liječenje. Za četiri mjeseca bio je dovoljno zdrav za transplantaciju matičnih stanica. Danas je u remisiji.
Režim spasonosnih lijekova nije smislio liječnik ili bilo koja osoba već – model umjetne inteligencije.
U laboratorijima diljem svijeta znanstvenici koriste umjetnu inteligenciju kako bi među postojećim lijekovima tražili tretmane koji djeluju za rijetke bolesti.
Promjena namjene lijekova nije novost, ali korištenje strojnog učenja ubrzava proces – i moglo bi proširiti mogućnosti liječenja za ljude s rijetkim bolestima.
Zahvaljujući verzijama tehnologije koje je razvio tim dr. Fajgenbauma na Sveučilištu u Pennsylvaniji i drugdje, lijekovi se brzo prenamjenjuju za stanja uključujući rijetke i agresivne vrste raka, fatalne upalne poremećaje i složena neurološka stanja. I često rade.
Promjena namjene prilično je česta u farmaceutskim proizvodima: minoksidil, razvijen kao lijek za krvni tlak, prenamijenjen je za liječenje gubitka kose. Viagra, koja se prvobitno prodavala za liječenje srčanih bolesti, sada se koristi kao lijek za erektilnu disfunkciju. Semaglutid, lijek protiv dijabetesa, postao je najpoznatiji po svojoj sposobnosti da pomaže ljudima u mršavljenju.
Postoji “riznica lijekova koja bi se mogla koristiti za toliko mnogo drugih bolesti. Samo nismo imali sustavan način promatranja”, rekao je Donald C. Lo, bivši voditelj terapeutskog razvoja u Nacionalnom centru za napredne translacijske znanosti i znanstveni voditelj u Remedi4All, grupi usredotočenoj na prenamjenu lijekova.
“U biti je gotovo glupo ne isprobati ovo, jer su ti lijekovi već odobreni. Već ih možete kupiti u ljekarni.”, prenosi NYT.
Izvorni tekst pronađite OVDJE