Foto: iStock
U roku od nekoliko tjedana stupit će na snagu ograničenje za korisnike koji su se registrirali kao mlađi od 18 godina limitiranjem neprekidnog boravka na TikToku od 60 minuta
povezane vijesti
Jedna vijest o zabranjivanju TikToka državnim službenicima i na državnim uređajima širom Zapada sustiže drugu. Amerikanci, Europska komisija, Vijeće Europe…, zadnja se Kanada pridružila u difamaciji društvene mreže najpopularnije među najmlađom populacijom. Vladama zapadnih zemalja nije problem kakvim su sadržajima izložena djeca i kako to utječe na njihovo mentalno zdravlje, već je briga u sumnji da je vlasnik platforme kineska tvrtka ByteDance u uskoj vezi s vladajućom i jedinom političkom partijom u Kini, onom komunističkom i što TikTok skuplja podatke o svojim korisnicima na način koji bi možda mogao biti zloupotrebljen u smislu nacionalne sigurnosti.
Koliko u tome ima pretjerane brige, koliko političke manipulacije, koliko poslovnih interesa ostaje otvoreno pitanje. I dok je TikTok pod orkestriranom „paljbom“ po pitanju stvari koje se prosječnog korisnika malo tiču, čini se da sama tvrtka, barem po posljednjim potezima, pokušava zaštiti svoju mladu publiku od društvene mreže same. Među njima i otprilike dvije trećine američkih teenagera koji redovito koriste TikTok.
U roku od nekoliko tjedana stupit će na snagu ograničenje za korisnike koji su se registrirali kao mlađi od 18 godina limitiranjem neprekidnog boravka na TikToku od 60 minuta. Njima će automatski u postavkama biti postavljeno to ograničenje. No, nije riječ o zabrani, već kako je objasnio u blogu Cormac Keenan, voditelj povjerenja i sigurnosti TikToka, o vrsti podsjetnika.
Nakon što prođe 60 minuta, teenageri će morati upisati zaporku, kako bi to vrijeme produžili. Za mlađe od 13 godina stvari će biti još malo strože. Kad prođe 60 minuta, roditelj će morati ukucati kod za još pola sata produžetka. Dakako, igra na savjest mladih korisnika mogla bi biti od slabe vajde, ali u TikToku su predvidjeli slučajeve ignoriranja i zaobilaženja pravila. Ako korisnici onemoguće ograničenje vremena pred ekranom od 60 minuta i provedu više od 100 minuta na aplikaciji dnevno, TikTok će od njih zatražiti da postave dnevno ograničenje vremena pred ekranom.
Čini se da je TikTok ozbiljno pristupio ovom problemu pa limite nije smislio „odokativno“ već u skladu sa znanstvenim istraživanjima stručnjaka Digital Wellness Laba pri Dječjoj bolnici Boston.
Uz vremenski limit, ima i drugih ograničenja koja vode k manjoj izloženosti mladih korisnika neželjenim sadržajima i(li) ljudima sa zlim namjerama. Korisnici mlađi od 15 godina su po defaultu registrirani kao privatni računi, direktno dopisivanje omogućeno je samo starijima od 16, a livestreaming samo starijima od 18.
Je li u pitanju iskrena briga TikToka za mlade korisnike ili samo ublažavanje sve negativnije percepcije u javnosti, ostaje otvoreno pitanje, baš kao i pitanje je li TikTok ugroza za nečiju nacionalnu sigurnost.