Kripto zlato

Do ovog tjedana “izrudareno” je preko 90 posto svih raspoloživih bitcoina

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

90 posto bitcoina je izrudareno u 12 godina. Za ostalih deset posto trebat će još veća procesna snaga, još više struje i prema procjenama stručnjaka, još 18 godina



Neke kriptovalute, poput bitcoina, rade na proof of work protokolu što znači da se oslanjaju na sudionike mreže zvane rudari koji kontinuirano obrađuju transakcije i potvrđuju blokove u procesu koji se općenito naziva rudarenje. Proces verifikacije transakcija na blockchainu onima koji ga izvode donosi monetarnu korist, odnosno za utrošen rad procesora koji verificiraju transakcije rudarima se dodjeljuje određena količina bitcoina, koja se, planirano, s vremenom smanjuje, kroz proces poznat kao halving.


Posljednji takav događaj zbio se u svibnju prošle godine, kada je nagrada za rudarenje koja se dodjeljuje za svaki izrudareni blok pala s 12,5 na 6,25 bitcoina, no tada je vrijednost jednog bitcoina iznosila manje od 9 tisuća dolara, dok je danas više od pet puta veća.


Kako je to prilikom pokretanja ove kriptovalute zacrtao misteriozni Satoshi Nakamoto, postupno smanjenje broja dodijeljenih bitcoina ima za cilj odgoditi trenutak kada će svi ikada dostupni bitcoini, njih 21 milijun, biti pušteni u opticaj.




Prema podacima koje je s platforme Blockchain.com prikupio Cointelegraph, do početka ovoga tjedna rudari su generirali ukupno 18,899 milijuna bitcoina. To znači da je upravo premašena granica od 90% svih bitcoina koji će ikada biti stvoreni. Postizanje ove prekretnice trajalo je gotovo 12 godina otkako su prvi bitcoini izrudareni 9. siječnja, 2009. godine. Međutim, očekuje se da će preostala zaliha najpopularnije kriptovalute biti izrudarena do veljače 2140. godine, na temelju procjena trajanja blokova i rasporeda bitcoin halvinga.


Kako je sve manje bitcoina koji nisu na tržištu te se njihovo izdavanje znatno smanjilo, to se odrazilo i na cijenu zbog visoke potražnje za “novim” bitcoinima čija je tržišna cijena iznosila manje od 0,10 dolara kada je 10% zaliha izrudareno početkom 2010. godine, a kasnije je skočila na oko 7,50 dolara kada je 50% zaliha izrudareno u prosincu 2012. godine. Trenutna cijena bitcoina je nešto ispod 50.000 dolara što je pad od gotovo 30 posto u odnosu na vrhunac od 69.000 dolara ranije ove godine.


Ne očekuje se da će svi od 21 milijun Bitcoina biti dostupni na otvorenom tržištu. Tvrtka za kriptoanalitiku Chainalysis procjenjuje da je 3,7 milijuna Bitcoina  nepovratno izgubljeno na temelju analize aktivnosti adresa, iz razloga koji se kreću od gubitka privatnih ključeva do čak smrti. Još 1 milijun bitcoina drži Satoshi Nakamoto koji stoje netaknuti otkako je misteriozni tvorac izrudario taj iznos u ranim danima mreže.