Open source filozofija

DeepSeek ne prestaje iznenađivati. Tvorci “kineske” umjetne inteligencije se ne šale oko otvaranja koda

T.I.

Naime, danas je taj kineski start up otišao korak dalje dajući do znanja da ne odstupaju od principa da njihov tehnološki model bude open-source, odnosno dostupan svima bez naknade



Nije prošlo ni mjesec dana kako je dotad nepoznata kineska tvrtka DeepSeek objavila da se njihov model umjetne inteligencije može mjeriti sa sposobnostima vrhunskih chatbotova uz korištenje samo fragmenta specijaliziranih čipova koje koriste vodeće tvrtke za razvoj umjetne inteligencije na Zapadu i uspjela ne srušiti samo njihove dionice, negoli i prodrmala temelje razvoja umjetne inteligencije na Zapadu. Sad već stižu nova iznenađenja.


Naime, danas je taj kineski start up otišao korak dalje dajući do znanja da ne odstupaju od principa da njihov tehnološki model bude open-source, odnosno dostupan svima bez naknade.


U objavi na X-u najavili su da će sljedeći tjedan otvoriti pet repozitorija koda, komentirajući taj potez neobično idealističkim stavom u razvoju tehnologije na koju se na Zapadu troše desetine milijardi dolara.




“Kao dio zajednice otvorenog koda, vjerujemo da svaki dijeljeni redak postaje zajednički zamašnjak koji ubrzava misiju” – napisali su.



Što stoji iza toga da otvaraju kodove i čine ih dostupnima svima nije posve jasno, ali činjenica je da su u tome usamljeni što se tiče razvoja umjetne inteligencije.


Jer, činjenica jest da osim američkih tvrtki koje se bave razvojem AI-ja, i kineske slične tvrtke tendiraju tome da kodove razvoja sviji AI modela zatvaraju.


Čini se da je njihova filozofija drugačija, kako prenosi Reuters, njegov osnivač Liang Wenfeng, u rijetkom intervjuu kineskom mediju prošlog srpnja je izjavio da tvrtka nije dala prioritet komercijalizaciji svojih modela umjetne inteligencije i da postoji „meka“ moć koja se može dobiti od otvorenog koda.


Novoobjavljeni otvoreni kod pružit će infrastrukturu za podršku modelima umjetne inteligencije koje je DeepSeek već javno podijelio, nadovezujući se na postojeće okvire modela otvorenog koda.


Inače, DeepSeek napreduje velikim koracima u osvajanju korisnika. U tri tjedna od prve objave, statistike kažu da su dosegli oko 22 milijuna dnevnih aktivnih korisnika, što je doduše oko šest manje od prvog AI chatbota ChatGPT-a organizacije OpenAI, ali ChatGPT je na tržištu je već pune dvije godine.