Foto: iStock
Očigledna promjena u raspoloženju kripto tržišta slijedi nakon duge korekcije Bitcoina i altcoina, što je navelo neke ulagače da nagađaju o mogućnosti punopravnog „bear marketa“, no usred geopolitičkih nemira, financijske institucije identificirale su kriptovalute kao potencijalnu priliku
povezane vijesti
Tekuća godina zasada nije bila naklonjena ulagačima u kriptovalute, barem ne prema onima koji su na tržište ušli oko listopada i studenog 2021. kada su zabilježene rekordne cijene, no čini se da bi se stvari mogle uskoro promijeniti nabolje.
Naime, tijekom vikenda ukupna vrijednost kriptovaluta prešla je 2 bilijuna dolara po prvi put u više od tri tjedna usred znakova jasne promjene u tržišnom sentimentu. “Fear&Greed” indeks Bitcoina izašao je iz “ekstremnog straha” i sada je u fazi “neutralnog” s rezultatom od 49, a cijena najpopularnije kriptovalute je dosegla vrijednost od 44.946 dolara, što je porast od oko 34 posto u odnosu na najnižu vrijednost u siječnju.
Očigledna promjena u raspoloženju kripto tržišta slijedi nakon duge korekcije Bitcoina i altcoina, što je navelo neke ulagače da nagađaju o mogućnosti punopravnog „bear marketa“, no usred geopolitičkih nemira, financijske institucije identificirale su kriptovalute kao potencijalnu priliku.
Larry Fink, izvršni direktor američke multinacionalne korporacije za upravljanje investicijama Black Rock, rekao je da bi rat u Ukrajini mogao natjerati nacije da preispitaju svoju valutnu ovisnost, potencijalno otvorivši put digitalnoj imovini. Točnije, reklamirao je kriptovalute kao održiv alat za međunarodne nagodbe i transakcije što je prepoznala i sama Rusija koja se našla pod oštrim ekonomskim sankcijama, a jedan od značajnijih izvora prihoda državnog proračuna – onaj od prodaje nafte i plina – došao im je u pitanje. Isto tako vrijednost ruske rublje je značajno pala, pa su vlasti nedavno najavile da će stranim zemljama plin prodavati samo ako ga ovi plate rubljima, u pokušaju da ožive interes za svojom valutom. Međutim, pojavila se ideja i o prihvaćanju alternativnih načina plaćanja umjesto dolara, kojim se obično plaćaju nafta i plin. Predsjednik odbora za energiju Dume, Pavel Zavaljni, izjavio je ovoga tjedna da Rusija razmatra čak i da za naftu i plin počne prihvaćati plaćanja u – bitcoinu.
Čini se da je multinacionalna investicijska banka Goldman Sachs stavila fokus na kripto i čak redizajnirala svoju početnu internetsku stranicu kako bi odražavala rast digitalne imovine i metaverzuma, a Grayscale Investments nedavno je najavio pokretanje novog fonda za pametne ugovore koji omogućuje akreditiranim ulagačima da podupru Ethereum konkurente poput Cardana, Solane, Polkadota, Stellara i ostalih.
U vremenima globalnih pandemija i ratnih sukoba uvijek će se pronaći oni koji znaju napuniti svoje kese, a svima ostalima preostaje izdržati oluju i nadati se najboljem.