Foto: iStock
Zanimljivo, da je netko i nakon povijesne odluke SEC-a 10. siječnja uložio u bitcoin, kad je bilo izvjesno da će se volumen trgovanja povećati, onda i potražnja, pa time i cijene – da to laički opišemo – zaradio bi dobar novac
povezane vijesti
- Osuđen australski informatičar koji već godinama laže da je tvorac bitcoina i diže milijunske tužbe
- Nirvanin slavni album “Nevermind” dosegao brojku od 700 tjedana na Billboardovoj Top 200 listi najprodavanijih albuma
- MMF odobrio kredit Salvadoru u zamjenu za odmicanje od bitcoina kao službenog sredstva plaćanja
Danas je bitcoin dostigao povijesno visoku vrijednost od 69,202 dolara, prestigavši tako prethodni rekord iz studenog 2021. kad je dosegao 68,982.20 dolara.
Rezultat ovog rasta je veliki nesrazmjer ponude i potražnje kriptovalute s najvećom tržišnom kapitalizacijom na svijetu, odnosno posljedica povijesne odluke Američke komisija za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima (SEC) da po prvi put legitimira neku kriptovalutu, odnosno odobri trgovanje na tradicionalnim burzama preko 11 Bitcoin ETF-ova sredinom siječnja, što je ovu imovinu učinilo dostupnijom institucionalnim ulagačima. Usput, nove najave da bi bankovne kamate počele padati, odnosno novac pojeftiniti, su uvijek poticajna vijest za ulaganje u špekulativnu imovinu.
Od prošlog listopada vrijednost bitcoina je skočila 160 posto, prvo radi samih najava da bi SEC mogao odobriti trgovanje NFT-ovima na tradicionalnim burzama, a sve se multipliciralo kad se to zaista i dogodilo. Zanimljivo, čak da je netko i nakon odluke SEC-a 10. siječnja uložio u bitcoin kad je bilo izvjesno da će se volumen trgovanja povećati, onda i potražnja, pa time i cijene – da to laički opišemo – zaradio bi dobar novac. Bitcoin je na dan odluke skočio kratkotrajno na 45 tisuća dolara, pa za dva tjedna pao ispod 40. Tko je tada uložio danas bi bio bogatiji za gotovo 60 posto.
Online kupovina (i prodaja) kriptovaluta dostupna je gotovo svakom tko posjeduje karticu (i novac na njoj), na Binanceu ili nekoj drugoj kripto-mjenjačnici uz par klikova na PC-u i mobitelu, i može se reći da ne postoji investiranje koje se može isplatiti u tolikom postotku u tako kratkom roku. Dakako, ulaganje u kriptovalute je i rizik. Sve je u tajmingu, kako brzo raste, tako brzo može i pasti, iako analitičari posljednjih tjedana sve sigurnije tvrde da bi bitcoin mogao i do 100 tisuća dolara, što bi potvrdilo davna predviđanja kriptovalutnih „evanđelista“ koji su utihnuli kad se bitcoin s rekordne vrijednosti u studenome 2021. strmoglavio na 16 tisuća dolara ni godinu dana kasnije.
Nećemo ni ovaj put reći ništa novo kad napišemo zaključak da je u volatilnom svijetu kriptovaluta samo mijena stalna, ali to se potvrđuje već i danas. Na početku navedenu rekordnu vrijednost bitcoin je dostigao oko 16 sati, ni dva sata kasnije dok ovo pišemo, vrijednost mu je pala za cca 5 tisuća dolara, na manje od 64 tisuće dolara.