Foto: iStock
Cjenovne oscilacije kriptovaluta samo su osnažili vjeru Joea Bidena i njegovih suradnika u plan nove regulative koja će navodno biti izdana u narednim tjednima, a njome će se pozvati nadležne federalne agencije na uvođenje strožih propisa u područje digitalne imovine
povezane vijesti
Nakon turbulentne godine za praktički sve što ima veze s blockchainom, administracija američkog predsjednika Joea Bidena sprema se izdati izvršnu naredbu koja će pozvati savezne agencije da reguliraju digitalnu imovinu kao što su bitcoin, ethereum i NFT “kroz prizmu pitanja nacionalne sigurnosti”, prenosi Forbes.
Naime, tržište kriptovaluta poraslo je s 200 milijardi dolara u siječnju 2020. godine na više od 1,5 bilijuna dolara danas dok ljudi diljem svijeta kupuju kriptovalute kao potencijalnu budućnost financija. U međuvremenu, NFT-ovi – digitalni certifikati koji su uglavnom izgrađeni na ethereum blockchainu – prihvaćeni su od strane svijeta umjetnosti i sporta kao unosan novi način zarade.
Interes tehnoloških divova poput Mete (bivši Facebook) i proizvođača Applea za razvoj svjetova virtualne stvarnosti, odnosno metaversea, također je doveo do nagađanja da bi digitalna imovina temeljena na blockchainu kao što su bitcoin, ethereum i NFT mogla biti temelj takvih svjetova.
Istovremeno, iznenađujući tempo i opseg usvajanja digitalne imovine temeljene na blockchainu nosi upozorenja da bi sada mogli predstavljati rizik za globalni financijski sustav jer nacionalne države počinju eksperimentirati s digitalnom imovinom. El Salvador je u rujnu postao prva zemlja na svijetu koja je usvojila bitcoin kao zakonsko sredstvo plaćanja.
Sve navedeno upalilo je “crvene lampice” u Bijeloj kući kojom sada vladaju Demokrati koje se često kritizira da novim i kompliciranim federalnim ili državnim propisima pokušavaju riješiti postojeće probleme, a cjenovne oscilacije kriptovaluta samo su osnažili vjeru Joea Bidena i njegovih suradnika u plan nove regulative koja će navodno biti izdana u narednim tjednima, a njome će se pozvati nadležne federalne agencije na uvođenje strožih propisa u područje digitalne imovine. Ova inicijativa obuhvatit će kriptovalute, NFT-e i svu sličnu imovinu, i to kao “pitanje nacionalne sigurnosti”.
U konačnici bi trebao biti stvoren sveobuhvatni set zakona i propisa koji će koherentno predstaviti politiku Bijele kuće prema kriptotržištu, doznaje se iz vrha vlasti SAD-a, a u donošenje propisa bit će uključeni i savjetnici za nacionalnu sigurnost i ekonomiju, financije, kao i ministarstvo unutarnjih poslova te državna riznica.
I druge zemlje također žele regulirati tržište bitcoina i kriptovaluta, a neke razmatraju opciju da krenu putem Kine koja je izdala opću zabranu rudarenja i trgovanja kriptovalutama. U Ujedinjenom Kraljevstvu, bivši ministar zdravstva upozorio je da će “Britanija biti ostavljena u prašini sa svojim mlakim odnosom prema kriptovalutama“, dok je bivši ministar financija koji je sada viši savjetnik kripto-mjenjačnice sa sjedištem u Londonu rekao da je ” iskreno, prilično šokantno” da je Velika Britanija zaostala za drugim financijskim središtima u postavljanju jasne regulative o rastućoj kripto industriji.
“Moramo regulirati, a ne zabranjivati“, rekao je ovaj tjedan visoki ruski dužnosnik nakon što je središnja banka zemlje preporučila potpunu zabranu bitcoina i kriptovaluta. Predsjednik Vladimir Putin izrazio je podršku prijedlozima koji bi promovirali oporezivo i regulirano rudarenje kriptovaluta u zemlji.