Foto: Reuters
Premijer Morrison se postavlja vrlo tvrdo i napominje da Australci donose australske zakone i da na ucjene Googlea neće reagirati uljudno
povezane vijesti
U ratu između Googela i australske vlade izvlači se sve teža verbalna artiljerija. Prvo se Australija namjerila donijeti zakon po kojem bi internetski giganti poput Googlea i Facebooka morali plaćati „paušal“ australskim novinskim izdavačima za svaku pojavu njihova sadržaja na raznim internetskim platformama, tražilicama i društvenim mrežama. Google je, nakon što je postalo jasno da se australska vlada ne šali, počeo prijetiti onim čime je mogao. A mogao je jedino najavom blokiranja svoje tražilice, odnosno povlačenja iz Australije. Ili, bolje rečeno blefirati.
S jedne strane potez je razumljiv jer je jasno da ako prođe australski presedan, to neće ostati na razini presedana, već će se širom svijeta desiti domino efekt i za očekivati je da će slični zakoni biti doneseni u nizu zemalja.
S druge strane, čini se da je taktika zaplašivanja bila promašena. Gizmodo prenosi izjavu australskog premijera Scotta Morrisona koja sugerira da se ne zabrinjava puno oko toga hoće li Google blokirati svoju uslugu na području Australije.
„Mogu vam reći, Microsoft je prilično uvjeren da može popuniti tu prazninu. Razgovarao sam sa Satyom neki dan i bilo je riječi o tome“ – rekao je danas Morrison misleći na izvršnu direktoricu Microsofta Satyu Nadellu usput sugerirajući mimikom da u Microsoftu zbog toga trljaju ruke.
Naime, kao i svugdje Microsoft je prisutan na internetskom prostoru sa svojom Bing tražilicu koja trenutno zauzima tek 4 posto korisnika interneta. Ako Google ode, a neće, ni krivi ni dužni vjerojatno bi postali broj jedan među tražilicama u Australiji.
Ostaje nejasno zašto je Google uopće priprijetio nečim što mu ne može izaći na korist. Odlazak bi otvorio vrata konkurenciji i pitanje je što bi bilo kad bi se nakon nekog vremena vratili. S druge strane, što god napravili, australska vlada je čvrsta u stavu da izglasa zakon kako su i zamislili u cilju zaštite svog medijskog prostora i posebno malih, nezavisnih novinskih izdavača.
Morrison se po tom pitanju postavlja vrlo tvrdo i napominje da Australci donose australske zakone i da na ucjene Googlea neće reagirati uljudno.
Osvrnuo se i na to da bi novi zakon mogao regulirati online komunikaciju na novi način, da se osigura civiliziranija diskusija.
“Mi samo želimo da pravila u digitalnom svijetu budu ista kao što postoje u stvarnom svijetu … u fizičkom svijetu. A to znači da ne možete ići okolo zlostavljajući ljude i tako nastavljati unedogled. To kako se neki ljudi ponašaju na internetu, ne bi se isto ponašali u prostoriji kao što je ova. Ili ja mislim da ne bi” – zaključio je australski premijer na današnjoj konferenciji za novinare.