
Kad je Trump odlučio carinama kazniti Kinu po puno višoj stopi negoli druga konkurentna gospodarstva, najavivši stopu od čak 54 posto, pa onda Vijetnamu 46 posto, zapravo je najviše „ranio“ dva američka tehnološka diva koji se oslanjaju na proizvodnju svojih proizvoda u te dvije zemlje
povezane vijesti
Iako se ekonomski analitičari i stručnjaci širom svijeta slažu da globalni carinski rat koji je Donald Trump jučer objavio nije pametna ideja, američki predsjednik s talentom za PR nazvao je jučerašnji dan „danom oslobođenja“. Sa neuvjerljivom argumentacijom kako su SAD desetljećima iskorištavane i manipulirane od strane saveznika i neprijatelja, uz objavu carina cijelom svijetu (osim iz nekog razloga Rusiji iz koje je u SAD prošle godine uvezeno robe vrijednosti preko 3 milijarde dolara, tri puta više nego, recimo, iz Hrvatske), uvjeren je da su problemi s padom dionica kratkoročni.
Ekonomisti se ne slažu, a zasigurno nisu sretni ni dioničari velikih tvrtki širom svijeta. Od jučer na burzama širom svijeta izgubljeno je čak 2,5 bilijuna dolara (slikovitije – 2,5 tisuća milijardi), i strah od dugotrajnije recesije se širi širom svijeta poput požara.
Koliki gubici su se desili jednom političkom odlukom da se zorno ilustrirati velikim američkim tehnološkim tvrtkama. Kao najveći gubitnik zasad se pokazao Apple, što i nije neko čudo s obzirom da svoj prihod bazira na fizičkim proizvodima, za razliku od Facebooka i sličnih koji se oslanjaju uglavnom na virtualne „proizvode“, odnosno prihode od reklama. Najvažniji proizvod Applea, iPhone se izrađuje uglavnom izvan granica SAD-a, prema procjenama između 80 i 90 posto svih Appleovih mobitela proizvodi se u Kini.
Rezultat? Jučer ujutro Appleova dionica pala je za 9 posto u odnosu na samo dan prije, što je najveći dnevni pad njihove dionice u posljednjih pet godina. U brojkama, to znači da je u jednom danu Apple izgubio čak 310 milijardi dolara tržišne vrijednosti.
Danas dionica Applea vrijedi 17 posto manje nego na početku ove godine.
Amazon je prošao slično, dionica im je pala za 7 posto. I iz istog razloga. Kad je Trump odlučio carinama kazniti Kinu po puno višoj stopi negoli druga konkurentna gospodarstva, najavivši stopu od čak 54 posto, pa onda Vijetnamu 46 posto, zapravo je najviše „ranio“ ova dva tehnološka diva koji se oslanjaju na proizvodnju svojih proizvoda u te dvije zemlje.