Ishitrena odluka?

Američka pošta prestala zaprimati pakete iz Kine na osnovu Trumpove odluke o carinama. Slijedi kaos

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Riječ je o oko tri milijuna poštanskih paketa dnevno. Koliki je posao u pitanju svjedoči podatak da je vrijednost kineskih jeftinih proizvoda koje građani SAD-a naručuju online skočila s 5,3 milijardi dolara u 2018. na čak 66 milijardi dolara u 2023. godini



U SAD dnevno ulazi iz inozemstva otprilike 4 milijuna poštanskih paketa, od toga većina iz Kine. Sad bi točnije bilo reći, ulazilo je, jer je jučer državna poštanska tvrtka US Postal objavila da privremeno obustavlja primitak poštanskih paketa iz Kine i Hong Konga. Ovu odluku slijedi izvršna uredba predsjednika Trumpa o uvođenju dodatne carine od deset posto na svu robu koja ulazi iz Kine u SAD.


Dosad su svi paketi vrijednosti manje od 800 dolara slobodno ulazili u SAD, nije bilo potrebno objašnjenje što se u paketima nalazi i nisu carinjeni. Po tako zvanom de minimis principu, najviše su profitirale velike online kineske kompanije poput Temua ili AliExpressa. Odsad, nije samo da će pošiljke manje vrijednosti biti carinjene s 10 posto, nego kad se bude utvrđivalo što je unutra, određivat će se i prijašnja osnovna carina za različite vrste proizvoda, pa bi takvi proizvodi mogli poskupjeti u konačnici i 80 posto.


Koliki je posao u pitanju svjedoči podatak da je vrijednost kineskih jeftinih proizvoda koje građani SAD-a naručuju online skočila s 5,3 milijardi dolara u 2018. na čak 66 milijardi dolara u 2023. godini. To je jedan problem za američku ekonomiju, odnosno izvozni deficit, no u politici slobodnog kolanja paketa male vrijednosti bez provjera Trumpovu administraciju brine podjednako jedan teže brojčano dokaziv problem.




Naime, ako se paketi ne provjeravaju, lako je moguće da se u njima, osim sitne elektronike i ili odjevnog predmeta kriju ilegalne (s)tvari, poput smrtonosnog fentanila, sintetske droge jače 50 puta od heroina, na koju se lako zakačiti i s kojom se još lakše predozirati. SAD se dugo vremena vrtio oko 20 tisuća smrti godišnje od predoziranja drogom. Otkad fentanil kola američkim ulicama, ta crna brojka skočila je na čak 100 tisuća.


Trump i njegova administracija sumnjaju da većina fentanila dolazi upravo iz Kine. Problem je u tome što fentanila količinski treba malo za puno doza. Primjerice, od jednog kilograma praha fentanila može se napraviti čak 50 tisuća doza droge. Za šverc fentanila ne trebaju vam kamioni kao u slučaju marihuane, lako je zamisliti da ga netko iz Kine dilerima u SAD šalje u poštanskim paketima.


Odluka o prestanku zaprimanja poštanskih paketa iz Kine i Hong Konga privremena je i jasno je da ne može biti dugo na snazi. No, za drugu fazu, US Postal i carinske službe očito nisu spremne i pitanje je kad će biti. Provjera tri milijuna pošiljki dnevno, otvaranje i carinjenje svake zahtijeva iznimno proširenje kapaciteta i nebrojeno novih službenika koji će Trumpovu izvršnu uredbu sprovesti u djelo.