Sedam godina prije roka

Amazon se pohvalio ugljičnom neutralnošću, ekološki aktivisti unutar same tvrtke se ne slažu

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Jedan od prigovora je da dok s jedne strane Amazon ulaže u elektrane „zelene“ energije, s druge strane eksponencijalno povećava potrošnju električne energije koja se ne može namiriti iz obnovljivih izvora



Amazon, jedna od najvećih e-trgovačkih i tehnoloških kompanija uopće, pohvalila se da je sedam godina prije roka kojeg je uprava sama sebi postavila, postala 100 % „zelena“, jer je prošlu godinu za svo svoje poslovanje trošila električnu energiju isključivo iz obnovljivih izvora.


Ovu tvrdnju ipak ne treba shvatiti doslovno, posljednjih je godina Amazon uložio milijarde dolara u više od pet stotina solarnih i vjetro elektrana, i količina energija koju one proizvode je veća od potrošnje električne energije Amazona za sve njihove poslovne aktivnosti, od podatkovnih centara, preko upravnih zgrada do distribucijskih skladišta u 27 zemalja širom svijeta. Drugim riječima, riječ je ekvivalentu, mnoga od navedenih poslovnih aktivnosti nisu se napajala energijom direktno iz spomenutih petstotinjak elektrana iz obnovljivih izvora, već iz tradicionalnih distribucijskih kanala električne energije čije je porijeklo mješovito, i iz obnovljivih izvora, ali i termoelektrana i elektrana na plin.


Iako je neosporan trud Amazona da postigne cilj da se napaja samo energijom iz obnovljivih izvora i tako pomogne u borbi protiv globalnog zatopljavanja, ekološki aktivisti, među kojima su i grupe u samom Amazonu, smatraju da je to samo mimikrija i samoreklamerstvo, da kompanija održi dobar glas u javnosti. Jedan od prigovora je da dok s jedne strane Amazon ulaže u elektrane „zelene“ energije, s druge strane eksponencijalno povećava potrošnju električne energije koja se ne može namiriti iz obnovljivih izvora. Posebno se to odnosi na ulaganje u razvoj umjetne inteligencije. Ti projekti zahtijevaju velike data centre koji troše ogromne količine struje, neki tolike da bi se s tom energijom moglo napajati čak 100 tisuća kućanstava.




“Kao zaposlenici Amazona, frustrirani smo što vodstvo Amazona obmanjuje javnost iskrivljujući istinu o svojim tvrdnjama o obnovljivoj energiji. Amazon želi da zamislimo njegove podatkovne centre okružene vjetroelektranama i solarnim farmama, ali stvarnost je takva da tvrtka uvelike ulaže u proširenja podatkovnih centara koji se napajaju strujom proizvedenom na ugljen iz Zapadne Virginije, naftom iz Saudijske Arabije i kanadskim plinom” – reagirala je prilično oštro na Amazonovu objavu o postizanju karbonske neutralnosti tvrtke grupa Amazon Employees for Climate Justice (Amazonovi zaposlenici za klimatsku pravdu).


Tko je u pravu, zapravo je teško reći. S jedne strane Amazon da i hoće ne može izbjeći korištenje tradicionalnih distribucijskih električnih mreža i teško može utjecati je li u njima struja dobivena na plin ili iz vjetroelektrana. Mogu ulagati u razvoj mreže elektrana iz obnovljivih izvora što i čine. S druge strane, činjenica jest da podatkovni centri crpe enormne količine energije i bilo bi manje licemjerno od Amazona da su, kad se već diče „ugljičnom neutralnošću“, prvo osigurali napajanje svojih podatkovnih centara iz obnovljivih izvora, pa ih tek onda stavljali u funkciju.