Foto: Pexels
Ugrožava pravilan rad i funkcionalnu povezanost između različitih regija
povezane vijesti
Nije novost da je onečišćenje zraka uzrokovano prometom vozila prijetnja ljudskom zdravlju.
Zapravo, sve više istraživanja potvrđuje povezanost između izloženosti ovoj vrsti smoga i većeg rizika od cerebralnog oštećenja.
To potvrđuje i nedavno koje je proveo istraživački tim sa Sveučilišta British Columbia i Sveučilišta Victoria u Kanadi, a koje pokazuje izravnu vezu između kratkotrajne izloženosti prometnom onečišćenju i brze promjene funkcije povezivanja ljudskog mozga.
Istraživanje, provedeno u Laboratoriju za izloženost zagađenju zraka UBC-a, koje je simuliralo uvjete onečišćenja zraka u stvarnom životu, uključilo je 25 zdravih odraslih osoba, koje su bile izložene i filtriranom zraku i ispušnim plinovima dizela u kontroliranom laboratorijskom okruženju.
Koristeći inovativnu tehnologiju funkcionalne magnetske rezonancije (fMRI), istraživači su analizirali promjene u mreži mozga, skupu međusobno povezanih regija mozga koje imaju ključnu ulogu u pamćenju i unutarnjem razmišljanju.
Rezultati su pokazali da samo dva sata izlaganja ispušnim plinovima dizelskih vozila može izazvati značajno smanjenje funkcionalne povezanosti mozga.
Smanjena povezanost može utjecati na sposobnost obrade informacija, pamćenje, koncentraciju i druge kognitivne funkcije.
Iako su promjene u mozgu bile privremene i reverzibilne u ovoj studiji, istraživači su zabrinuti zbog mogućih dugoročnih implikacija stalne izloženosti zagađenju od prometa.
Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Environmental Health, zapravo predstavljaju pravi alarm za javno zdravlje.
Istraživači pozvaju ljude da poduzmu mjere predostrožnosti kako bi smanjili svoju izloženost štetnim zagađivačima zraka, kao što su pješačenje ili vožnja biciklom manje prometnim rutama, te uvijek pazeći da filtri zraka u vozilima rade u dobrom stanju.