U srpnju spektakl u Rikard Benčiću i na Titovom brodu Galeb

Elita internet aktivizma, SF-a i digitalne industrije dolazi u Rijeku

Davor Mandić

Od 18. do 20. srpnja bivši tvornički kompleks »Rikard Benčić« i Titov »Galeb« ugostit će niz predavanja i radionica te goste poput SF legende Brucea Sterlinga ili Morgana Marquis-Boirea, Googleovog inžinjera za krizne situacije

RIJEKA Čeznutljivi pogledi iz Hrvatske prema beogradskoj Share konferenciji, čije je prvo izdanje 2011. godine okupilo vodeća svjetska imena iz područja digitalnih tehnologija, internetskog aktivizma, blogosfere, otvorili su apetite i na domaćoj sceni. No unatoč raznim pokušajima nitko se u hrvatskoj festivalskoj ponudi nije uspio približiti duhu i dosezima Sharea.  

A onda se nekoliko stvari poklopilo: generalni menadžer novosadskog festivala Exit Bojan Bošković razilazi se sa svojim bivšim partnerima i osnivačima Exita te u pokušaju (re)definiranja pojma festival 2.0 dolazi do grada na Rječini i ostvaruje prve preliminarne dogovore s Odjelom za kulturu. Kako sam kaže, odmah su »kliknuli« i tako se rodila ideja o kombinaciji festivala, konferencije i ljetne škole.


Vrlo brzo bilo je poznato ime – »Republika«, mjesto – bivši tvornički kompleks »Rikard Benčić« i Titov »Galeb«, za tu prigodu planiran na vezu u riječkoj luci i vrijeme održavanja – od 18. do 20. srpnja.   No to je bio tek prvi dio posla. Prva konferencija za novinare, održana 7. ožujka, ponudila je osim Boškovića još neka zanimljiva lica u suorganizaciji, ali uglavnom puno lijepih želja i zanimljivih koncepata bez »punjenja«. Festival-konferenciju-ljetnu školu nije se moglo pobliže ni odrediti, a nije bio poznat ni budžet, odnosno financijska konstrukcija. Logično se pojavila i skepsa, no u međuvremenu stvari su se posložile i »Republika« je ovih dana izašla u javnost s prvim konkretnim imenima i strukturom.  

 


»Line up« iz snova


»Republika« tako nastaje kao spoj nekoliko svjetskih festivala i konferencija – uz spomenuti Share tu su i berlinsko-johanezburški A Maze te melburnski Pause, koji uz suorganizaciju donose i dašak svoje atmosfere. Sa Sharea će u Rijeku doći Morgan Marquis-Boire, inženjer sigurnosti u Googleu specijaliziran za krizne situacije, forenziku i analizu malwarea; Bruce Sterling, poznati SF pisac, jedan od osnivača cyberpunka i neslužbeni glasnogovornik tog žanra; Michelle Thorne, zaposlena u Mozilli Foundationu te aktivistica Creative Commonsa, Katitza Rodriguez, direktorica za međunarodno pravo Electronic Frontier Foundationa, a uz još pokojeg govornika predstavit će se i »Movable Borders«, istraživački projekt koji pokušava analizirati što se događa s granicama u eri njihove sve veće teritorijalne i političke propusnosti.


 



Razriješene su i nedoumice oko budžeta »Republike«. Pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar potvrdio je i brojkama da je festival od strateškog značaja za Rijeku, pa je tako 500.000 kuna zalog za uspješno prvo izdanje, ali i nastavak u godinama koje slijede.  

– »Republika« je doista strateški projekt Grada Rijeke koji u prvoj godini ima za cilj snažan iskorak na području kreativnih industrija, a kasnije ima ambiciju postati centralni događaj tog tipa u regiji. Samo događanje odvijat će se u prostorima ex Benčića i broda Galeb, i samim time promovirat će njihovu transformaciju i obnovu. Važno je reći da će upravo u ciglenoj zgradi Benčića biti smješten i centar za razvoj kreativnih industrija. Rijeka kao grad s obrazovnim institucijama s područja primjenjene umjetnosti ali i brojnim pojedincima i tvrtkama s tog područja, treba učiniti sve da osvijesti svoj potencijal.


Pritom treba imati u vidu činjenicu da novo programsko i financijsko razdoblje EU 2014.-2020. na području kulture nosi naziv Creative Europe i da je u velikoj mjeri posvećeno upravo kreativnim industrijama, čime se znatno mijenja uobičajena, tradicionalna »kontinentalna« kulturna politika. Važnost koju kreativnost u širem smislu, a ne samo kroz tradicionalne lijepe umjetnosti, ima na ekonomiju ali i identitet, jednostavno postaje važna i nezaobilazna tema.


»Republika« je osmišljena s ciljem da znatno ubrza značaj Rijeke u ovom segmentu, da kroz njega umreži naš grad i aktere lokalne i nacionalne scene sa zaista vrhunskim profesionalcima iz čitavog svijeta, kaže Šarar, ističući da je »Republici« već sada podršku dalo i Ministarstvo kulture te riječko sveučilište, uz interes poslovnog sektora.



Pause, kao kreativno okupljalište digitalne industrije, u Rijeku dovodi Carmen Rodriguez iz Toch Studija, usredotočenog na pokretnu grafiku i umjetničku režiju; Marka Simpsona iz GlobaLeaksa, open-source okvir za »zviždače«, Martina Froehlicha iz MayBitea, predstavljenog kao formalno obučenog inženjera i umjetnika te Tonyja Zagoraiosa, nagrađivanog motion dizajnera.  

A Maze, pak, kao festival koji spaja kompjutorske igre i umjetnost, dovodi animatoricu i dizajnericu igara Leu Schonfelder; švicarskog dizajnera Marija von Rickenbacha te programera kompjutorskih igara Ramija Ismaila.


Start Art Expo


Osim predavanja i panela spomenutih gostiju, »Republika« osmišljava i RockPaperStartups, predstavljen kao startup praznik osmišljen za osnivače, investitore i sve zainteresirane za neke od najinovativnijih tehnoloških tvrtki u srednjoj i istočnoj Europi, kao i na ostatku kontinenta. Ovaj startup pokrenula je Netokracija, hrvatski internetski magazin posvećen biznisu, marketingu i novim medijima.  

Start Art Expo najavljuje se pak kao festival likovne umjetnosti u čijem će se sklopu održati izložbe, likovne radionice, predavanja eminentnih stručnjaka iz regije i svijeta iz područja kulture, likovne intervencije u prostoru kao i videoprojekcije, filmski programi, tribine te radionice za djecu i mlade. Na samom festivalu producirat će se umjetnička djela i projekti koji će biti predstavljeni na različitim lokacijama u gradu.


 



 Ako se sumnjalo u Republiku, još se više sumnjalo u Hartera festival. Obzirom da se prijašnjih godina line up festivala znao mjesecima unaprijed, da su ulaznice bile u pretprodaji također mjesecima unaprijed, informacije na kapaljku koje su ove godine pristizale iz organizaijskog tabora nisu slutile na dobro. Kad je Harteri konačno ugašen i mrežni sajt zbog nepodmirenih obaveza, mnogi su smatrali da je to njen kraj.   No Hartera je ipak “uskrsnula”, a Damir Martinović Mrle potvrdio nam je da će se spojiti s »Republikom« u sva tri dana održavanja. Ipak, još uvijek se ne znaju izvođači. Mrle kaže da se pregovara s fenomelnalnim glazbenicima, ali da će sve ovisiti o mogućim dodatnim financijama iz Grada Rijeke.  

Znaju se barem lokacije. Prvi dan, 18. srpnja, lokacija će biti Titov »Galeb«, drugi dan Palach, u kojem će osim glazbenog programa biti organizirano i oslikavanje kluba, a treći, ključni dan, bit će na poznatom starom mjestu u Marganovu. 



Sudjelovanje na »Republici« omogućit će se svima koji odluče odvojiti 30 eura za ulaznicu na sva događanja, pod uvjetom da se nađu u prvih tisuću zainteresiranih. Toliko će naime narukvica biti dostupno u prodaji i kroz natječaj za besplatne narukvice. Uz njih na natječaju će se moći dobiti i stipendija koja će uključivati i smještaj i pokrivene putne troškove. Natječaj je otvoren od 5. lipnja.