Sigurnosni rizici

Američko ministarstvo obrane listu kineskih tvrtki koje surađuju s kineskom vojskom nadopunile tehnološkim gigantima Tencentom i CATL-om

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

CATL je najveći proizvođač  litijum-ionskih baterija za automobile na svijetu i surađuje s većinom velikih zapadnih proizvođača automobila, računajući tu i Teslu



Danas je Ministarstvo obrane SAD-a dodalo nekoliko tehnoloških kineskih tvrtki na popis onih za koje se sumnja da surađuju s kineskom vojskom, i kao takve predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost SAD-a. Među njima odskaču dva poznata imena, kineski lider na polju video igara i društvenih mreža Tencent i proizvođač baterija CATL. Za manje upoznate, Tencent je vlasnik popularne društvene mreže TikTok koja samo u SAD-u ima 150 milijuna aktivnih korisnika, a CATL je najveći proizvođač  litijum-ionskih baterija za automobile na svijetu i surađuje s većinom velikih zapadnih proizvođača automobila, računajući tu i Teslu. Osim desetak pogona u Kini, ima tvornice baterija u Njemačkoj i Mađarskoj.


Manje poznate kineske tehnološke tvrtke dodane na popis nepoželjnih u SAD-u su proizvođači čipova Changxin Memory Technologies i Quectel Wireless, proizvođač dronova Autel Robotics, MGI Tech, tvrtka za proizvodnju instrumenta za gensko sekvenciranje, te Origincell Technology koja funkcionira kao mreža banaka stanica i razvija tehnologije bio-pohrane.


Ova lista se upotpunjuje na godišnjoj razini i zasad su na njoj imena 134 kompanije.




Prema pisanju Reutersa Tencent i CATL brzo su reagirali priopćenjima skoro identičnog sadržaja, da je njihovo uvrštavanje na ovakvu listu greška, jer ni jednoj ni drugoj kineska vojska nije na popisu klijenata.


Ovakvo uvrštavanje ima restriktivne implikacije na poslovanje kineskih tvrtki u SAD-u, ali i reputacijske. Naime, burze odmah reagiraju na takve vijesti, poslije današnje objave odluke Pentagona, dionice Tencenta u SAD-u pale su krupnih osam posto.