DUBOKI KORIJENI

Živa baština zeleno-plavog zaleđa Opatijske rivijere

Aleksandra Kućel Ilić

Pusna tradicija temelj je mnogih manifestacija, a zvončari ponos matuljskoga kraja, tradicija i nematerijalna baština upisana na UNESCO listu, Foto: Marko Gracin

Pusna tradicija temelj je mnogih manifestacija, a zvončari ponos matuljskoga kraja, tradicija i nematerijalna baština upisana na UNESCO listu, Foto: Marko Gracin

Pust je u matuljskom kraju uvijek odlična inspiracija, jer kada to živiš i osjećaš onda je neminovno da i manifestacije temeljiš na dubokim korijenima tradicije, posebno onim karnevalskim

Turistička zajednica općine Matulji već dugi niz godina vrlo uporno i s puno ideja radi na poštovanju i očuvanju nematerijalne i materijalne kulturne baštine, s naglaskom na nematerijalne vrijednosti.


– Volimo reći da su sve manifestacije utemeljene na dubokim korijenima tradicije, posebno onim karnevalskim, pa smo već 2004. godine počeli s manifestacijom »Festival pusne hrani«.


Ideja je bila predstaviti mjesta koja, kao i općina Matulji imaju presnac – tradicionalnu karnevalsku slasticu koja se priprema skoro u svim mjestima općine, a izrasli smo u međunarodnu manifestaciju kontinuiranog održavanja na kojoj se predstavlja tradicija, običaji, jezik, glazba i događaji pojedinih općina i gradova i to putem hrane, ispričala je direktorica Turističke zajednice općine Matulji Marijana Kalčić.



Pust kao inspiracija


– Za potresujku ili pojku po starinski već su svi čuli, pleše se sada ne samo u općini Matulji nego i šire, a to je zbog naše »Školi potresujki« koja je počela sada već davne 2005. godine i kroz koju je prošlo više od 2.000 polaznika.


O fenomenu potresujke i povratku starinskog plesa sniman je i dokumentarni film od strane Odsjeka emisija pučke i predajne kulture HRT-a iz Zagreba, a niz »škola« koje su kasnije počele s radom po uzoru na našu dokaz su da je projekt vrijedan i važan.


Nakon toga, 2006. godine osmišljen je projekt »Izbor za najpusnu divojku«, manifestacija koja od kandidatkinja traži da se pokažu i dokažu kao prave »pusne ženske« na način da moraju znati pjevati, plesati, dobro se maskirati i druge »pusne« aktivnosti.


Pust je u matuljskom kraju uvijek odlična inspiracija, jer kada to živiš i osjećaš onda je neminovno da i manifestacije temeljiš na tome. Iz toga je 2007. godine izrasla i »Pusna večera od jaj«, zamišljena kao završna svečanost svih karnevalskih događanja, gdje se svi sudionici mogu zabaviti »po nekadajnu«, podružiti, razmijeniti fotografije i iskustva, te gdje mogu planirati nova događanja, kazala je Marijana Kalčić, te dodala i kako se uvijek razmišlja i o najmlađima, te je za njih 2008. godine osmišljen i likovni i literarni natječaj na temu Pusta, s idejom da ih se uključi i potakne na stvaranje.


– Pusni vremeplov iz 2012. godine, još je jedno zanimljivo događanje, zamišljeno na način da se svim zainteresiranim kroz osvrte i mišljenja stručnjaka pokaže kakvi su zvončari i cijeli prateći folklor oko njih bili nekada, kako su se i zbog čega kroz vrijeme mijenjali i je li komercijalizacija dobra ili loša za nastavak tradicije, pa organiziramo okrugle stolove, jer zvončari, tradicija i nematerijalna baština upisana na UNESCO listu, a koje na području općine Matulji ima prilično, nepresušan su izvor tema, navela je Kalčić.


E-biciklom kroz ljepote i povijest matuljskog kraja

Već treću godinu zaredom organiziramo i Interpretacijske vožnje e-biciklima po općini Matulji koje se održavaju pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice i TZ-a Kvarnera, a u suradnji s tvrtkom Partenca iz Matulja i Magic Sole iz Kastva i njihovim licenciranim bike vodičima.


Ove smo godine u lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu održali 18 interpretacijskih vožnji koje imaju rekreacijsko-edukativni karakter, a cilj je sve zainteresirane upoznati s prirodnim ljepotama, povijesnom i kulturnom baštinom te velikim potencijalom naše općine kao biciklističke destinacije.


U sklopu vožnji prezentirani su proizvodi naših OPG-ova i proizvođača. Uz sufinanciranje TZ-a Kvarnera i nove standarde za obilježavanje biciklističkih staza do sada smo obilježili staze »One su hodile« i Zaštićeni krajolici – Lisina i Zvonejske njivi, a do kraja godine planiramo završiti još i stazu Mune i Žejane, najavila je Marijana Kalčić.


»Stay sit« i budi fit


Prema njezinim riječima, već 2009. godine kompletno je završen projekt obilježavanja mreže od 150 kilometara biciklističkih i pješačkih staza Općine Matulji, pa je bilo logično te iste godine početi s Biciklijadom po pusneh puteh koja je nastala kako bi se promovirali zvončarski pohodi i tradicija koja se u pravilu održava svake nedjelje u vrijeme karnevala.


Biciklisti uz vodiče obilaze zvončarska mjesta, te dobivaju sve potrebne informacije o tradiciji i običajima, a kraj biciklijade zamišljen je uz ručak i to s tradicionalnom karnevalskom hranom tipičnom za liburnijski kraj.


– U svijetu je popularan trend »Stay fit«, a mi smo osmislili »Stay sit« – malo vožnje, malo edukacije, malo zanimljivosti i puno degustacija autohtonih proizvoda, pa smo aktivnosti nastavili »Biciklijadom po ceste domaće hrani« 2010. godine, gdje smo povezali sve ugostiteljske objekte na našem području koji nude tradicionalnu domaću hranu, jer se osim vožnje biciklima, sudionici zaustavljaju u nekoliko objekta gdje kušaju autohtonu hranu i piće.


Godine 1873. na matuljski je štacion došao prvi vlak i promijenio povijest cijelog našeg kraja. U čast na to doba, 2011. smo godinu proglasili godinom vlaka, te smo sve matuljske manifestacije posvetili upravo tome.


Na dan 25. lipnja, na godišnjicu prvog dolaska vlaka u Matulje organiziramo »Matujsku kartulinu«, manifestaciju koja sadrži zanimljiva i uzbudljiva zbivanja, te popratna bike, eno i gastro događanja. Matujska rožica koju smo pokrenuli 2014. godine sadrži edukativne i eko manifestacije usmjerene na podizanje svijesti o zaštiti okoliša, uređenja okućnica i uljepšavanja destinacije.


Kako bismo se zahvalili i odali počast svim ženama našeg kraja, a prvenstveno mlekaricama, od 2021. godine organiziramo i manifestaciju »One su hodile«.


Uz pomoć informativno-edukativnih panoa, a uskoro i interaktivne mobilne aplikacije, posjetitelji mogu slijediti tragove na autentičnim putovima u prekrasnim krajolicima i otkriti kulturno blago općine, nabraja Kalčić.


Čakavski “ukumponiran” u svaku manifestaciju

S obzirom na to da je matuljsko područje bogato tradicijom i baštinom, prošle je godine nastao i Matuljicious /matuljišs/ – najbolje od Matulja na jednom mjestu. Skup aktivnosti koje uključuju gastronomiju “Za prsti polizat”, edukaciju “Pamet va glavu” i outdoor aktivnosti “Pomalo da se dugo zajde”.


– S ponosom u svaku našu manifestaciju “ukumponiramo” i čakavski, naš jezik kojim se jako ponosimo i koji nas određuje i definira, zaključila je onako “jušto kako rabi” direktorica matuljskog TZ-a Marijana Kalčić, osoba koja je ne samo puna ideja, već i “od mota” da ih realizira i promiče svoj kraj.