Ugrožene životinje

U Hrvatskoj je 20 vrsta životinja pod zaštitom: čuvajmo ih, pazimo ih… da ne izumru!

Danijela Bauk

Bjeloglavi sup, Foto: iStock

Bjeloglavi sup, Foto: iStock

U Hrvatskoj postoji niz zaštićenih životinjskih vrsta koje su pod zaštitom nacionalnih zakona o zaštiti prirode, kao i međunarodnih sporazuma i konvencija

Ugrožene životinje su one čije su populacije u opadanju do te mjere da su na rubu izumiranja. Razlozi za njihovo ugrožavanje su brojni i često uključuju kombinaciju faktora kao što su gubitak staništa, krivolov, klimatske promjene, zagađenje i bolesti. Očuvanje ugroženih vrsta ključno je za održavanje biodiverziteta i zdravlja ekosustava.


Borba za očuvanje ugroženih vrsta dugotrajan je proces koji zahtijeva globalnu suradnju, financijska sredstva i posvećenost zajednice. Svaki pojedinac može pridonijeti kroz podršku zaštiti okoliša, odgovorno ponašanje i promicanje održivosti.


U Hrvatskoj postoji niz zaštićenih životinjskih vrsta koje su pod zaštitom nacionalnih zakona o zaštiti prirode, kao i međunarodnih sporazuma i konvencija – potpisnici smo između ostalih Bernske konvencije, Habitat direktive EU-a, te Ramsarske konvencije o zaštićenim močvarama. Kao i u drugim zemljama, razne životinjske vrste su ugrožene ili su pod prijetnjom izumiranja zbog gubitka staništa, lova i ribolova, onečišćenja okoliša, prometa i masovnog turizma.



Igličasti ježinac, Foto: iStock


Glavata želva, Foto: Pixabay


Dabar, Foto: Pixabay

Crveni popis


Iako se Hrvatska može podičiti iznimnom raznolikošću živog svijeta, mnoge vrste u Hrvatskoj na rubu su izumiranja. Kako bi se odredio stupanj i najvažniji uzroci njihove ugroženosti te na vrijeme poduzele odgovarajuće mjere očuvanja, izrađuju se crveni popisi i crvene knjige. U Hrvatskoj se oni pripremaju u organizaciji Zavoda za zaštitu okoliša i prirode (ZZOP) Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR), pri čemu se koriste kategorije, pravila i kriteriji za procjenu ugroženosti divljih vrsta i staništa Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).


Zaštita životinja može se klasificirati prema različitim kriterijima, uključujući vrste zaštite, razloge zaštite i pristupe zaštiti. Kad govorimo o vrstama zaštite tu je zakonska zaštita koja se odnosi na zakone i propise koji reguliraju postupanje prema određenim vrstama životinja, uključujući zabranu lova, uništavanje staništa i nezakonitu trgovinu.


Stanišna zaštita usmjerena je na očuvanje staništa i ekosustava koji su ključni za opstanak određenih vrsta životinja. Međunarodna zaštita odnosi se na sporazume, konvencije i programe očuvanja koje provode međunarodne organizacije radi zaštite ugroženih vrsta i njihovih staništa.


Kao razlozi zaštite navode se stupnjevi ugroženosti. Ugrožene vrste su one koje su ugrožene ili na rubu izumiranja, te zahtijevaju posebne mjere zaštite radi očuvanja njihovih populacija.


Kritično ugrožene vrste suočavaju se s izuzetno visokim rizikom od izumiranja i zahtijevaju hitne i intenzivne napore zaštite. Tu je i očuvanje biodiverziteta – zaštita raznolikosti životinjskih vrsta i njihovih staništa ključna je za očuvanje ukupne biološke raznolikosti ekosustava.


Edukacija javnosti o važnosti zaštite životinja i njihovih staništa ključna je za promicanje održivih praksi i promjenu ponašanja, a očuvanje i obnova prirodnih staništa igraju ključnu ulogu u zaštiti životinja osiguravajući im odgovarajuće uvjete za opstanak.


Hrvatska se može pohvaliti raznovrsnom faunom, uključujući sisavce, ptice, gmazove, vodozemce i ribe. Mnoge od tih vrsta su zaštićene. Neke od najugroženijih životinjskih vrsta u Hrvatskoj su ris, bjeloglavi sup, orao krstaš, dabar, morska kornjača, razne vrste šišmiša…


Ove su vrste samo neki od primjera, a Hrvatska ima i druge ugrožene životinjske vrste kao što su vuk, jelen, vidra, barska kornjača i druge. Zakon propisuje kazne za kršenje odredbi o zaštiti prirode, uključujući nelegalni lov, uništavanje staništa i nelegalnu trgovinu zaštićenim vrstama.


Uz stroge zakone i aktivnosti očuvanja, Hrvatska nastoji osigurati dugoročnu zaštitu svoje bogate biološke raznolikosti i zaštićenih životinjskih vrsta.



Smeđi medvjed, Foto: Pixabay


Ris, Foto: Pixabay


Lombardijska smeđa žaba, Foto: SACCOBENT