Zeleni projekti

Studenti u Opatiji kroz Ekođir organiziraju ekološke, edukativne i turističke šetnje kroz povijest i prirodu

Ekođir, Foto: FAKULTET ZA MENADŽMENT U TURIZMU I UGOSTITELJSTVU

Ekođir, Foto: FAKULTET ZA MENADŽMENT U TURIZMU I UGOSTITELJSTVU

Fakultet svakodnevno teži opravdati status međunarodnog FEE EcoCampusa (Foundation for Environmental Education)

Na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija posebna pozornost posvećuje se pitanjima održivog razvoja, smanjivanju i zbrinjavanju otpada, racionalnom korištenju energije, vode i uređivanju okoliša.


Fakultet svakodnevno teži opravdati status međunarodnog FEE EcoCampusa (Foundation for Environmental Education).


Međunarodno priznanje i Zelena zastava dodjeljuju se za postignuća na području zaštite okoliša te je FMTU prva sastavnica na Sveučilištu u Rijeci koja je primila ovo priznanje zahvaljujući ekološki osviještenim studentima i djelatnicima.


Od 2021. godine na Fakultetu djeluje Ekoodbor koji okuplja studente i djelatnike s ciljem promicanja i provođenja projekata održivog razvoja (s posebnim naglaskom na ekološku i društvenu komponentu održivog razvoja).


Cilj Ekoodbora je nastavne sadržaje u sklopu prijediplomskog studija Menadžment održivog razvoja, diplomskog studija Održivi razvoj turizma te doktorskog studija Menadžment održivog razvoja primijeniti u svakodnevnom životu Fakulteta.


Osnovni ciljevi Ekoodbora su informiranje i podizanje svijesti studenata, zaposlenika, lokalne i šire zajednice o održivom razvoju, provedba ekoloških i društveno odgovornih projekata na Fakultetu i u zajednici, te suradnja s lokalnom zajednicom i ostalim sastavnicama Sveučilišta.


U aktivnostima Ekoodbora sudjeluju svi zainteresirani ovisno o programu rada, a jedna od aktivnosti povodom obilježavanja 50. godišnjice rada Fakulteta je projekt Ekođir.


Projekt su osmislili studenti i djelatnici Fakulteta uz supokroviteljstvo Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa i Hilton Global Foundation. Studenti na našem Fakultetu nisu isključivo usredotočeni na nastavu i istraživanje, nego žele postati aktivni sudionici i dati doprinos zajednici u kojoj studiraju.


Prodekanica za razvoj, prof. dr. sc. Marinela Krstinić Nižić koja na Fakultetu vodi održive aktivnosti kroz Ekoodbor, ističe da su studenti kroz place-based learning model učenja, osmislili lokacije s naglaskom na održivost, inovacije i funkcioniranje u skladu s prirodom.


Ova ekološka, edukativna i turistička šetnja kroz povijest i prirodu nudi korisnicima zanimljivosti i povijesne činjenice o lokaciji, upoznavanje flore tipične za primorski kraj, koja je ujedno i sastavni dio lokaliteta.


Više o projektu može se naći na mrežnim stranicama fthm.uniri.hr/zivotfmtu/eko-odbor/eko-dir/ ili dođite u Iku i uživajte u 40-minutnoj zanimljivoj i edukativnoj šetnji!


Osim projekta Ekođir organiziraju se Zeleni dani (Green Days) gdje se obrađuju teme poput zelene tranzicije, dekarbonizacije, održivi prijevoz, niskougljičnoj energiji, implementaciji obnovljivih izvora energije, a sve u cilju bržeg ostvarenja klimatsko-energetskih ciljeva.


Ekoodbor surađuje s udrugom Žmergo iz Opatije u cilju brže implementacije ciljeva održivog razvoja, te je također sa Step Ri u sklopu Green daysa održano završno događanje u sklopu projekta GreenPact Collaboration Lab hackathon.


Milenijalci i Gen Z uz pomoć mentora sudjelovali su u rješavanju realnih izazova iz prakse s kojima se turističke tvrtke suočavaju u procesu kružne ekonomije i zelene transformacije.


Osim navedenih aktivnosti studenti i zaposlenici osmislili su: savjete za uštedu energije i vode, recepte za promicanje zdrave prehrane, navike putovanja djelatnika i studenata pri dolasku i odlasku s Fakulteta, kako smanjiti potrošnju energenata, doprinos ciljevima održivog razvoja, izradili Ekokodeks i kućice za ptice, bavili se zelenom, plavom i digitalnom čistkom itd.


Svi sudionici Fakulteta: studenti, nastavno, administrativno i tehničko osoblje, javna i mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave i udruge, zajednički će i dalje poduzimati niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša.


Studenti i djelatnici FMTU-a zainteresirani su i aktivni u prenošenju svoje društvene odgovornosti na Fakultet i širu zajednicu.