
Gljivice na noktima su učestali zdravstveni problem u populaciji – procjenjuje se da oko 25% odraslih ima barem jedan nokat zaražen. Gljivice kao mikroorganizmi su široko rasprostranjeni oko nas, a neke vrste čak žive u našim tijelima ne uzrokujući nikakve probleme. Međutim, u kontaktu s određenim vrstama gljivica, neodržavanjem higijene (posebice nakon korištenja sauna, bazena, teretana) ili „padom“ imunosnog sustava može doći do zaraze gljivicama.
Važno je napomenuti da nisu sve gljivične infekcije jednake – postoji velika razlika između zaraza kože i zaraza noktiju. Naziv kojeg ste sigurno imali prilike čuti je „atletsko stopalo“, odnosno Tinea pedis – radi se o infekcijama kože stopala, nazvana upravo po tome što je kod sportaša ovo relativno česta pojava. Gljivične infekcije noktiju, takozvane onihomikoze, u potpunosti se razlikuju od infekcije kože. Razlog tome je razlika u građi same kože i građi noktiju. Nokti su debeli, tvrdi i teže propusni. Dodatna razlika je u tome što nokti rastu izrazito sporo – nokti na rukama rastu prosječno 3,5 mm mjesečno, dok na nogama rastu prosječno 1,6 mm.
Gljivične infekcije noktiju su naporne i njihovo liječenje je mukotrpno i drugotrajno. Glavni razlog leži u spomenutoj brzini, odnosno „sporosti“ rasta nokta. Liječenje obično traje od 6 do 9 mjeseci za nokte na rukama te 9 do 12 mjeseci za nokte na nogama. Kako bi se nokat uspješno izliječio, važno je da izraste te da se zaraženi dio s vremenom odreže, izrašpa i „zamijeni“ novim i zdravim noktom. Jako je važno za početak započeti liječenje, a kasnije i ustrajati u njemu – naime, postoji mogućnost da se zaraza proširi i na ostale, zdrave nokte, a u rijetkim slučajevima je moguće razvijanje komplikacija. Infekcija nokta se može proširiti na ostatak nokta, nokat se može lomiti, ljuštiti, a u krajnjem slučaju i u potpunosti propasti.
U liječenju je dostupan velik izbor metoda i sredstava za liječenje. Posebno su pogodni lijekovi u obliku lakova za nokte. Lak dublje prodire u nokat nakon nanošenja, a nakon sušenja se lijek zadržava u noktu.
Upravo je takvog oblika FungilacSET, ljekoviti lak za nokte iz hrvatske kompanije Jadran-galenski laboratorij. FungilacSET sadrži aktivnu tvar amorolfin koja djeluje na široki spektar uzročnika infekcije noktiju. FungilacSET ima i fungicidno i fungistatsko djelovanje, što znači da ubija i sprječava širenje gljivica u noktu.
FungilacSET se nanosi samo jednom tjedno, što je velika prednost u liječenju jer se ne mora koristiti svaki dan. Također, dok traje liječenje FungilacSET-om moguće je koristiti svoj omiljeni lak u boji – na taj način, svoj problem s gljivicama na noktima možete uspješno sakriti. Osim toga, nošenje otvorene obuće ovog ljeta neće biti nikakav problem! Pripazite samo da se prije primjene laka u boji FungilacSET ljekoviti lak za nokte prvo osuši, za što će biti dovoljno 10 minuta.
U pakiranju FungilacSET-a dolazi i 10 aplikatora koji se mogu ponovno koristiti nakon primjene lijeka, dovoljno ih je počistiti alkoholom i osušiti.
FungilacSET je dostupan bez recepta u ljekarnama diljem Hrvatske te ga za liječenje gljivičnih infekcija noktiju mogu koristiti sve odrasle osobe, a posebice sportaši, starije osobe te osobe s bolestima poput dijabetesa i psorijaze.