Buduća ACI marina u Rijeci, Foto: ZONA STO D.O.O.
"Kada smo s gospodinom Peterom Lürssenom razgovarali o otvaranju centra izvrsnosti u maritimnoj industriji u Hrvatskoj, upravo nam je cilj bio raditi ovakve projekte", ističe Teuta Duletić, direktorica tvrtke
povezane vijesti
Smart Blue Tourism – pametna marina budućnosti, projekt je vrijedan četiri i pol milijuna eura, koji je pokrenuo Maritime Center of Excellence iz Rijeke, koji posluje u sastavu Lürssen grupe s ciljem da nautičke marine i cijeli nautički sektor učiniti učinkovitijima, sigurnijima i održivima, uz primjenu suvremenih digitalnih tehnologija i automatizacije, uz razvoj potpuno novih proizvoda, usmjerenih prema rješenju pametnih, sigurnih i zelenih marina.
Cilj je projekta povećati otpornost i održivost nautičkog turizma i omogućiti najbolju kvalitetu usluge te personalizirano korisničko iskustvo.
Razvijat će se digitalna rješenja za marine u području operativne efikasnosti, automatizacije upravljanjem, samoodrživosti, sigurnosti turista, očuvanja okoliša, razvoja destinacija, a ujedno će se stvoriti i prednosti poput nove i raznovrsne ponude za turiste, novih zapošljavanja i razvoja zelenog turizma i zelene mobilnosti.
Ciljna skupina su vlasnici i upravitelji marina, dok su krajnji korisnici nautičari, turisti, djelatnici marina i građani.
Digitalna tranzicija
Smart Blue Tourism – pametna marina budućnosti – ojačat će, ističu sudionici u projektu, održivost turizma i pokrenuti digitalnu tranziciju nautičkog turizma stvaranjem preduvjeta za izgradnju prve prestižne luke nautičkog turizma, odnosno koncepta najmodernije digitalne i potpuno zelene marine.
Proizvod će biti baziran na novim tehnologijama i u skladu s najnovijim trendovima u području održive mobilnosti, turizma, okoliša, kreativne i digitalne industrije. Ispunit će najviše zahtjeve sigurnosti i zaštite, ponuditi najbolju kvalitetu usluge te jednostavno i ugodno korisničko iskustvo.
Teuta Duletić, direktorica tvrtke Maritime Center of Excellence, ističe da će projekt rezultirati inovacijama na nacionalnom, ali i globalnom nautičkom tržištu.
– Kada smo s gospodinom Peterom Lürssenom razgovarali o otvaranju centra izvrsnosti u maritimnoj industriji u Hrvatskoj, upravo nam je cilj bio raditi ovakve projekte, odnosno najveći naglasak staviti na razvoj tehnologija za pametne i zelene marine i pametne brodove.
Izuzetno sam zahvalna što smo u našem timu uspjeli okupiti stručne i motivirane profesionalce s kojima imam priliku na dnevnoj bazi surađivati i od njih konstantno učiti, a koji spomenuta inovativna rješenja prvenstveno žele realizirati upravo u našem gradu.
S partnerima ćemo u iduće dvije godine razvijati potpuno nove proizvode usmjerene prema rješenju pametnih, sigurnih i zelenih marina, a koji predstavljaju inovaciju na nacionalnom i globalnom tržištu.
Zajedno ćemo dizajnirati, razvijati i testirati digitalna rješenja za marine u području operativne efikasnosti, automatizacije upravljanjem, samoodrživosti, sigurnosti turista, očuvanja okoliša, razvoja destinacija, a sve s ciljem povećanja održivosti turizma i digitalne tranzicije nautičkog turizma stvaranjem preduvjeta za izgradnju prve pametne luke nautičkog turizma. Proizvod koji razvijamo bit će modularan i kao takav moći će se implementirati na bilo koju marinu ili lučki objekt, kaže Duletić.
Uvođenjem digitalnih inovacija u marinu razvija se, prema njezinim riječima, održivo rješenje mobilnosti za posjetitelje u turističkim destinacijama koje će praćenjem podataka i mogućnošću pregleda informacija u stvarnom vremenu omogućiti smanjenje emisija koje proizlaze iz prometa putnika i posjetitelja i usmjeriti daljnji razvoj marina prema dodatnoj digitalizaciji i prilagodbi kako bi se dosegnula nulta stopa emisija.
Stvorit će se svakako i potreba za otvaranjem novih radnih mjesta, koja će pratiti tehnološki razvoj i nove trendove na tržištu.
– Ovako razvijen modularni koncept digitalne i zelene marine bit će dugoročno implementiran i kao demonstracijska platforma kolaborativnih rješenja koja u budućnosti namjeravamo nastaviti razvijati u uskoj suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i sastavnicama Sveučilišta s kojima imamo izvrsnu suradnju.
S obzirom na sve veći naglasak na održivost u svim industrijama, vjerujem da će ovaj projekt zajedničkim snagama sa svim dionicima postaviti nove standarde za maritimni sektor, a možda i postati primjer dobre prakse kako postići održivost inovacijama uz korištenje novih tehnologija, ističe Duletić.
Pametan turistički brod
Rješenja pametne marine obuhvaćaju aplikaciju za operatere i korisnike, sučelje digitalnog blizanca, digitalnu infrastrukturu i sustav kibernetičke sigurnosti, sustav komunikacije i povezanosti, senzore za marinu i brod, aplikaciju za praćenje okolišnih parametara, održivost i energetsku učinkovitost te pametnu mobilnost, aplikaciju Destination manager, kao i elemente kreativne direkcije te izradu tehničkih rješenja za razvoj digitalnog turističkog sadržaja – hologramskog turističkog vodiča, virtualne i proširene stvarnosti kroz »storytelling« destinacije.
Pametna marina obuhvaća i razvoj koncepta pametnog turističkog broda koji će omogućiti veću percepciju okoline marine posjetiteljima, odnosno bit će dodana vrijednost unutar marine s posebnim naglaskom na praćenje parametara okoliša i podmorja i situacijsku svijest na osnovu senzorskih podataka.
Koncept pametne digitalne marine bit će modularan i kao takav moći se implementirati na bilo koju marinu ili lučki objekt, a prihodi će se ostvariti od licence za sustav pametne marine, koja će se naplaćivati po vezu ili prema nadogradnjama, odnosno izradi nadogradnji modula na osnovni sustav.
U okviru projekta razvijat će se, testirati i povezivati inovativni alati i tehnologije za učinkovitu uporabu vodnih resursa, energetsku i resursnu učinkovitost i pametnu mobilnost te novi modeli upravljanja marinama usmjereni prema samoodrživosti.
Prikupljanjem i povezivanjem svih informacija iz marine omogućit će se proaktivno planiranje operacija i praćenje područja marine, s ciljem postizanja veće učinkovitosti, sigurnosti, konkurentnosti i ekološke održivosti. Razvijat će se dodatni turistički sadržaj putem kojeg će se poticati i promovirati očuvanje prirodne i kulturne baštine, očuvanje mora poboljšanje doživljaja te će se posjetiteljima omogućiti da u stvarnom vremenu mogu pristupiti podacima prikupljenim putem senzora u marini i na brodu.
Umrežavanje uređaja
Za ostvarenje ovih ciljeva nužno je uvođenje informacijsko-komunikacijskih platformi temeljenih na oblaku, uz korištenje ključnih inovativnih tehnologija kao što su Internet of Things (IoT), Big Data, umjetna inteligencija (AI) i drugih.
– Internet stvari (Internet of Things, skr. IoT) označava umrežavanje raznih uređaja putem interneta. Ovo omogućuje razmjenu ogromne količine podataka između uređaja koji na sebi, primjerice, imaju integrirane senzore, te olakšava donošenje bitnih strateških odluka baziranih na stvarnim podacima, objašnjavaju s Fakulteta elektronike i računarstva (FER).
Pod vodstvom prof. dr. sc. Nikole Miškovića i dr. sc. Nadira Kapetanovića u sklopu Smart Blue Tourism projekta FER ima zadatak prenijeti IoT koncepte u područje pomorske industrije kako bi je učinio sigurnijom, učinkovitijom, i održivom. Jedan od sustava koji će FER razviti u bliskoj suradnji s projektnim partnerima je pametna bova.
– Ova bova mjerit će parametre zagađenja u marini te će alarmirati sustav nadzora marine ako zagađenje prekorači dozvoljene vrijednosti. Drugi sustav koji će se razviti tiče se pametnog broda, odnosno algoritama fuzije senzora i situacijske svijesti, kao prvom koraku prema potpunoj autonomiji brodova u budućnosti.
Treći sustav mjerit će parametre zagađenja mora, ali bit će ugrađen na brodove kako bi se omogućio uvid u stanje zagađenja na više lokacija istovremeno. Svi sustavi bit će opremljeni cybersecurity tehnologijom kako bi se spriječila zlouporaba podataka ili lažiranje mjerenja, ističu iz FER-a.
Prof. dr. sc. Sandra Janković, dekanica Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU), ističe da je Smart Blue Tourism – pametna marina budućnosti – zasigurno jedan od najambicioznijih i najperspektivnijih projekata u području nautičkog turizma, s rješenjima koja će pokrenuti revoluciju u marinama, a istovremeno postaviti Hrvatsku na kartu kao predvodnika u ovoj domeni.
– U ulozi stručnjaka za razvoj turističkih proizvoda FMTU će raditi na osmišljavanju jedinstvenog turističkog proizvoda isporukom narativnih sadržaja, odnosno ulaznih podataka za kreiranje digitalnih rješenja.
Mi ćemo u suradnji s drugim partnerima usmjeravati proces izrade digitalnog turističkog vodiča te ćemo imati ključnu ulogu prilikom dizajna digitalne okoline, osoba i predmeta, koji će biti temeljni sadržaj za programiranje proširene stvarnosti.
Korištenjem novih tehnologija cilj nam je pružiti posjetiteljima iskustvo koje je autentično, obrazovno i nezaboravno, ali koje odražava bogatu kulturu i tradiciju Kvarnera, kaže dekanica, dodajući da Fakultet snažno podržava inicijative koje teže izvrsnosti i inovacijama.
– Partnerstvo s Maritime Center of Excellence i drugim tvrtkama uključenim u ovaj projekt pruža našim istraživačima i studentima priliku raditi na čelu tehnoloških inovacija u turizmu. Vjerujem da će ovakva suradnja ne samo unaprijediti kvalitetu našeg obrazovanja već će i otvoriti vrata za buduće prilike i suradnje u industriji, kaže Janković.
Energetska učinkovitost
Tvrtka ANIQ iz Novske, jedan od partnera u projektu, prema riječima osnivača i direktora Dominika Cvetkovskog, svojim programerskim znanjem i pristupom najmodernijoj tehnologiji i opremi ima zadaću isprogramirati hologramskog turističkog vodiča.
– Hologramski turistički vodič će pomoću umjetne inteligencije i proširene stvarnosti komunicirati s posjetiteljima i na inovativan način im omogućiti da upoznaju kulturnu baštinu, povijest i tradiciju određene lokacije i povijesnih elemenata, a sve to stalnom interakcijom.
Želimo povezati digitalne informacije s korisničkim okruženjem u stvarnom vremenu te razviti personalizirano i interaktivno iskustvo za svakog posjetitelja marine. Svi partneri su vrlo ozbiljni i spremni zasukati rukave, tako da sam uvjeren da ćemo do završetka projekta imati kvalitetan prototip koji će u konačnici stvarno postati »pametna marina budućnosti«, kaže Cvetkovski.
Projekt bi primjenom pametnih tehnologija trebao značajno unaprijediti i energetsku učinkovitost marina, uz unapređenje, usmjeravanje komunikacijske i upravljačke funkcije marina na internet.
Tehnologija se razvija u smjeru gdje nautičari, brodovi i infrastruktura marine mogu komunicirati u virtualnom svijetu jedni s drugima, s operaterima i upraviteljima marina, ali i s posjetiteljima u određenoj mjeri, što će im uvelike pomoći u praćenju, usmjeravanju i integraciji svakog aspekta operacija marine.
– Trenutačna populacija unutar zajednice nautičara ima puno veće zahtjeve i očekivanja u vidu digitalne usluge, što je činjenica koja djeluje kao katalizator za ubrzanje usvajanja novih tehnoloških usluga i alata u nautičkom turizmu.
Kako bi se odgovorilo na navedene izazove i trendove, ključno je ponuditi integrirano tehničko rješenje za pomoć marinama da upravljaju svojim sadržajima i ljudskim kapitalom na optimalan način, da privuku više posjetitelja i optimiziraju tokove prihoda, da unaprijede svakodnevno upravljanje, stvaranje održivih radnih mjesta i zaštitu okoliša i podvodnog staništa.
Predmetni projekt značajan je iskorak prema stvaranju prve pametne i zelene marine koja će pomoću inovacija i novih tehnologija postaviti nove trendove na tržištu, zaključuju partneri u projektu.
Prijavitelj projekta: Maritime Center of ExcellencePartneri na projektu: MS Tech Lürssen Design Center Kvarner Aniq Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilište u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Gitone Kvarner Urbanex Hexis GoGiro Digital Verso Altima |