Značajan korak

Na Delti uskoro počinje izgradnja suvremenog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda riječke aglomeracije

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, Foto: VIK

Svojim kapacitetom pokrivat će potrebe pročišćavanja otpadnih voda gradova Rijeke i Kastva te općina Čavle, Viškovo i Jelenje, s maksimalnim protokom od tisuću litara u sekundi

U lipnju ove godine započinje izgradnja Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Rijeka, na Delti, a novi bi, suvremeni pročišćivač drugog stupnja pročišćivanja, s kapacitetom koji odgovara ekvivalentu broja stanovnika od 200 tisuća trebao biti izgrađen u roku od dvije godine. Rijeka i okolica time će učiniti značajan iskorak k dodatnoj zaštiti okoliša, posebno morskog, i čišćoj budućnosti.


Vrijednost novog UPOV-a je 69,36 milijuna eura, a radove će izvoditi zajednica ponuđača koju čine kineske tvrtke China Energy engineering Group Jiangsu Power Design Institute Co. Ltd., zajedno sa svojom podružnicom u Zagrebu i Sumec Complete Equipment and Engineering Co. Ltd., s kojima je ugovor potpisan 2021. godine, nakon provedenog postupka javne nabave.


Ugovor je potpisan u okviru projekta »Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka«, vrijednog 232 milijuna eura, bez uključenog PDV-a, od čega je gotovo 166 milijuna bespovratnih sredstava osigurano iz Operativnog programa EU »Konkurentnost i kohezija«, dok preostali dio osiguravaju Republika Hrvatska, putem Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Hrvatskih voda, te riječko Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija kao nositelj projekta.


Riječ je o strateškom investicijskom projektu Republike Hrvatske, jednom od najvećih u provedbi vodno-komunalnih direktiva na području Republike Hrvatske.



Tisuću litara u sekundi


Novi pročišćivač otpadnih voda bit će smješten neposredno uz postojeći na Delti koji će biti uklonjen.


Radovi obuhvaćeni Ugovorom uključuju projektiranje, ishođenje potrebnih dozvola, nabavu, izgradnju, kao i testiranja po završetku radova i otklanjanje eventualnih nedostataka, u što je uključeno i godinu dana probnog rada uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.


Izgradnja, prema ugovoru sklopljenom s izvođačem, uključuje također i pripremu terena i svih pomoćnih sadržaja, kao što su upravne i kontrolne zgrade, upravljačka sredstva, krajobrazno uređenje lokacije UPOV Rijeka, nabava i dobava svih komunalnih usluga, izgradnja pristupnog mosta preko rijeke Rječine, dovodnih kolektora i druge kabelske i cijevne infrastrukture, unutarnjih prometnih površina, opskrbu pitkom vodom, sustav tehnološke vode, izgradnju manipulativnih i parkirališnih površina, izgradnju novog kopnenog dijela podmorskog ispusta i ostale objekte te nasipavanje terena UPOV Rijeka.


Radovi uključuju i uklanjanje građevina i infrastrukture unutar granica područja izgradnje te uklanjanje postojećeg Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Delta.


Svojim kapacitetom pokrivat će potrebe pročišćavanja otpadnih voda gradova Rijeke i Kastva te općina Čavle, Viškovo i Jelenje, s maksimalnim protokom od tisuću litara u sekundi.


Uređaj će biti drugog stupnja pročišćavanja, s biološkim pročišćavanjem, što je u skladu s potrebama zaštite voda i mora na području Rijeke i okolnih jedinica lokalne samouprave. Uz biološko pročišćavanje voda iz kanalizacijskog sustava, imat će i stanicu za prihvat sadržaja septičkih jama, koji će se također pročišćavati na Delti.


Otpadne vode će se biološki obrađivati prije ispuštanja u more, uz uređaj za termalno sušenje mulja nastalog procesom pročišćavanja koji će na kraju procesa sadržavati minimalno 90 posto suhe tvari.



Više segmenata i uređaja


Uređaj će otpadne vode obrađivati kroz više segmenata i uređaja, od mehaničkog uklanjanja nečistoća do biološke obrade. Mehanički predtretman otpadne vode i primarno pročišćavanje otpadne vode na UPOV Rijeka će sadržavati sljedeće korake: gruba rešetka, fina rešetka, pjeskolov i mastolov, u jednom ili dva koraka te primarna obrada.


Zatim slijedi biološka obrada, a potom će se iz obrađene vode izdvajati višak mulja, njegovo ugušćivanje te anaerobna mezofilna digestija mulja koja uključuje proizvodnju i korištenje bioplina kao nusprodukta bakterijske razgradnje te na koncu dehidracija mulja nastalog u procesu.


Smještaj UPOV-a Rijeka predviđen je na lokaciji koja je definirana prostorno-planskom dokumentacijom, uz samu morsku obalu te je razina podzemnih voda u izravnoj vezi s razinom mora, što pred izvođača postavlja zadatak da pri projektiranju i gradnji izvede radove na način da uzme u obzir utjecaj fizikalnih i kemijskih parametara kojima more u tlu utječe na podzemne dijelove građevina i instalacija, a zbog položaja uz more i utjecaj posolice u zraku i zapljuskivanja mora.


Potreban stupanj pročišćavanja otpadnih voda prije njihovog ispuštanja u okoliš određuje se na temelju kapaciteta aglomeracije i osjetljivosti recipijenta u koji se otpadne vode ispuštaju.


Prema analizi potreba Studije izvedivosti kapacitet aglomeracije Rijeka jednak je ekvivalentu od 200 tisuća stanovnika. Recipijent otpadnih voda aglomeracije Rijeka je more Riječkog zaljeva koje je prema Odluci o određivanju osjetljivih područja manje osjetljivo područje za ispuštanje otpadnih voda.


Prema potrebnom kapacitetu i osjetljivosti recipijenta, otpadne vode aglomeracije Rijeka moraju se prije ispuštanja obrađivati na UPOV s najmanje drugim stupnjem pročišćavanja, a izgradnjom novog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda taj će uvjet biti zadovoljen.




Europski standardi


Osim izgradnje novog UPOV-a, projekt »Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka« obuhvaća i čitav niz zahvata na vodoopskrbnoj mreži, mreži oborinske i kanalizacijske odvodnje, kao i na brojnim pratećim objektima i sustavima na području Rijeke i okolice.


Radovi su u tijeku na više lokacija na području aglomeracije, a obuhvaćaju izgradnju i rekonstrukciju 217 kilometara kanalizacijske mreže, 125 crpnih stanica, kao i više od 100 kilometara vodoopskrbne mreže.


Do završetka projekta samo u Gradu Rijeci radovi će se izvoditi u dvjestotinjak ulica, gdje će biti izgrađena 82 kilometra kanalizacijske i 31 kilometar vodovodne mreže. Projektom je predviđeno i rješavanje problema s priključenjem onih objekata, kako novoizgrađenih tako i postojećih, koji su ispod razine kanalizacijskog kolektora.


Za njihovo priključenje na javni sustav odvodnje predviđena je dobava velikog broja (2.512) malih lokalnih internih crpnih stanica. U okviru projekta zamijenit će se i dijelovi sustava javne vodoopskrbe kojima će se također postići smanjenje gubitaka u vodoopskrbnom sustavu za oko osam posto koji su i danas u prihvatljivim granicama i značajno su ispod razine prosječnih stvarnih gubitaka u vodoopskrbnim sustavima u Hrvatskoj.


Nakon završetka projekta, postotak stanovnika koji žive u objektima priključenim na mrežu javne kanalizacije na području aglomeracije, sa sadašnjih 75 posto, bit će povećan na 92 posto, odnosno na mrežu javne odvodnje bit će priključeni objekti u kojima ukupno živi više od 30 tisuća stanovnika.


Projektom obuhvaćenim ulaganjima u vodno-komunalne građevine dostići će se europski standardi u upravljanju komunalnim otpadnim vodama i u zaštiti prihvatnih površinskih voda i vodenog okoliša u skladu s Direktivom o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda (91/271/EEZ), koja u smislu provedbe predstavlja jedan od najskupljih pravnih akata Europske unije.


Potom se osigurava i dobra kvaliteta vode za piće u skladu s Direktivom o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju (98/83/EZ) te se pozitivno utječe na stanje vodnih tijela i osigurava dobro stanje recipijenta prema zahtjevima Okvirne direktive o vodama (2000/60/EZ) i Direktive o kvaliteti vode za kupanje (2006/7/EZ).


Ciljevi projekta


• dostizanje europskih standarda u upravljanju komunalnim otpadnim vodama,


• povećanje stupnja zaštite izvorišta pitke vode i


• smanjenje zagađenje mora


• osiguranje dobrog stanja voda, zaštita vodnih i o vodi ovisnih ekosustava putem zahvata na vodno-komunalnoj infrastrukturi na području aglomeracije Rijeka



Generacijski projekt


Riječki gradonačelnik je projekt poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture u riječkoj aglomeraciji u više javnih istupa okarakterizirao generacijskim projektom ogromne vrijednosti kada je riječ o kvaliteti života lokalnog stanovništva, kao i očuvanju najvrednijih prirodnih resursa za generacije koje dolaze.


– Ovaj projekt, po vrijednosti odmah iza Pelješkog mosta i spada u projekte nacionalnog značaja, omogućit će nam da zaštitimo našu pitku vodu, ali i očuvamo kvalitetu mora. Sve to važno je i za nas, ali i za buduće generacije kojima ćemo ostaviti čisto more i pitku vodu koja je u današnje vrijeme sve više privilegij.


U Europi je sve manje gradova koji se mogu pohvaliti time da iz špine mogu popiti kvalitetnu, zdravu i čistu vodu, kazao je Filipović prilikom predstavljanja projekta.