Kibernetička sigurnost u doba geopolitičkih napetosti: cyber stručnjaci stižu u Opatiju

Nakon što je prošle godine u Zagrebu okupila više od 500 posjetitelja, Span Cyber Security Arena seli se u Opatiju gdje će od 19. do 21. svibnja više od 40 domaćih i međunarodnih stručnjaka govoriti o aktualnim temama iz područja kibernetičke sigurnosti i regulativa 

„Ono što znaš je iluzija. Odaberi plavu pilulu i sve ostaje isto. Uzmi crvenu – i pokazat ću ti koliko duboko ide zečja rupa.“ Ova kultna rečenica iz Matrixa možda je fikcija, ali njezin eho u stvarnosti postaje sve glasniji, osobito u svijetu kibernetičke sigurnosti. Danas, u doba umjetne inteligencije, kvantnih prijetnji i sofisticiranih digitalnih manipulacija, pitanje više nije živimo li u matrici, već znamo li što je naša digitalna stvarnost. I pritom nam se otvara još jedno važno pitanje – gdje u tom okruženju završava ljudski faktor, a gdje počinje tehnologija?



Upravo će se o toj stvarnosti i to primarno u kontekstu kibernetičke sigurnosti govoriti na konferenciji Span Cyber Security Arena koja se od 19. do 21. svibnja održava u Opatiji. Nakon što je prošle godine konferencija u samo jednom danu okupila više od 500 posjetitelja u Zagrebu, ovogodišnje trodnevno izdanje donosi više od 30 sati sadržaja i više od 40 predavača.


U Opatiju stiže i „moderni James Bond“


Tako će konferenciju otvoriti svjetski priznati stručnjaci za kibernetičku sigurnost, Ira Winkler i Martin Svik. Winkler nosi i nadimak „moderni James Bond” zbog svojih inovativnih simulacija špijunaže koje su pomogle vodećim svjetskim organizacijama da ojačaju svoju informacijsku sigurnost. Vođen svojom čestom rečenicom da ne možemo popraviti glupost, ali možemo spriječiti da ona dovede do katastrofe, Winkler će se na konferenciji fokusirati na važnost dizajniranja sigurnosnih sustava koji uzimaju u obzir ljudske pogreške i proaktivno ih sprječavaju. 



Tema s kojom na pozornicu Span Arene izlazi Martin Svik, inače glavni tehnološki direktor za sjevernu, srednju i istočnu Europu u IBM-u, bit će kvantna budućnost. Točnije, kada kvantna računala jednom postanu dovoljno moćna, mogla bi razbiti enkripciju koja danas štiti naše bankovne račune, e-mailove, državne tajne. Spoiler alert – ovakav scenarij ne donosi puno toga dobroga, no zato je sada pravo vrijeme za pripremu.


Među istaknutijim predavačima iz IT i cyber security područja na ovogodišnjoj će konferenciji biti američki stručnjak za cyber sigurnost Andy Thompson, koji se pozabaviti razvojem agentske umjetne inteligencije koja samostalno donosi odluke i poduzima akcije te ima sve važniju ulogu u kibernetičkim napadima, ali i u obrani od njih. Robin Sommer će publiku dublje provesti kroz alat Zeek koji se od istraživačkog alata za entuzijaste razvio u ključnu tehnologiju za naprednu obranu mreža diljem svijeta, a Span Arena će okupiti i domaće snage s područja kibernetičke sigurnosti. Tako će Spanovi stručnjaci Neven Zitek, Ana Buljubašić i Ivan Vrljić objasniti kako iz perspektive cyber prijetnji gledati na infrastrukturu, imovinu pa čak i na samu osnovu poslovanja. 


Drugi dio programa fokusirat će se na zakonodavni okvir koji je također iznimno važan u području kibernetičke sigurnosti. Miroslav Kota i Domagoj Javorović iz Zavoda za sigurnost informacijskih sustava dat će konkretne smjernice o tome kako zakonske norme oblikuju naš svakodnevni digitalni svijet, dok će direktorica Sektora ljudskih potencijala i regulatornih poslova u Wiener osiguranju Lucia Ana Tomić pojasniti kako organizacije mogu preživjeti u svijetu koji neprestano mijenja pravila igre. 


Važnost i utjecaj Span Cyber Security Arene prepoznali su i poznati svjetski stručnjaci koji su već sudjelovali na konferenciji. Tako se u Hrvatsku vraća jedna od zvijezda prošlogodišnje Span Arene – austrijski pravnik i aktivist Max Schrems čija je tužba protiv Facebooka u Irskoj, prije gotovo deset godina, srušila zakonski okvir za razmjenu podataka između tvrtki u EU i SAD-u. Schrems će na konferenciji govoriti o budućnosti zaštite podataka u EU te dati smjernice kako se možemo zalagati za veća prava na privatnost. Uz njega stiže i Jorge de Almeida Pinto koji će posjetiteljima otkriti zašto oporavak nakon ransomware napada na Active Directory i Entra ID sustave često ostavlja organizacije jednako ranjivima te kako to spriječiti pravovremenom analizom i mjerama opreza. Na Span Arenu vraća se i Paula Januszkiewicz, svjetski poznata stručnjakinja koja ima i pristup izvornom kodu Windowsa. Okupljenima će pokazati kako zaštititi Active Directory od najopasnijih prijetnji i održati ekskluzivni dvodnevni masterclass.


I geopolitički izazovi oblikuju sigurnost 


Gotovo je svima jasno da na kibernetičku sigurnost utječu i trenutačni geopolitički kontekst te sukobi i neizvjesnost koje on sa sobom donosi. Pitanjem kako osnažiti svoju sigurnost u nikad nepredvidljivijim vremenima bavit će se Robin Dimyanoglu koji će pojasniti na koji način nacionalne politike oblikuju kibernetičke prijetnje te dati smjernice za analizu utjecaja globalnih čimbenika na kibernetičke operacije. 


Span Cyber Security Arena okuplja domaće i svjetske stručnjake te obrađuje razne teme iz područja kibernetičke sigurnosti, prava i regulativa. Također, važno je kibernetičkoj sigurnosti pristupiti iz kuta komunikacija. Kibernetički napadi predstavljaju veliki rizik za reputaciju organizacije, a to će pokazati i partner i direktor u Val grupi Mario Aunedi Medek i to na primjeru komunikacije u prva 24 sata ransomware napada kada se reputacija čuva ili nepovratno gubi. Ako želite biti dio ove trodnevne konferencije, posjetite web stranicu i požurite po svoju kotizaciju.