TZ Viškovo

Marina Jurić o planovima i uspješnoj sezoni: ‘Dobri rezultati poticaj su za stvaranje novih sadržaja’

Jakov Kršovnik

Foto: TZ VIŠKOVO

Foto: TZ VIŠKOVO

Viškovo – putevima prošlosti do nezaboravnih doživljaja i UNESCO-ve kulturne baštine!



Iako je ljeto završilo, to ne znači da i dalje ne možemo provoditi vrijeme u prirodi. Dapače, početak jeseni u Viškovu donosi brojne mogućnosti za aktivnosti na otvorenom. Uređeni šumski putovi u jesenskim danima postaju pravo mjesto za ugodan aktivni vikend u prirodi. Kako će istaknuti iz viškovskog TZ-a, prolazeći uređenim šetnicama, posjetiteljima se nudi prilika za otkrivanje šumskog krajolika, nezaboravnih pogleda na Kvarner i okolicu te informacije o kraju, tradiciji i običajima.


Pet šetnica i pješačkih staza s poučnim tabelama otkrivaju tajne o kalićima, suhozidima, klesarima i kavadorima, biljnim vrstama, običajima i legendama. Na raspolaganju je i HALUbike, jednostavan sustav najma bicikla, dostupan na dvije lokacije. Sve biciklističke i pješačke staze Viškova, ali i Riječkog prstena okupljene su u mobilnoj aplikaciji Rijeka Outdoor.


Nova aktivnost


– Svake godine trudimo se ulagati u podizanje kvalitete i sadržaja naših pješačkih i biciklističkih staza. Tako smo sa standardiziranom bike i trail signalizacijom u sklopu projekta Kvarner Outdoor Turističke zajednice Kvarnera označili novu pješačku stazu Zvončarska ruta i biciklističku stazu Tragom Halubajskih zvončara, a trenutno radimo na označavanju šetnice Od kalića do kalića, kaže direktorica Turističke zajednice općine Viškovo Marina Jurić.




Najavljuje i viškovsku šetnju »Prošeći se s manun… Po zvončarskeh puteh« koja sudionike vodi kroz dijelove rute Halubajskih zvončara, ali i jednu sasvim novu aktivnost.


– U subotu 14. listopada u suradnji s Brdsko biciklističkim klubom »Halub« organizirat ćemo rekreativnu biciklijadu koja će ljubitelje istraživanja biciklom, provesti kroz našu novu stazu Tragom Halubajskih zvončara, poziva naša sugovornica.


Prilika je ovo da se osvrnemo i na turističke rezultate u sezoni pa nam tako naša sugovornica govori da su turistički podaci u općini Viškovo i više nego zadovoljavajući.


– Tendenciju rasta, osim dolazaka i noćenja, bilježe i smještajni kapaciteti. Veliki interes za pružanjem usluga u obiteljskom smještaju rezultirao je porastom broja pružatelja usluga smještaja u domaćinstvu te novog broja smještajnih jedinica. Stotinu pružatelja usluga smještaja raspolaže s 503 glavne postelje, najviše u apartmanima i kućama za odmor.


Posljednjih godina poboljšava se i kvaliteta obiteljskog smještaja, a to prate i sve bolja popunjenost i turistički rezultati, opisuje naša sugovornica. Do 31. kolovoza na području općine Viškovo boravilo je 4.009 turista koji su realizirali 21.349 noćenja. Čak 87 posto dolazaka i 92 posto noćenja ostvarili su strani turisti, najviše državljana Njemačke, Poljske, Italije i Austrije, s prosječnim boravkom od 5 dana. Usporedno s 2022. godinom ostvareno je 11 posto više dolazaka te 7 posto više noćenja.



Viškovo krije zanimljive motive, Foto: TZ Viškovo

Sve bolji rezultati


– Promatrajući 2019. godinu, u kojoj se također bilježe značajni rezultati, radi se o rastu dolazaka od 21 posto te noćenja od 8 posto. Interes za pružanjem smještaja u domaćinstvu je i dalje velik te se svakako u budućnosti očekuje daljnji porast turističkog prometa i smještajnih kapaciteta, opisuje Marina Jurić.


Na kraju, naglasit će kako su sve bolji turistički rezultati poticaj za napredak, kreiranje novih i kvalitetnijih sadržaja u destinaciji. Zato nastavljaju proširivati program manifestacija te brinuti o prirodnom bogatstvu Viškova. Sve će to biti okupljeno u novom Strateškom planu razvoja održivog kulturnog turizma za područje općine Viškovo, koji će ostvarivati viziju turističkog razvoja Viškova kao destinacije kulturnog turizma s UNESCO-ovim predznakom.


– Na tragu UNESCO-a polako se privodi kraju i završetak značajnog projekta Kuća halubajskega zvončara, čemu se veselimo, zaključuje Marina Jurić.