Riječ je o manifestaciji koja potiče razvoj plesne inkluzije osoba s invaliditetom u području suvremenog plesa i izvedbene umjetnosti. Cilj festivala je osnažiti dimenziju fizičke raznolikosti
povezane vijesti
RIJEKA – Večeras u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku u 20.30 počinje deveti Festival inkluzivne scene »preOKRET« koji će potrajati do 15. lipnja. Riječ je o manifestaciji koja potiče razvoj plesne inkluzije osoba s invaliditetom u području suvremenog plesa i izvedbene umjetnosti. Cilj festivala je osnažiti dimenziju fizičke raznolikosti u suvremenom plesu i plesnoj improvizaciji te pružiti pristup plesu svim osobama jer ples ne poznaje granice. Nositelj ovog festivala je Plesni kolektiv Magija, inkluzivna plesna skupina koja okuplja osobe s cerebralnom i dječjom paralizom u Rijeci s umjetničkim voditeljicama Gordanom Svetopetrić i Sanjom Josipović.
Kolektiv svojim radom i predanošću plesu osnažuju inkluzivnu scenu od 2008. godine, a čine ga plesači različitih stupnjeva i vrsta tjelesnog oštećenja koji svoje umjetničke i produkcijske suradnje ostvaruju sa profesionalnim plesačima i koreografima. Program festivala ostvaren je u suradnji s OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, a Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka producent je festivala. Generalni pokrovitelji su Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ-a. Uoči otvorenja festivala razgovaramo s Gordanom Svetopetrić.
Ples i invaliditet
S kojom idejom i namjerom je pokrenut Festival inkluzivne scene?
– Pokretanje Festivala bio je svojevrsni nastavak našeg dugogodišnjeg rada u polju plesne inkluzije, a kojim smo htjeli učiniti iskorak u osnaživanju dimenzije fizičke raznolikosti. Stvaranje platforme u kojoj bi se okupljali ansambli, izvođači, autori, edukatori s i bez invaliditeta činilo se kao odlična ideja kojom bi proširili inkluzivne prakse, izvedbene produkcije, kanale informiranosti i učvrstili umrežavanje sa sličnim kolektivima i umjetnicima. Festival godinama donosi razne aktivnosti i osigurava sigurnu zonu za razmjenu i komunikaciju plesa za osobe s invaliditetom.
Zašto smatrate da je suvremeni ples, i plesna umjetnost općenito, izričaj koji je primjeren i poticajan i za osobe s invaliditetom?
– Ples je aktivnost u kojoj svako tijelo funkcionira na najvišoj razini i prirodno u sebi nosi potencijal stvaranja. U suvremenom plesu izražen je interes za istraživanje pokreta, improvizaciju. Ulaže se u individualan pokret plesača i dodatno ga se izaziva. Doprinos plesača s tjelesnim ili intelektualnim oštećenjem pod istim uvjetima samo po sebi je poticajno jer daje širi spektar i slobodu izražavanja. Kada govorimo o plesu i invaliditetu, puno je onih koji to ne mogu zamisliti. Zato često svojim radom aktualiziramo pitanja čija tijela vidimo na pozornici i u obrazovnom sustavu i kako to utječe na to koga očekujemo vidjeti na sceni? Inkluzivan ples dovodi u pitanje normative i pretpostavke o tome što je »normalno«.
Ljepota ljudskog tijela
Što je sve na programu ovogodišnjeg festivala?
– Ove godine Festival će obilježiti dvije cjelovečernje predstave čiji su autori i koreografi plesne umjetnice s tjelesnim oštećenjem čime želimo još snažnije istaknuti i ukazati na ravnopravnost unutar plesnog sektora. Pozivamo vas da uronite u magičan svijet predstave »Gentle Unicorn« talijanske izvođačice Chiare Bersani, 12. lipnja u 20.30. Ova izvedba, u suradnji s 41. Tjednom suvremenog plesa, istražuje podrijetlo i simboliku jednoroga, dok Chiara Bersani svojim tijelom i pokretima otkriva ljepotu i snagu ljudskog tijela.
»Treptaj tišine« autorice Tamare Bračun izvodi se 13. lipnja u 20 sati. Ovaj snažni plesni duet istražuje utjecaj nedostatka fizičkog kontakta te donosi univerzalnu priču o potrebi za dodirom i ljudskom povezivanju. Ulaznice za obje predstave mogu se pronaći na MojeKarte.hr.
Festival uključuje i inkluzivno-plesno-scenske radionice koje su dio projekta malog partnerstva »U korak s inkluzijom« (»Catch up With the Inclusion«) u okviru programa Erasmus+, a kojim nastojimo približiti umjetničke kapacitete i kreativne mogućnosti inkluzivnih praksi široj populaciji. U partnerstvo su uključene četiri organizacije: »Dječji centar« iz Zaječara (Srbija), Plesni kolektiv Magija iz Rijeke (Hrvatska) koji djeluje pri Udruzi osoba s cerebralnom i dječjom paralizom, Kulturni centar »Eureka« iz Skoplja (Makedonija) i Zaklada potpore za realizaciju iz Vidina (Bugarska).
Dječje popodne
U subotu, 15. lipnja, predstavljamo ovogodišnji program Dječjeg popodneva, dijela festivala gdje podržavamo inkluzivan rad s djecom i mladima s i bez poteškoća u razvoju, kraći koreografski rad »Ples boja« – suradnju OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, Ekonomske škole »Mije Mirkovića« Rijeka i Plesnog kolektiva Magija. U 19.15 slijedi film »U korak s inkluzijom« koji prati mlade osobe s invaliditetom iz četiriju zemalja koji kroz umjetnost smanjuju socijalne barijere. Na kraju, u 19.30, može se pogledati plesnu predstavu »Šest prijevoda traži autora« koja istražuje kako prijevod umjetničkog djela postaje novo umjetničko djelo.