
povezane vijesti
TRST – Danas će u Circolo della Stampa na Corso Italia 13 u Trstu biti održana prezentacija knjige talijanskog pisca, riječkih korijena, Diega Zandela naslovljena »Autodafé di un esule« u izdanju nakladničke kuće Rubbettino. Predstavljanju će uz autora nazočiti povjesničar i pisac Raoul Pupo, autor knjige »Fiume città di passione«, te književni kritičar Fulvio Senardi koji će govoriti o romanu, dok će književnu večer moderirati predsjednik Circolo della Stampa iz Trsta Pier Luigi Sabatti.
Istinite priče
Najnovija Zandelova knjiga predstavlja hommage žrtvama fojbi i egzodusa u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata i hladnog rata. Književni opus talijanskog pisca, umirovljenog novinara Diega Zandela, čiji su roditelji bili riječki ezuli, čine romani koji obiluju intimističkim pričama ezula, ali i drugom političkom tematikom, kojima se bavi u svojim trilerima kao recimo u »Un affare balcanico« ili »Massacro per un presidente«.
Gorak okus izdaje
Autor je dvadesetak naslova od kojih ćemo izdvojiti »Racconti istro fiumani«, za koji je autor dobio nagradu Premio »Tomizza« i koji je Vanesa Begić prevela na hrvatski jezik pod naslovom »Riječko-istarske priče«, »Una storia istriana«, »I confini dell’ odio«, »I testimoni muti«.
Zandel je podrijetlom iz Rijeke; njegovi roditelji su bili ezuli, koji su rodni grad napustili nakon Drugog svjetskog rata, u vrijeme obilježeno egzodusom Fijumana. Pisac je rođen u izbjegličkom logoru Servigliano. Stoga ne čudi što je glavna preokupacija u njegovim književnim djelima temeljena na istinitim pričama ovoga kraja nakon velikog rata.
Knjiga koja će biti predstavljena u Trstu, »Autodafé di un esule«, predstavlja hommage žrtvama poraća te se Zandel nanovo prisjeća kako je došao do spoznaje o procesu nekadašnjem šefu riječke OZNE Oskaru Piškuliću.
Naime, u potonjem najnovijem pisanom radu Zandel propitkuje vlastita stajališta i neznanje smatrajući da je ono proizvod toga što je pisao za ljevičarske novine l’Unità i Paese Sera, koje su opravdavale tragediju fojbi i imputirale da su ezuli fašisti koji su pobjegli iz Titovog socijalističkog raja.
Posumnjao je u to da je imao neku vrstu anestezije, koja ga je oportunistički navela da ne otvara vrata koja bi ga učinila neprihvatljivim u tom ambijentu.
Ovim svojim djelom stoga Zandel sam sebi naplaćuje tadašnju »distancu« spram navedene tematike; rupa u sjećanju koja za njega danas ima gorak okus izdaje i sudioništva, piše u najavi knjige čiji je uvodnik napisao Andrea Di Consoli, a prigodni tekst na temu Dana sjećanja potpisuje predsjednik Republike Italije Sergio Mattarella.