Foto Vedran Karuza
Prvo predstavljanje uživo, nakon dvadesetak internetskih, knjige američke sveučilišne redovite profesorice dr. sc. Dominique Kirchner Reill održano je u riječkoj Gradskoj vijećnici.
povezane vijesti
- Elle Macpherson: “Opijala sam se votkom nakon uspavljivanja djece. Moj je život izgledao savršen, a ja sam patila”
- Prva pjesnička zbirka za djecu u Lovranu: Promovirana nova knjiga Silvane Milotić “Kolo, kolo, išulanca”
- U Velikoj vijećnici Grada Krka održana promocija knjige “Stablo želja”, autora Srđana Hulaka
RIJEKA – Prvo predstavljanje uživo, nakon dvadesetak internetskih, knjige »The Fiume Crisis: Life in the Wake of the Habsburg Empire« američke sveučilišne redovite profesorice dr. sc. Dominique Kirchner Reill održano je u riječkoj Gradskoj vijećnici. Kirchner Reill piše o Rijeci, točnije kako je tekao život u dijelu Rijeke koji je do pada Austro-Ugarske Monarhije zvan »corpus separatum«. Sušak i neki drugi dijelovi današnje Rijeke, poput Kantride, tako nisu predmetom ove knjige jer se autorica htjela fokusirati na pravnu i ekonomsku kategoriju grada kao »corpus separatuma«. Kirchner Reill piše o razdoblju od 1918. do 1921. godine i donosi kako je izgledao svakodnevni život ljudi nakon pada monarhije te što se događalo s »tipičnim habsburškim gradom« nakon pada Austro-Ugarske.
Sedmogodišnje istraživanje arhiva
– Zanimalo me kako je funkcionirao grad koji je imao tako raznoliku etničku, religijsku i jezičnu sliku. Kako se u tim godinama pokušavalo prikazati da je Rijeka »italianissima«, zašto je u gradu bio snažan politički pokret za pripojenje Italiji, ako se većina stanovništva nije smatrala Talijanima i zašto je u Rijeci bilo manje nasilja, nego što bi se možda očekivalo, govori autorica. U pet poglavlja opisuje što se sve događalo s novcem, zakonima, državljanstvom u gradu, nakon što je nestala država koja se o tome brinula, ali i o nacionalizmu i propagandi kojom se željelo grad učiniti talijanskim. Knjiga je nastala na temelju sedmogodišnjeg istraživanja arhiva.
– Moram posebno zahvaliti Državnom arhivu u Rijeci te Borisu Zakošeku i Mladenu Uremu koji su mi zaista puno pomogli u istraživanju, rekla je Kirchner Reill.
Knjiga o La Guardiji
Prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina s Odsjeka za povijest FFZG-a kazao je da postoji velik interes za Rijeku, ako se o njoj piše na ovaj način, te da je knjiga predstavljena online u Chicagu, Stanfordu, Firenci, Ateni, Amsterdamu.
– Svakako se nadam da ćemo u Rijeci predstaviti i iduću knjigu autorice, na kojoj trenutno radi – o gradonačelniku New Yorka Fiorellu La Guardiji, rekao je Jakovina. Okupljenima se na početku obratio i gradonačelnik Obersnel.