Ville Matvejeff i Riječki simfonijski orkestar / Foto D. ŠOKČEVIĆ
Publici omiljeni, počasni gost dirigent Ville Matvejeff ponovo će stati za dirigentski pult pred glazbenike Riječkog simfonijskog orkestra
povezane vijesti
RIJEKA Simfonijskim koncertom na otvorenom pod naslovom »Postani rijeka – Adams, Šostakovič« na Trgu Riječke rezolucije u srijedu, 15. srpnja, u 21 sat publici omiljeni, počasni gost dirigent Ville Matvejeff ponovo će stati za dirigentski pult pred glazbenike Riječkog simfonijskog orkestra.
Posjetitelji koncerta, koji je dio programa EPK-Rijeka 2020, svjedočit će hrvatskoj praizvedbi skladbe »Postani rijeka« (»Become river«) sve popularnijeg američkog skladatelja Johna Luthera Adamsa, dobitnika prestižnih nagrada, između ostalih, Pulitzera za glazbu i nagrade Grammy za najbolju klasičnu skladbu. Iznimno sugestivna i naslovom prigodna skladba nastavit će niz do sada neizvođenih skladbi u Rijeci.
Meditativno djelo
John Luther Adams, kojeg nazivaju »jednim od najoriginalnijih glazbenih mislilaca ovog stoljeća«, skladatelj je čiji su život i djelo duboko ukorijenjeni u svijet prirode i njegovo očuvanje. Kao tinejdžer, odrastao u predgrađima New Yorka, svirao je bubnjeve u brojnim rock & roll bendovima, no uskoro to nije bilo dovoljno. Studirao je kompoziciju na Kalifornijskom institutu za umjetnost (CalArts). U njegovu bogatu opusu ističe se trilogija »Become«/«Postani« (»Postani ocean«, »Postani rijeka« i »Postani pustinja«).
Skladba »Become River«/«Postani rijeka« svjetsku je praizvedbu doživjela u travnju 2014. godine u Minnesoti.
»S jedne visoke silazne linije ova se glazba postupno širi u deltu melodičnih tokova i teče ka dubinama«, kaže Adams o svom prekrasnom i meditativnom djelu nadahnutom prirodom. U aljaškoj tundri proveo je oko 40 godina, a uz skladanje u samoći, aktivno je sudjelovao u kampanjama za očuvanje okoliša, a potom je živio u pustinjama Meksika i Čilea. Osim za orkestre i komorne sastave, skladao je i za televiziju, film i kazalište. Dobitnik je i Heinzove nagrade za doprinos podizanju svijesti o okolišu, te Nemmerove nagrade »za spajanje fizičkih i glazbenih svjetova u jedinstvenu umjetničku viziju koja nadilazi stilske granice«.
Veličanstvena simfonija
Nakon Adamsa, na programu je Dmitrij Šostakovič i njegova veličanstvena 12. simfonija poznatija po svom podnaslovu »Godina 1917.« Skladatelj je ovu svoju četverostavačnu simfoniju posvetio Vladimiru Lenjinu i događanjima iz revolucionarne 1917. godine koja su ostavila snažan dojam na tada 11-ogodišnjeg Šostakoviča.
Djelo je skladano u kolovozu 1961. godine, a praizvedeno 1. listopada 1961. Revolucionarni Petrograd, uz citate raznih pjesama, posmrtnih marševa i kompozitorovih ranijih djela te na kraju radosna »Zora čovječanstva« pridonijeli su da se ova Simfonija često naziva i narodnim herojskim epom.