Foto Ana Križanec
Knjiga prezentira tridesetogodišnju djelatnost Muzeja, od 1994. godine do danas, a kroz 34 poglavlja predstavljena je povijest Muzeja grada Rijeke
povezane vijesti
RIJEKA – U zgradi Kockice održana je promocija knjige »Trideset godina Muzeja grada Rijeke« koja je ove godine objavljena u povodu velike obljetnice. Knjigu su predstavili v. d. ravnatelja Muzeja grada Rijeke Mladen Urem, bivši ravnatelj i suradnik na knjizi Ervin Dubrović te urednica knjige Marija Lazanja Dušević.
Knjiga prezentira tridesetogodišnju djelatnost Muzeja grada Rijeke, od 1994. godine do danas, a kroz 34 poglavlja prezentirani su povijest Muzeja, 17 muzejskih zbirki predstavljenih kroz neke od najreprezentativnijih eksponata, stalni muzejski postavi: Palača šećera i »Galeb« te sekundarni muzejski fondovi s naglaskom na izložbenu i izdavačku djelatnost te pedagošku djelatnost.
Autori tekstova
Kako je u uvodu objasnio Mladen Urem, u knjizi su sudjelovali svi djelatnici Muzeja grada Rijeke, a svojim doprinosom su kreirali koncizan pregled svega relevantnog za Muzej.
– Siguran sam da će i za 50 i za 100 godina djelatnici ovog Muzeja pisati povijest i događanja po svemu što je izneseno u ovoj knjizi. Za to zahvaljujemo urednici Mariji Lazanja Dušević, ali i svim djelatnicima, od naše muzejske pedagoginje do tajnice, kazao je Urem.
Autori tekstova su muzealci: Rafaela Ban, Daria Dadić, Ervin Dubrović, Velid Đekić, Marija Lazanja Dušević, Ema Makarun, Jasna Milinković, Kristina Pandža, Kristina Pavec, Deborah Puštišek Antić, Mladen Urem, Josipa Verbanac i Sabrina Žigo, dok je dizajnerica Vesna Rožman.
Urem je zahvalio i Ervinu Dubroviću koji je 26 godina vodio Muzej i dao mu pečat te svojim radom i kreativnošću pokazao da Rijeka ima izuzetne ljude koji imaju odjeka ne samo u Hrvatskoj, već i šire. Dodao je da je djelatnost Muzeja grada Rijeke reprezentativna na mnogo razina, a da Muzej ima strašno veliki potencijal kojim će se u budućnosti, zahvaljujući međusobnoj toleranciji i trudu djelatnika, ostvariti još niz stvari.
Povijest zbirki
Istaknuto je i kako, iako se 30 godina čini malo, Muzej ima puno dužu povijest, samo pod drukčijim nazivima, poput Muzeja narodne revolucije. Kako je Dubrović dodao, taj je staž ipak nešto duži od 30 godina.
– Mi se ne moramo nadovezivati na svu slavnu i zanimljivu riječku povijest muzeja u Rijeci jer ta građa nas nije dopala, mi smo zapravo krenuli kao potpuno novi muzej, a čak ni Muzej narodne revolucije nije imao osobitu građu, istaknuo je Dubrović.
Kako je izjavila Marija Lazanja Dušević, na promociju je zapravo došla u ime svih kolega koji su neumorno radili na knjizi i uspjeli je zajednički napisati u kratkom vremenskom roku.
– Tu je niz tekstova o muzejskim zbirkama, htjeli smo prezentirati povijest zbirki, stoga su tu i zbirke koje su osnivane u Muzeju narodne revolucije, a nastavile postojati i biti nukleusom Muzeja grada Rijeke. Bilo je puno istraživanja, odlazaka u arhive i analiziranja sadržaja, zaključila je Lazanja Dušević.
U knjizi je dan osvrt na neke od najreprezentativnijih izložbenih projekata i muzejska izdanja, prezentirani su muzejska knjižnica, digitalni muzejski alati i rad s publikom, a knjiga je bogato opremljena ilustracijama u boji.