povezane vijesti
ZAGREB – Šesnaesto izdanje Festivala tolerancije održat će se od 30. lipnja do 3. srpnja na zagrebačkom Bundeku pod sloganom »Sve se mijenja«. Posjetitelji će na trima lokacijama na Bundeku moći pratiti filmski i glazbeni program u sklopu Festivala koji propagira toleranciju, solidarnost i humanost. Osim u amfiteatru na jezeru, to će moći učiniti i parku u koji se ove godine smjestila dnevna zona za »čilanje«, dok su večeri rezervirane za stand-up i glazbeni program.
Direktorica Festivala Nataša Popović izjavila je da je Festival tolerancije platforma na kojoj se govori o prihvaćanju i usvajanju principa univerzalnosti ljudskih prava, solidarnosti i humanosti.
– Usprkos svim izazovima na koje smo naišli, i ove godine odabrani su izvrsni, progresivni, široko društveno važni filmovi, nagrađeni ili pak nominirani za najprestižnije filmske nagrade poput Oscara ili Césara te su dobitnici nagrada na festivalima poput Sundancea, Berlina, Karlovih Vara. Čak 41 naslov, dugog i kratkog metra prikazat će se na 16. izdanju Festivala – rekla je Rajković.
Od filmova organizatori izdvajaju »napet, zadivljujuć i duboko pronicljiv film ‘Misa’, priznatog glumca Frana Kranza, a govori o međuvršnjačkom nasilju među mladima i njegovim posljedicama, ali i tematski također izrazito bitan i aktualan film »Poziv za Jane«, koji tematizira pravo žene na pobačaj.«
– Svakako je važno izdvojiti i film »Ljeto soula«, aktualnog dobitnika Oscara i BAFTE u kategoriji dugometražnog dokumentarnog filma, koji je takoreći postao kulturološki fenomen; u isto je vrijeme politički komentar o osnaživanju Afroamerikanaca i izniman glazbeni film. Film »Teritorij« pruža impresivan pogled s terena na neumornu borbu autohtonog naroda Uru-eu-wau-wau protiv sve većeg krčenja šuma koje provode ilegalni doseljenici i udruga neautohtonih farmera u brazilskoj Amazoni. »Guslačev put do velikog platna«, američki dokumentarac nastao u povodu obilježavanja 50. godišnjice snimanja filma »Guslač na krovu«, jednog od najpoznatijih filmova koji su ikada snimljeni na području Hrvatske, na kojem je radio pokojni Branko Lustig, koji je više od desetljeća bio počasni predsjednik Festivala tolerancije.