MBZ

Radionica kolektivnog “mikstejpa” u Muzeju prekinutih veza

Portal Novi list, Hina



Muzički biennale Zagreb u okviru svojih predfestivalskih događanja i u suradnji s ovogodišnjim partnerom, Muzejom prekinutih veza, organizira radionicu izrade kolektivnog ‘mikstejpa’ 25. siječnja, do kada traje i rok za slanje donacija za pop-up izložbu o prekidima.


Radionica će se fokusirati na narativni potencijal ‘mikstejpa’ koristeći zvukove, glazbu i s njima povezane priče o prekidima koje polaznici donose, a vodit će je producentica, skladateljica i psihologinja Ivona Eterović (tonota).


Mikstejp, kako se nekad nazivala kompilacija pjesama koju se obično snimalo na kazetu, u ovom se slučaju odnosi na kolaž glazbe i zvukova koji čine kontinuirano glazbeno putovanje, te vještine aranžiranja, konceptualizacije i naracije kroz medij zvuka koje će polaznici moći naučiti.




“Cilj je radionice pokazati kako nekoliko pojedinačnih priča i zvukova koje poistovjećujemo s njima imaju potencijal stvoriti sveobuhvatnu narativnu strukturu kroz medij kolektivnog pripovijedanja”, ističe se u najavi.


Namijenjena je zainteresiranima za kuriranje, pripovijedanje, kreativne pristupe DJ-ingu, radijskim formatima ili podcastu te za audioprodukciju i skladanje, zvučnu i novomedijsku umjetnost ili onima koji samo žele iskusiti intimnost dijeljenja osobnih priča u krugu kolektiva i pronaći mogućnost otpuštanja kroz medij zvuka.


Prijave se provode putem Google obrasca: https://forms.gle/LvBHPFS9fPLUg1d97, sudjelovanje je besplatno, a prethodno tehničko znanje nije nužno. Rok za prijave je 21. siječnja u 12 sati.


Kolektivni ‘mikstejp’ izrađen na radionici postat će dio pop-up izložbe o prekidima koja će se od 20. ožujka do 20. travnja održati u Muzeju prekinutih veza u Zagrebu.


Organizatori pozivaju građane da doniraju predmete, zvukove ili glazbu povezane uz njihovu priču o prekidu, pri čemu prekid ne mora biti nužno romantični ili međuljudski, već i prekid karijernog puta, prekid identiteta te prekid kao okosnica i izvor unutarnje ili društvene promjene.


Donacijski obrazac dostupan je na stranici Muzeja, sve donacije izlažu se anonimno i ne vraćaju se donatoru. Odabrane donacije postat će dio zbirke Muzeja i mogu biti izložene u Zagrebu ili na izložbama diljem svijeta.


Muzički biennale Zagreb održat će se od 5. do 12. travnja na brojnim zagrebačkim lokacijama, među kojima su KD Vatroslav Lisinski, Hrvatsko narodno kazalište, Zagrebačko kazalište mladih, Muzej suvremene umjetnosti, klub Močvara, Peti kupe, Zagrebački plesni centar, Studentski centar.


Inspiriran zagrebačkim Muzejom prekinutih veza, Biennale za tematsko polazište i preokupaciju svog 33. izdanja uzima koncept prekinutih veza stvarajući ovogodišnji program manifestacije čija tradicija i jest prekid s tradicijom.


Kroz stvaralaštvo, suradnje i okupljanja ona istražuje složene suprotnosti koje nakon svakog oblika prekida (re)definiraju naše pozicije, smjer i tijek kretanja. Tijekom osam dana donijet će koncerte orkestara, komornih sastava i solista, suvremene balete i operu, koncerte alternativne glazbe, klupske večeri, novomedijske instalacije.


Programski koncept MBZ 33 zajednički potpisuju novi umjetnički direktori, skladatelji Ivan Josip Skender, Davor Vincze i Tomislav Oliver, a organizira ga Hrvatsko društvo skladatelja.