Zajc

Poznata palestinska književnica Adania Shibli na riječkom Filozofskom teatru

Portal Novi list

Adania Shibli / Foto Fondation Jan Michalski, Wiktoria Bosc

Adania Shibli / Foto Fondation Jan Michalski, Wiktoria Bosc

Njezin posljednji roman Sporedni detalj (2017.) bio je u užem izboru za National Book Award 2020, te u širem izboru za Booker 2021.



Nova gošća Filozofskog teatra Srećka Horvata u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci, u srijedu 23. travnja u 18 sati, poznata je i nagrađivana palestinska književnica Adania Shibli.


Dok je bila dijete, Adania Shibli susrela je svoju prvu pripovjedačicu na obiteljskoj plantaži badema i maslina u Palestini. Bila je to njezina majka.


“Kad nismo imali struje, mama bi nas okupljala, jer smo se bojali i nismo znali čitati. Pričala bi nam priče sve dok se svjetlo nije vratilo.”




Prije polaska u školu naučila je čitati i pisati arapski od jedne sestre i engleski od druge, te je vukla knjige na polja.


Istražuje i iskopava sporedne detalje


U svojim ranim dvadesetima, djelo koje je napisala privuklo je pozornost legendarnog palestinskog pjesnika Mahmouda Darwisha, koji ju je između ostalog i potaknuo na njen prvi roman Dodir (2001.).


U međuvremenu, Adania Shibli postala je jedna od najvažnijih književnica današnjice koja istražuje i iskopava sporedne detalje koji su slučajno ili planski ispušteni iz velikih narativa poraza i koji su se povukli u tišinu, nastanivši se u najskrivenijim prostorima, poput tijela i njegovih afekta, jezika i njegova nasilja.


Njezin posljednji roman Sporedni detalj (2017.) bio je u užem izboru za National Book Award 2020, te u širem izboru za Booker 2021.


Upravo za taj roman Adaniji Shibli je na Franfkurtskom sajmu knjiga trebala biti dodijeljena nagrada LiBeraturpreis za 2023., međutim organizatori su naprasno otkazali dodjelu.


Roman koji isprepliće istinitu priču o silovanju i ubojstvu beduinske djevojčice 1949. od strane izraelske vojske s fikcionalnom pričom palestinske novinarke koja desetljećima kasnije istražuje taj zločin, osim što je postao književnim skandalom svjetskih razmjera, naznačio je doba “otkazivanja” u Njemačkoj i diljem svijeta.


Zbog te odluke protestirale su brojne svjetske organizacije, iz Frankfurta se povukao niz izdavača i izlagača, a javno pismo podrške Shibli potpisalo je preko 600 autorica i autora, od Annie Ernaux do Olge Tokarczuk.


Ušutkana autorica


Kako je tim povodom pisao naš vodeći književni kritičar Boris Postnikov, “skandal koji su ‘arbitri’ pritom proizveli, uskraćujući autorici romana ‘Sporedni detalj’ da u vlastito ime odgovori na nasilje, samo je sporedni detalj slike užasa koji nas ovih dana i tjedana paralizira.


Roman ušutkane palestinske autorice govori upravo o tome: bez sporednih detalja, naizgled nevažnih, nema suosjećanja ni pristupa tragediji koja se mjeri tisućama izgubljenih života”.


U jednom od intervjua, Shibli je ovako opisala roman o kojem će, između ostalog, biti riječi i u Rijeci:


“Manji detalji su zabrinjavajući jer su oni ono što tlačitelj ne uspijeva vidjeti. Tlačitelj je uvijek zauzet negiranjem i napadanjem onoga što je u središtu.


Ali margina i sitni detalji su ono što vam dolazi u pomoć, da vam pomogne, da vam kaže da vaše mjesto nije u središtu i da vam središte ne pruža utočište.


Mislim da nisam jedina koja to osjeća, da su margine i sitni detalji ono što nam omogućuje da se držimo zajedno u kontekstu Palestine.”


U HNK Ivana pl. Zajca kao gošća Filozofskog teatra, Adania Shibli će s domaćinom Srećkom Horvatom razgovarati o svom radu, pisanju i granicama jezika, kao i o aktualnoj situaciji, prije svega o Nakbi i Palestini.