Uzdignuti prolaz

Ponovno otvoren firentinski povijesni koridor do palače dinastije Medici

Portal Novi list, Hina

Ilustracija / Foto Reuters

Ilustracija / Foto Reuters



Uzdignuti prolaz iz doba renesanse koji povezuje firentinske Galerije Uffizi s palačom Pitti, bivšom rezidencijom Medicijevih, ponovno je otvoren za javnost u subotu i tako opet pruža spektakularan pogled na taj povijesni talijanski grad.


Vasarijev koridor, nazvan po Giorgiu Vasariju, arhitektu, slikaru i povjesničaru umjetnosti iz 16. stoljeća koji ga je projektirao, vijuga kroz središnju Firencu, prelazeći rijeku Arno preko mosta Ponte Vecchio, također jedne od gradskih znamenitosti.


Muzej Uffizi, koji upravlja koridorom te je nadzirao restauraciju i sigurnosne nadogradnje koje su koštale 11 milijuna eura, nazvao ga je u priopćenju “zračnim tunelom” koji lebdi nad srcem grada.




“Ponovno otvaranje iznimno je važno za nas jer… radi se o vraćanju javnosti jednog od najpoznatijih i najlegendarnijih renesansnih spomenika”, izjavio je voditelji Galerije Uffizi Simone Verde za Reuters.


Izgrađen je 1565. godine, u samo nekoliko mjeseci, kako bi se firentinski vladari mogli slobodno kretati između svog doma i sjedišta vlade Palazze Vecchio, prolazeći i kroz Galerije Uffizi.


Kroz 73 prozora duž koridora pruža se prekrasan pogled na povijesno središte Firence, mjesto UNESCO-ove svjetske baštine.


Bio je zatvoren od 2016., a sada će biti otvoren za grupe do 25 ljudi odjednom, koji će njime moći prošetati od Uffizija do Pittijevih vrtova Boboli, prelazeći Arno s desne obale na lijevu.


Posljednjih desetljeća zidovi koridora nosili su velik broj autoportreta Uffizija, no u novom restauriranom stanju sa zidova su uklonjene sve slike pa su sada goli baš kao što su bili prije pet stoljeća.


Za ministra kulture Alessandra Giulija, ponovno otvaranje “nudi Firenci i Italiji remek-djelo unutar remek-djela” i “prekrasnu panoramsku šetnju u srcu grada bez premca”.


Ulaznice za kombinirani posjet koridoru i Galeriji Uffizi, čija izvanredna zbirka uključuje djela Giotta, Leonarda da Vincija, Michelangela, Tiziana i Botticellija, moraju se rezervirati unaprijed i koštaju 43 eura.