
iStock
povezane vijesti
Leonardo da Vinci, talijanski polihistor, slikar, arhitekt, izumitelj, glazbenik, kipar, mislilac, matematičar i inženjer, rođen je 15. travnja 1452. godine. Datum rođenja ovog svestranog renesansnog duha (uomo universale) i jednog od najvećih umjetnika u povijesti čovječanstva uzet je kao dan za obilježavanje Svjetskog dana umjetnosti. Riječ je o međunarodnoj proslavi likovnih umjetnosti, koju je proglasila Međunarodna umjetnička udruga (IAA/AIAP), partnerica UNESCO-a, kako bi promicala svijest o kreativnim aktivnostima širom svijeta. Na taj se dan podržavaju veze umjetnosti, umjetnika i šire zajednice, potiče osvještavanje raznolikosti umjetničkog izraza te naglašava prinos umjetnika održivom razvoju. Na ovaj dan organiziraju se razna događanja i aktivnosti, poput umjetničkih izložbi, radionica, razgovora i performansa, kako bi se prikazala raznolikost i bogatstvo umjetnosti.
Ideja o Svjetskom danu umjetnosti prvi put je predložena na 17. Generalnoj skupštini International Association of Art u Guadalajari. Prijedlog je iznio Bedri Baykam, umjetnik i potpredsjednik IAA/AIAP-a, koji je predložio da 15. travnja, rođendan Leonarda da Vincija, bude Svjetski dan umjetnosti. Prijedlog je jednoglasno prihvatila Generalna skupština, a otada se Svjetski dan umjetnosti obilježava diljem svijeta. I ovog 15. travnja prisjetit ćemo se Leonarda, višestruko nadarena čovjeka neutažive znatiželje i žudnje za novim spoznajama. Osim u umjetnosti dao je doprinose i anatomiji, botanici, geologiji, matematici, optici, mehanici, astronomiji, hidraulici, niskogradnji, tehnici proizvodnje oružja, urbanistici… U vrijeme humanizma i renesanse svestranost je bila visoko postavljena kvaliteta, no nije bez razloga bila rijetka. Leonardova svestranost bila je njegova duhovna snaga, koja je u njemu generirala neograničenu žudnju za znanjem i koja je vodila njegova razmišljanja i ponašanje.
Umjetnik po dispoziciji, otkrio je da su oči glavni put do znanja; za Leonarda vid je bio čovjekovo najviše osjetilo zato što vid sam pretvara činjenice u iskustva, odmah, korektno i sa sigurnošću. To znači da svaki promatrani fenomen postaje predmet znanja. Saper vedere (»znati vidjeti«) postaje glavna tema njegovih proučavanja ljudskih djela i kreacija prirode. Njegova kreativnost sezala je u svako područje u kojem se koristilo grafičko predstavljanje: bio je slikar, kipar, arhitekt, ali i inženjer. Njegov veličanstven intelekt, neuobičajena snaga opservacije te majstorstvo crtanja vodili su ga u promatranje same prirode, koju je proučavao metodično i konzistentno, pri čemu su umjetnost i znanost bile jednako zastupljene. Leonardovo je djelo sažetak toga izvanrednog perioda ljudske povijesti koji je poznat kao talijanska renesansa, perioda velikog kulturnog napretka i velikih projekata.
Ne samo kao umjetnik, nego i kao znanstvenik Leonardo se uzdizao iznad svojih suvremenika. Njegove znanstvene teorije, kao i njegove umjetničke inovacije, bile su temeljene na pažljivom promatranju i preciznom dokumentiranju. Shvaćao je, bolje nego bilo tko u njegovu ili sljedećim stoljećima, važnost preciznog znanstvenog opažanja. Nažalost, kao što često nije uspijevao ostvariti svoje umjetničke projekte, tako nikada nije dovršio planirane rasprave na temu različitih znanstvenih tema. Njegove teorije sadržane su u brojnim bilježnicama, a većina ih je sačuvana u rukopisima. Budući da se ne može lako dešifrirati, Leonardova ostavština nije raznesena tijekom njegova života. Kad je u 16. stoljeću objavljena, dovela je do revolucije u znanosti, navodi Wikipedija.
Leonardo je zapravo preduhitrio mnoga meteorološka i geološka otkrića, razumijevao je efekt Mjeseca na plimu i oseku, nagovještavao je moderno shvaćanje formiranja kontinenata te je pretpostavio podrijetlo fosiliziranih ljuštura. Bio je među prvim osnivačima znanosti o hidraulici i vjerojatno je izumio hidrometar. Njegova shema za gradnju kanala riječnih sustava još i danas ima praktičnu vrijednost. Predstavio je velik broj genijalno osmišljenih strojeva, od kojih su mnogi bili potencijalno upotrebljivi, između njih i ronilačko odijelo.