Vlog glumice i dokumentaristice Marine Musulin rezultat je diplomskog rada na studiju glume riječkog APURI-ja koji transcendira svoju namjenu i postaje javno relevantan medij komunikacije sa svijetom promjena koje živimo
povezane vijesti
Marina Musulin jedna je od onih riječkih akvizicija, došljaka koji su se brzo i lako infiltrirali u urbano tkivo grada, mijenjajući ga u skladu sa svojim preferencijama i dosezima. Ovo, možemo slobodno reći, jedno od zaštitnih lica Europske prijestolnice kulture 2020., koje nam se smiješi s predstavljačkih prijestolničkih videouradaka, postaje prepoznatljivo, no iza njega, toga lica, puno je više od fasade.
Marina Musulin završila je studij glume na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci u klasi Rade Šerbedžije i riječka publika koja prati rad Akademije mogla ju je gledati u brojnim ispitnim predstavama i vježbama koje su bile javne. Osim što je uz Zorana Kremu koautoricom dokumentarnog filma o nestanku riječkog umjetnika Kreše Kovačičeka, koji se nadamo uskoro gledati, Musulin je autoricom i zanimljivog videoprojekta, vloga, umjetničkog istraživanja kojim je ujedno i diplomirala.
Novi značaj
Pod naslovom »Nova Europa« u rujnu prošle godine prvi put je na Facebooku objavljen Europin prvi zapis.
Kako kaže Musulin, mnogi su se tada uopće pitali što je to vlog.
– Danas je priča drugačija. Pionirke tzv. vlog-teatra nagovijestile su novi trend. Epidemija koronavirusa donijela je globalne društveno-ekonomske promjene. Svi se slažemo, svijet više nikad neće biti isti. Posebne mjere zaštite koje su povukle za sobom ograničenje slobode kretanja i bliskog kontakta s drugima postaju stvarnost modernog društva. U tom kontekstu lik »Nove Europe« vlogerice dobiva poseban značaj, posebno u svjetlu činjenice da se obustavom rada umjetničkih institucija, proizvodnja i konzumacija kulturnog i umjetničkog sadržaja seli na virtualne mreže – kaže Musulin.
No tko su pionirke vlog-teatra, kako ih Musulin naziva? Redateljsku palicu u tom kreativnom procesu držala je gošća umjetnica Selma Banich, mentorski je rad bio onaj Nataše Antulov, a sve se događalo u i na tekstu Ivane Sajko »Europa«. Riječ je, dakle, o umjetničkom istraživanju koje spaja popularnu YouTube mrežnu uslugu za razmjenu videozapisa s ovim dramskim tekstom. Lik Europe se na svojem VouTube kanalu (»Nova Europa«) putem »self-directed« videa (vloga) predstavlja pratiteljima, otvara im svoju intimu i gradi virtualni prostor prijateljstva i bliskosti.
BiografijaMarina Musulin završila je studij glume na APURI-ju Sveučilišta u Rijeci u klasi Rade Šerbedžije. Godinu dana provela je u Školi izvedbenih umjetnosti, Odsjek za kazalište i ples, Sveučilišta na Malti. Član je udruge Okodoko za produkciju dokumentarnih filmova u Rijeci. S redateljem Zoranom Kremom snima film o nestalom riječkom umjetniku Kreši Kovačičeku. Projekt se počeo razvijati na radionici za dokumentarni film Rafineri + Ex Oriente 2015. u suradnji s Udrugom UKUS i Institutom za dokumentarni film iz Praga. Do kraja godine i karantene trebao bi ugledati premijerno svjetlo platna. |
Temeljne vrijednosti
Kako kaže Musulin, postdramski tekst Ivane Sajko napisan 2007. godine može se čitati i kao monolog za Brechtovu »Majku Hrabrost«, ksenofobnu i superiornu, koja se koristi ratom kao novim izvorom kapitala i preživljava pod svaku cijenu.
– Sajko preispituje temeljne vrijednosti kolijevke zapadne civilizacije, koja nakon potpune dominacije nad pokorenim narodom započinje tranziciju prema Novom dobu – kaže Musulin, dodajući da se ovim njenim projektom preispituju društvena odgovornost influencera i influencerica te strategije državne kontrole i dominacije.
– Uvođenjem »lockdowna« cijeli svijet se bori protiv »nevidljivog« neprijatelja, a lik Europe vlogerice iz kućne izolacije lamentira: »Ja sam divlja bombonijera i želim pucati!« – zaključuje Musulin, uz poziv publici da joj se pridruži na YouTube kanalu vlogerice Europe. To možete napraviti OVDJE