U čast novinaru i književniku

“Vratija se Šunje”: Miljenko Smoje dobio kip na splitskoj Matejušci

Hina

FOto Ivana Ivanovic/PIXSELL

FOto Ivana Ivanovic/PIXSELL

Spomenik Smoji je autorsko djelo akademskih kipara Aleksandra i Ante Guberine, a otvoren je uz bogati program splitskih tradicijskih društava na sjevernoj strani Matejuške odakle će Smoje zauvijek gledati na  Veli Varoš, Prokurative i Marjan



Na Matejušci u Splitu u četvrtak  je uz pjesmu i ples svečano otvoren spomenik Miljenku Smoji, novinarskom bardu i najvećem kroničaru svih malih dalmatinskih mjesta, kako Malog mista tako i Velikog mista.


 


Riječ je o središnjem događaju obilježavanja Smojinih 100, a nazvan je pod simboličnim imenom “Vratija se Šunje”, što označava nadimak kojeg je za života nosio Smoje.




Spomenik Smoji je autorsko djelo akademskih kipara Aleksandra i Ante Guberine, a otvoren je uz bogati program splitskih tradicijskih društava na sjevernoj strani Matejuške odakle će Smoje zauvijek gledati na  Veli Varoš, Prokurative i Marjan.


Gradonačelnik Ivica Puljak rekao je kako bi ga Smoje, da je danas živ, vjerojatno kritizirao, što mu ne bi bilo veselo, ali bi bio ponosan da ga takav čovjek kritizira. Dodao je kako misli da bi Smoje ipak barem malo vidio kako je ovo što rade u Splitu, dobro i da su ‘ispravili dio nepravdi koje su mu nanesene posljednjih desetljeća’.


“Danas je jedan od onih dana kada smo posebno ponosni na ono što smo napravili”, zaključio je Puljak.


Kipar Ante Guberina je rekao da je spomenik napravio po očevoj maketi, koja je prije 15 godina na natječaju dobila prvu nagradu, a sada je sazrelo vrijeme da ga se postavi. Kaže da je to na neki način posveta i njegovom ocu koji je umro prije godinu i pol dana.


Spomenik Smoji kojeg je izrađivao mjesec i pol dana, ima vrlo slobodnu formu, radi se o sjedećoj figuri natprosječne visine, 145 centimetara u bronci, dodao je.


Legendarni splitski fotograf koji je dosta radio sa Smojom, Feđa Klarić, novinarima je izjavio kako Smoje nikada nije otišao sa Matejuške, on je tu rođen, a tu mu je ribarski brod imao otac, djed i pradjed. Istaknuo je kako je Smojin kip na Matejušci zahvaljujući dvojici gradonačelnika i to Zvonimiru Puljiću i Ivici Puljku.


“Hvala svima i cijeloj Dalmaciji jer Smoje je najveći ne samo kroničar nego humanista kojeg je ovaj grad dao. Njegov moto je ono što se s ponosom spominje u Kronici Velog mista, Prkos moćnome, zaštita slabome. Suze mi dolaze od radosti i ponosa, a posebno što ovdje ne samo da ima svijeta iz čitave Hrvatske nego i iz Ljubljane, Sarajeva i Kotora”, rekao je Klarić.


Dodao je da su prema statistici hrvatskih izdavača među pet najprodavanijih knjiga ovoga ljeta tri Smojine knjige.


Herci Ganza iz Organizacijskog odbora Smojinih 100 napominje da je Smoje konačno sjeo na svoje mjesto, tamo gdje je sjedio i odakle je gledao Split.


Split cijelu 2023. godinu obilježava kao godinu Miljenka Smoje.