53. Goranovo proljeće

Uručene nagrade Sonji Manojlović i Mateji Jurčević

Hina

Sonja Manojlović / NL arhiva

Sonja Manojlović / NL arhiva

Uručene su nagrade ovogodišnjoj dobitnici »Goranova vijenca« pjesnikinji Sonji Manojlović te dobitnici nagrade »Goran za mlade pjesnike« vinkovačkoj studentici Mateji Jurčević

LUKOVDOL Na središnjoj manifestaciji 53. Goranova proljeća u Domu kulture u Lukovdolu u ponedjeljak su uručene nagrade ovogodišnjoj dobitnici »Goranova vijenca« pjesnikinji Sonji Manojlović te dobitnici nagrade »Goran za mlade pjesnike« vinkovačkoj studentici Mateji Jurčević. Poezija Sonje Manojlović, kako u obrazloženju ističe prosudbeno povjerenstvo, »jedno je od najpouzdanijih i najpoticajnijih čitateljskih trajnih boravišta u kontekstu suvremene hrvatske književnosti«.

 »Autorica nas svakim novim naslovom iznenađuje dubokom polisemantičnošću stihova iza kojih stoji jedna od vrlo rijetkih osoba kojoj je poezija na duge staze istinska ljudska i svaka druga sudbina, a ne trenutačni hir i trik s debelom figom u džepu«, ističe prosudbeno povjerenstvo.


 U pjesništvu Sonje Manojlović, dodaju, fascinantan je njezin »neupitni rast u stihotvornome umu, u osjećaju i bacanju rukavice u lice svijetu koji nam danas i prečesto nudi tek i jedino nihilističku apatiju i sve perverznije varijante svojega svakodnevnoga, lobotomirajućega spektakla«.


 Stihotvorstvo i uopće pisanje Sonje Manojlović oduvijek je podrazumijevalo, na razini svekolikoga opusa, a nerijetko i u strukturi svake pojedine pjesme, bar nekoliko semantičkih križišta i raskrižja, teško uhvatljivih bilo dnevnomedijskim, bilo akademskim i inim čitanjima, smatra povjerenstvo.




 Povjerenstvo ističe kako poezija Sonje Manojlović tako biva jasan, beskompromisan filter nakon kojega ostaje ono katarzično do kojega u pjesništvu stižu samo rijetki. Njezino pisanje funkcionira kao izuzetno osjetljiva membrana – nevidljiva opna koja poezijom titra između vidljivoga i nevidljivoga, recivoga i neizrecivoga, laži i istine, sna i jave, istinske empatije namjesto kitnjastoga samozaborava ili oprosta jednome i prečesto nakaznome i krajnje licemjernome svijetu, naglašava povjerenstvo.


 Nagrada Goranov vijenac sastoji se od Vijenca, kiparskog rada Vojina Bakića te novčanog iznosa.


 U obrazloženju nagrade Mateji Jurčević prosudbeno povjerenstvo ocijenilo je kako njezin rukopis radnoga naslova »Paranoja« odlikuje neobična konceptualna uređenost te snažna načitanost uz tako dobrodošlu, a mladim pjesnicima ne suviše pripadajuću, jezičnu eleganciju.


 Komprimirana misao, malih, ali snažnih pomaka, u čvrsto organiziranom tijelu pjesme, svjedoči o talentu opremljenom dobrim uzorima, načitanoj mladoj pjesničkoj osobnosti koja na pragu tek dvadeset i prve godine života manifestira suverenost vlastitog pjesničkog koncepta i hrabrost koja odlikuje mnogo zrelije pjesničke glasove, ističe prosudbeno povjerenstvo.


 Nagrada je objavljivanje prve knjige pjesama.


 Sonja Manojlović rođena je u Zagrebu 1948. Pjesme su joj uvrštavane u antologije, a prevođene na dvadesetak jezika: albanski, bengalski, danski, engleski, esperanto, francuski, grčki, japanski, katalonski, kineski, mađarski, makedonski, njemački, poljski, rumunjski, ruski, slovenski, španjolski, švedski, talijanski, ukrajinski.


 Mateja Jurčević rođena je 1995. u Vinkovcima. Studira komparativnu književnost i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.


 Ovogodišnje 53. Goranovo proljeće svečano je otvoreno 18. ožujka u zagrebačkom Vip klubu, a održavalo se čitanjima poezije i nastupima u Splitu.