Zbirka priča

“Spiderman” Zorana Ferića u ponedjeljak u srcu VBZ-ove knjižare na Korzu

Kim Cuculić

Zoran Ferić / Foto Vedran Karuza

Zoran Ferić / Foto Vedran Karuza

Dvadeset i pet godina nakon kultne zbirke "Anđeo u ofsajdu", Ferić se vraća formi kratke priče – ali s novim nijansama i još oštrijim perom



V.B.Z. organizira predstavljanje nove knjige Zorana Ferića – zbirke priča »Spiderman«, koje će se održati u ponedjeljak 28. travnja u 19.30 sati u SRCU nove riječke V.B.Z.-ove knjižare na Korzu 9.


Dvadeset i pet godina nakon kultne zbirke »Anđeo u ofsajdu«, Ferić se vraća formi kratke priče – ali s novim nijansama, dubljim slojevima i još oštrijim perom.


Emocionalno putovanje


– Ako vam bračni odnosi zvuče kao triler, Domovinski rat kao kulisa art filma, a čileanska avantura kao psihološki obračun sa samim sobom – spremni ste za »Spidermana«. Ne onog iz Marvela, nego onog iz susjedstva.




Onog koji s paučinom od riječi hvata stvarnost i prede priče koje se urezuju duboko, piše u najavi promocije.



Knjigu će, uz autora, predstaviti književna kritičarka Jagna Pogačnik, kritičar i sveučilišni profesor Mario Kolar te urednik knjige Drago Glamuzina.


– I dalje su tu crni humor, groteska i ironija, ali ovaj put – pomalo neočekivano – i suptilnija nota nježnosti prema likovima, više topline i refleksije.


Priče u »Spidermanu« su dinamične, bogate atmosferom i jezično rafinirane, često potresne, ponekad uznemirujuće, a uvijek literarno zahtjevne i nagrađujuće. Čitanje ove knjige nije samo književni doživljaj – to je i emocionalno putovanje, navodi V. B. Z.


Raznorodne priče


– Priče iz ove knjige nastajale su paralelno s Ferićevim romanima »Na osami blizu mora« i »Putujuće kazalište«, u razdoblju od petnaestak godina, i tematski su vrlo raznorodne – mnoge seciraju bračne odnose, ali tu je i snimanje filma o masakru kraj Dubice u Domovinskom ratu, priča koja se događa u Komiži prije pedesetak godina, a podsjeća na antičku tragediju, pripovijest koja prati jedno neobično putovanje po Čileu…


Koliko god bile udaljene, te su priče istovremeno i isprepletene, pripovjedač je isti i čitajući knjigu kao da surfamo kroz razna razdoblja njegova života. Neke se priče pak sastoje od manjih, relativno samostalnih cjelina koje su povezane prostorom ili pripovjednom situacijom, pa imamo dojam kao da je u knjizi nekoliko manjih knjiga priča, koje možemo vrlo lako zamisliti i kao zasebne knjige.


Ali sve su one međusobno majstorski povezane, podupiru i produbljuju jedna drugu, i svjedoče o Ferićevom kompozicijskom umijeću, zadivljujuća je vještina kojom on gradi svoje knjige i njihove svjetove, navedeno je u opisu knjige.


Zoran Ferić rođen je u Zagrebu 1961. godine. Išao u osnovnu školu i gimnaziju u zgradi u kojoj danas radi kao profesor hrvatskog jezika i književnosti. Završio je jugoslavistiku.


Napisao je dvanaest knjiga: tri zbirke priče, sedam romana i dvije knjige kolumni. Knjige su mu prevedene na jedanaest jezika i za njih je dobio jedanaest nagrada. Živi u Zagrebu.