Velimir Neidhardt, Iva Hraste-Sočo, Krešimir Nemec i Ante Žužul / Foto Školska knjiga
Sadrži "Zastave", "Balade Petrice Kerempuha" i "Deset krvavih godina"
povezane vijesti
- “Kristofor Kolumbo” u stripu. Ova grafička novela Krležinim je mislima dala novi oblik i interpretaciju
- Još je tjedan dana do festivala “Miroslava Krleža”. Otvara ga Krležina antiratna proza
- Izdržavani muškarac iz Krležine perspektive. Kritički osvrt na dramu “U agoniji” odigranu u Centru za kulturu Travno
Prvo, raskošno opremljeno kolo »Djela Miroslava Krleže«, koje sadržava petosveščani roman »Zastave«, pjesničku zbirku »Balade Petrice Kerempuha« i knjigu političkih eseja »Deset krvavih godina«, predstavljeno je u foajeu Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu.
Školska knjiga i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti započele su višegodišnji, nacionalno važan projekt koji će u četiri kola obuhvatiti 28 svezaka proze, poezije, dramskih tekstova, eseja, feljtona i dnevničkih zapisa velikoga književnika.
Edicija u kojoj je svako djelo popraćeno iscrpnom znanstvenom studijom akademika Krešimira Nemeca pokrenuta je s nakanom vraćanja na ishodište, na Krležin književni tekst oslobođen pseudoliterarnih tumačenja.
Svečanost su otvorili predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt i intendantica Hrvatskoga narodnog kazališta dr. sc. Iva Hraste-Sočo.
O velikom, nacionalno važnom projektu objavljivanja »Djela Miroslava Krleže« govorili su predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul, autor znanstvenih studija o djelu Miroslava Krleže akademik Krešimir Nemec i urednica edicije Miroslava Vučić, glavna urednica u Školskoj knjizi. Ulomke iz Krležinih djela kazivali su glumci prof. dr. art. Joško Ševo i Adam Končić.
»Otkad se 1914. godine pojavio na književnoj pozornici pa do današnjega dana Miroslav Krleža izaziva brojne kontroverzije i oprečne ocjene. Razlog je jasan: Krleža nikada nije bio ‘samo’ pisac nego je ispunjavao golem prostor u hrvatskoj kulturi, društvu i politici.
Projekt ‘Djela Miroslava Krleže’, koji realiziraju Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Školska knjiga, pokrenut je s nakanom vraćanja na ishodište – Krležinim djelima, književnom tekstu.
Edicija je zamišljena kao izbor onoga najboljega iz djela Miroslava Krleže, a taj izbor ujedno pokazuje zašto je Krleža stup hrvatskoga književnog kanona.
Budući da suvremeni čitatelji više nisu opterećeni pseudoliterarnim, najčešće ideološkim predrasudama, otvara se i put u novo, postideološko čitanje djela velikoga majstora«, istaknuo je akademik Krešimir Nemec.
»Svojim intelektualnim angažmanom Krleža je snažno obilježio kulturni i politički život u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, a njegov je opus trajno svjedočanstvo o idejnim i političkim nemirima hrvatske inteligencije.
Veliko književno blago koje nam je podario jedan od najvećih hrvatskih pisaca posljednjih je pola stoljeća nepravedno zapostavljeno«, izjavio je predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul.
Prema riječima glavne urednice Školske knjige i urednice »Djela Miroslava Krleže« Miroslave Vučić, erudicija i znanstvena aparatura akademika Krešimira Nemeca, na kojima počivaju znanstvene studije o Krležinu djelu, kruna su ovog projekta i komparativna prednost izdanja HAZU-a i Školske knjige u odnosu prema prethodnim izdanjima Krležinih djela.
»Današnjem čitatelju naviknutu na brze i kratke informacije, akademik Nemec dao je ključ kako čitati Krležine ‘Zastave’ na više od 1.900 stranica ili pak političke eseje okupljene pod naslovom ‘Deset krvavih godina’ koji tako britko seciraju politički kontekst 20. stoljeća.
Uvjereni smo u to da će višegodišnji projekt ‘Djela Miroslava Krleže’ pridonijeti kvalitetnijem razumijevanju književne ostavštine toga hrvatskog erudita i književnog velikana«, istaknula je Miroslava Vučić. (K. C.)