»Čovjek koji je palio zvijezde«

Promoviran prvi znanstveno-fantastični roman Krešimira Butkovića. U središtu ideja o stvaranju – boljeg svijeta

Hrvoje Hodak

U gradu Rabu upriličeno je predstavljanje novog romana rapsko-zagrebačkog književnika Krešimira Butkovića. Riječ je o njegovoj 13. knjizi, a prvom ZF romanu »Čovjek koji je palio zvijezde«



RAB – U predivnom atriju Kneževa dvora, usred još ljepšega grada Raba, upriličeno je predstavljanje novog romana rapsko-zagrebačkog književnika i neumornog borca za prava osoba s invaliditetom Krešimira Butkovića. Riječ je o njegovoj trinaestoj knjizi, a prvom ZF romanu »Čovjek koji je palio zvijezde«.


Samo predstavljanje, svojim ugodnim glasovima, otvorile su članice klape Anima Arbae, a po otpjevanim pjesmama, brojnim štovateljima Butkovićevog književnog izričaja prvi se obratio gradonačelnik Raba Nikola Grgurić, koji je istaknuo veliku uzajamnu povezanost Raba i Krešimira Butkovića te zadovoljstvo što već gotovo dekadu Grad Rab, Otok i Krešo uspješno surađuju kako na kulturnom, tako i na humanitarnom polju te na medijskoj promociji Raba.


Autobiografski elementi


Knjigu je recenzirala te pohvalno o njoj govorila prof. Mona Othman koja je izuzetno dobra poznavateljica Butkovićeva štiva te se uvijek rado odazove sudjelovanju u predstavljanjima njegovih novih uradaka.




Othman je kazala kako je ovdje riječ o znanstveno-fantastičnom romanu u kojem se javljaju tipični motivi tog žanra – izvanzemaljci, druge civilizacije, putovanje vremenom i prostorom i slično. No, kao što neki teoretičari ističu, roman znanstvene fantastike zapravo je roman ideja što se očituje i u ovom Butkovićevom romanu. »Naime«, nastavila je Othman, »okosnicu romana čini ideja o stvaranju boljeg svijeta, nove Zemlje jer našoj civilizaciji prijeti izumiranje. Iako zvuči ozbiljno, roman je prožet humorom. Gotovo je svaka rečenica koju progovara glavni junak šala na račun naše civilizacije i kulture. Jednako tako, upravo se u odnosu prema Drugome i izvanzemaljskome otkriva istina o nama, našem vremenu, našim preokupacijama i našoj vrsti.«


Naglašavajući autobiografske elemente u romanu, ali i posvetu Krešinom prijatelju Drašku Regulu u glavnom liku romana, Othman izdvaja glavnu misao vodilju, koja traži, kroz prisustvo, to jest susret s izvanzemaljskim civilizacijama, rješenje za ekološku, društvenu, moralnu, međuljudsku entropiju.


»U tom sumraku civilizacija, u susretu s nečim što je milijardama godina ispred nas, neminovno bi, svako ljudsko biće, doživljavalo tako naprednu izvanzemaljsku rasu kao autoritet«, nadodaje Butković.


Poput filma


U takvoj konstelaciji napredne tehnologije, determiniranih spoznaja o samom svemiru, prostoru, vremenu, ali i životu te smislu istog mnogi od nas bi postavljali izravna pitanja koja se dotiču religioznosti, postojanja i samog mjesta čovječanstva u beskrajnom svemiru.


»Ideja je bila napisati roman poput filma, filma koji bih ja htio gledati. Naime, kada pišem knjigu imam cijeli koncept u glavi, zapravo pričam film koji sam već odvrtio u glavi. Roman je napisan prije 3, 4 godine i sada se pokazalo da je dosta toga u njemu točno, da ustvari i nije znanstvena fantastika. Pisao sam ga 6 mjeseci u dahu, a onda su uslijedila mala ispravljanja. Početak romana posvećen je mom prijatelju Drašku Regulu. Riječ je o čovjeku koji je zaključan u svom tijelu. Nepokretan je, ne može micati ni rukama ni nogama, niti može govoriti, ali je napisao knjigu ‘bLISTanje’ tako da je poentirao po kompjutoru s optičkom pisaljkom na naočalama, slovo po slovo, i tako napisao svoju autobiografiju«, kazao je Butković.


Silvano Frančišković, predstavnik Naklade Uliks iz Rijeke, na upit moderatora večeri, radijskog urednika Damira Ćopića, o stanju u hrvatskom izdavaštvu, među ostalim je istaknuo kako mu svakodnevno stižu na čitanje raznorazni književni uradci, no da je u Hrvatskoj izuzetna selektivnost te da, upravo zbog teških prilika u izdavaštvu, predloženo štivo mora zadovoljavati mnogobrojne kriterije, a zatim se osvrnuo na suradnju s Butkovićem:


»Krešo se od malih nogu zanimao za naučnu fantastiku, rubne teme, te je jako dugo spominjao da bi volio napisati znanstveno-fantastični roman… Mislim da mu je ovo bila velika želja, jedna od knjiga koju je baš htio.«


Dotaknuo se Frančišković i ilustracija u knjizi rekavši: »Ilustracije su mi se jako svidjele i dobili smo mnoge pohvale za dizajn, a moram istaknuti da je autor ilustracija kreativni odjel Naklade ULIKS.«