Foto: Vedran Karuza
Kako kaže sam Đekić, u knjizi nema čega nema
povezane vijesti
“Ovo je knjiga koju svatko treba imati kod kuće – ne na polici, nego da svako toliko može prolistati i pročitati novu priču o svome gradu” – tako je Melita Scicuca zaključila svoje misli na predstavljanju nove, važne knjige o Rijeci.
Velid Đekić, poznati Riječanin i autor brojnih tekstova, knjiga i članaka, u 420 stranica ispričao je manje poznate riječke priče, a sabrao ih pod nazivom Morski tramvaj.
Na predstavljanju koje je ispunilo cijelu Svečanu dvoranu Palače šećera, uz autora su sudjelovali ravnatelj Muzeja grada Rijeke Mladen Urem, Melita Scicuca i Theodor de Canziani, a večer je moderirala Blanka Kukec.
Naslov knjige referira se na događaj iz ljeta 1959. godine, kada je turistička tvrtka Kvarner Express u suradnji s Turističkom zajednicom Rijeke pokrenula sezonsku liniju brodića za prijevoz kupača između Rijeke i Urinja. Taj brodić ubrzo je stekao popularnost među građanima, koji su ga od milja nazvali „morski tramvaj“. Knjiga nas naslovom vraća u to ljeto, a svojim sadržajem velikim dijelom oživljava duh i atmosferu tog razdoblja.
Kako kaže sam Đekić, u knjizi nema čega nema. Pa tako knjiga donosi priče o prvim gradskim samoposlugama i klimatizacijskim uređajima, tvorničkim jaslicama i dječjim restoranima, gradskom kupalištu na Delti, slastičarnicama Šestica i Kont. Prisjeća se i početaka gradske filharmonije i glazbenih sastava Radio Rijeke, putovanja na Krk prije izgradnje mosta, lokalne proizvodnje skija i sapuna, prelučke tunere, kao i drugih ključnih momenata koji su oblikovali riječki identitet.
“Danas kad predstavljamo ovu knjigu, moram reći da sam bio izuzetno zadovoljan. Ne samo zato što je u njoj mediteranski mentalitet, ne samo zato što predstavlja tipični riječki senzibilitet, nego i zato što je Velid Đekić veliki poznavatelj naše riječke povijesti i svih mitova koje ona za sobom povlači. Čovjek koji je znanstvenik, ali koji je znao sve te mitove pretočiti u priče koje su dio našeg identiteta, našeg senzibiliteta i našeg odrastanja”, knjigu je najavio Mladen Urem.
Zadovoljna je i predsjednica Zajednice Talijana i profesorica Melita Scicuca, koju je Đekić osobno zamolio da sudjeluje na predstavljanju. “Knjige Velida Đekića su garancija da će štivo biti zanimljivo, poučno, ležerno, dirljivo, a iznad svega ugodno za čitanje. Zbog toga sam bila počašćena i sretna prezentirati ovu knjigu”, rekla je Scicuca.
Večer su upotpunile i dvije izvedbe klape Flumen koja je u Palaču šećera donijela glazbu jednog od likova čiju ćemo priču pronaći u knjizi – Sušačanina Vjekoslava Kneževića. To je, kaže Đekić, razlog zašto je na promociju knjige pozvao klapu, a ne rock bend, što bi njegovom karakteru i opusu bilo puno svojstvenije.
Ipak, priče koje je htio ispričati najbitniji su akter kako knjige, tako i predstavljanja.
“Dosad sam najviše pisao stručne i znanstvene tekstove, a oni su pomalo skučeni i suhoparni. Ali oni nisu osobni. U ovoj sam knjizi pokušao biti osoban, emotivan, stilski zaigran. Nisam se sustezao pisati osobno. Inače se teško otvaram, ali ovo je i pozitivna evolucija moje malenkosti.
Prigovarali su mi da se tako ne pišu povjesničarski tekstovi, ali ja mislim da je to pogrešno. Htio sam da bude čitatelju zanimljivo, da bude zaigrano, jer što je život oko nas? Život je prepun fantastičnih priča”, zaključio je Đekić koji je svoju prethodnu knjigu “Zvali su me industrijska” također predstavio u Palači šećera 2021. godine.
Izdavač knjige je KUD Baklje Rijeka, koji je objavio i nekoliko prethodnih Đekićevih izdanja. Morski tramvaj se može kupiti u knjižari Edit po cijeni od 40 eura.