​Bookmobil

Pjesnikinja Maja Klarić nudi jednu sasvim posebnu putujuću knjižnicu: Ne živim od knjiga, nego s knjigama

Zvonimir Guzić

Oobilazeći različite sredine i u dogovoru s lokalnom zajednicom organizirajući besplatnu razmjenu knjiga za djecu i odrasle, Maja Klarić aktivno nastoji očuvati pismenost



Raditi posao koji voliš puno je više od zbrajanja prihoda na kraju mjeseca, ispunjenost i sloboda koju donosi takvo radno mjesto ne može se mjeriti zarađenim novcem.


Vodeći se tom logikom pjesnikinja, urednica i književna prevoditeljica Maja Klarić je prije nešto više od četiri godine došla na ideju da strast za putovanjem i knjigama pretoči u jedinstven projekt Bookmobila, male putujuće knjižnice koja funkcionira kao mjesto za razmjenu knjiga i ideja, na kojem se organiziraju radionice, druženja, čita se poezija i održavaju književne večeri.


Volkswagen oldtimer


I tako ona već četvrtu godinu za volanom svoga Volkswagen oldtimera krstari Hrvatskom sa svojim pričama i knjigama ispunjena zadovoljstvom i radošću.





– Sama ideja Bookmobila je dugo živjela u meni dok početkom 2020. godine nisam krenula u realizaciju projekta. Kombi sam uzela taman pred proglašenje pandemije, tako da mi je vrijeme izolacije poslužilo za njegovo preuređenje u putujuću knjižnicu s mogućnošću prenamjene u spavaonicu.


Sve sam sama uspjela napraviti osim dijela gdje je klupa za sjedenje mora dobiti i funkciju kreveta. Taj dio je odradio prijatelj iz Šibenika Mario Juras, tako da je sama unutrašnjost kombija postala multifunkcionalna, od dnevnog boravka i knjižnice do spavaće sobe.


Službeno otvorenje bilo je te jeseni u Grožnjanu skromnom svečanošću gdje smo čitali poeziju, razmjenjivali knjige uz mali glazbeni program, prisjetila se Maja početaka svoje poslovne avanture.



Maja Klarić je Šibenčanka koja je nakon završene komparativne književnosti i engleskog jezika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu dugo živjela na relaciji Šibenik – Umag da bi se prije pet godina skrasila u mjestu Barboj pored Umaga gdje je sa suprugom Goranom Blaževićem, također putopiscem i svjetskim putnikom zasnovala obitelj upotpunjenu trogodišnjim sinom Oliverom i nedavno rođenom malom Isom.


– Rođenjem Ise pojavila se potreba za većim kombijem jer na putu će sada biti dvoje umjesto jednog djeteta. Iskustva s Oliverom su se pokazala izuzetno pozitivna, tako da mislimo nastaviti sličnu praksu i dalje samo u nešto većem vozilu.


Ne bih željela da to bude neki kamper ili moderno vozilo da se ne izgubi ta oldtimer priča, već neki stariji kombi s više prostora, izrazila je Maja svoje želje za novom putujućom knjižnicom u kojoj često zna imati i do 500 knjiga.


Festivali i manifestacije


Bookmobil je jedinstvena pojava na hrvatskoj kulturnoj sceni, a Maja obilazeći različite sredine i u dogovoru s lokalnom zajednicom organizirajući besplatnu razmjenu knjiga za djecu i odrasle aktivno nastoji očuvati pismenost, vidno ugroženu digitalnim dobom i razvojem novih tehnologija.


Osnovni ciljevi ovog projekta su poticanje navike čitanja i pisanja kod djece i mladih, ali i razvoj kreativnosti oko osmišljavanja novih sadržaja i mogućnosti rada s knjigama.



– Prije svakog dolaska u neko mjesto obavijestim gradske ustanove od knjižnice, škole, vrtića do turističke zajednice ovisno o aktivnostima i programu koji pripremim za tu sredinu. Ako sam u vrtiću, onda je obično naglasak na čitanju i slikovnicama, ako se radi o školi, na rasporedu su radionice čitanja i pisanja, te čitanje poezije.


Na javnoj površini ili knjižnici obično razmjenjujemo knjige, ponekad pozovem nekog pjesnika iz toga mjesta, bude i prezentacija knjiga, a znam i ja imati javni nastup. Često Bookmobil bude i dio nekog festivala ili kulturne manifestacije poput Festivala putnika u Šibeniku ili u Balama Festivala starih zanata, rekla je Maja koja i sama organizira manifestaciju Šumski pjesnici pored Grožnjana, dok suprug Goran ima Festival usporenog putovanja u vlastitom masliniku u Barboju.


Da bi sve te svoje ideje lakše provela u djelo, Maja je još 2015. godine u Šibeniku pokrenula kulturnu udrugu Fotopoetika. U njoj se ideje rađaju i provode u djelo uz suradnju članova, volontera i podršku različitih institucija.



Fotopoetika je pokrenuta kao umjetnička inicijativa, ali je s vremenom prerasla u važnog aktera na kulturnoj sceni Hrvatske. U središtu interesa su kulturno-edukativni programi, a većina projekata vezana je uz književnost i nakladništvo.


– Udruga je dosegla puno veći nivo nego što smo očekivali. U početku je služila za lakšu prijavu ideja na natječaje dok je danas pravi mali nakladnik gdje ja i Goran objavljujemo svoje knjige. Bookmobil također funkcionira preko udruge, a prijavljen je na projekt Ministarstva kulture i medija »Ruksak pun kulture«.


Budući da se taj projekt odvija ponajviše u manjim mjestima, izoliranim sredinama i na otocima, izravno omogućuje pristup kulturnim i umjetničkim programima u prometno slabije povezanim područjima, rekla je Maja, koja je tako sa svojim kombijem obišla mjesta poput Biškupeca pored Varaždina, Kloštar Podravski u blizini Pitomače, Primorski Dolac iza Trogira uz mnoga manja mjesta na Pelješcu, te našim otocima.


Djeci treba knjiga


Uz sve to prije nekoliko mjeseci Maja je osnovala Kolibri, malu izdavačku kuću koja se bavi objavljivanjem specijaliziranih izdanja poput poezije i prijevodne literature, a već su objavljene i dvije knjige iranskih autora »Prije zimskog sna« Mejmanata Zolkadr Mirsadeki i »Žubor vode« Sohrab Sepehri.


Sama Maja do sad je napisala sedam putopisnih knjiga, dvije su u prozi »Vrijeme badema« o Camino hodočašću i »Približavanje zore: Put 88 hramova« o istoimenom hodočašću u Japanu, dok je pet putopisnih poezija »Život u ruksaku«, »Quinta Pitanga«, »Nedovršeno stvaranje«, »Četiri elementa« i posljednja knjiga »Deset dugih dana«.



Strast za putovanjem spojila je nju i supruga Gorana još za studentskih dana u Zagrebu, a veza koja traje do danas počela je na Camino putu sjeverom Španjolske. Zajednički život nije im prepreka da s vremena na vrijeme odu sami na višednevno pješačenje raznim svjetskim destinacijama.


– Stvarno ja i Goran nemamo problem s tim da partner odradi neka putovanja u solo aranžmanu. Cijelo vrijeme smo podrška jedno drugome. Sad su tu i djeca s kojima planiramo ići na ove kraće relacije do Mađarske, Slovenije, Italije, naravno tu su i poznate turneje s Bookmobilom, opisala je Maja obiteljsku strast za putnim avanturama.


Nisu sva Majina putovanja beskonačno duga, postoje i oni manji projekti lokalnog karaktera.


– U suradnji s Gradom Umagom pokrenuli smo projekt Mali Bookmobil, koji ulazi u svoju treću godinu, u sklopu kojeg posjećujem sve vrtiće i područne škole na području grada Umaga. Projekt su odlično prihvatila djeca, odgojiteljice i učiteljice tako da se svi trudimo i nadamo da će program postati redovan.


Djeci je stvarno potrebna knjiga, vidi se razlika između onih koji su odrasli s knjigom i onih drugih, a i meni osobno je najdraže raditi s djecom, rekla je Maja.


Kroz razgovor s Majom dominirala je ta njena strast za putovanjima i knjigama, a na pitanje o financijskom aspektu cijele priče, rekla je u šali.


– Ne živim ja od knjiga, nego s knjigama.


Zato ako nekad na putu sretnete Maju i njen Bookmobil, slobodno zatrubite i dajte podršku ženi koja živi svoje snove kroz svoja putovanja i knjige.