Anđelko Kaćunko / Foto ARHIVA NL
U svojoj desetoj knjizi Kaćunko je sabrao odabrane intervjue koje je davao raznim medijima
povezane vijesti
RIJEKA »Optimist, ali ‘teški’ realist« naslov je nove, desete knjige don Anđelka Kaćunka objavljene ove godine u izdanju Trećeg dana iz Hrvatskog Leskovca. U njoj je sabrao odabrane intervjue koje je raznim medijima davao tijekom proteklih sedam godina, a već naslov, pa zatim i podnaslov knjige – »ili tako je govorio don Anđelko Kaćunko« – predstavljaju ovog poznatog svećenika. U spektru pitanja i tema o kojima je u intervjuima govorio – Crkva, društvo, politika, kultura… – iščitava se onakvog don Kaćunka kakav je javnosti poznat.
Simboličnih 40 pitanja
Razgovori su popraćeni uvodnom riječju urednika i priređivača knjige Mladena Pavkovića i isto tako Pavkovićevim Predgovornim razgovorom s don Kaćunkom iz svibnja ove godine – sa simboličnih 40 pitanja u povodu 40. godišnjice novinarskog rada ovog svećenika Gospićko-senjske biskupije. Isto tako, don Kaćunko i knjiga »Optimist, ali ‘teški’ realist« predstavljeni su kritičkim osvrtom dr. Teofila Marijića, kao i osvrtom Žarka Relote.
»S radošću, osmijehom i strahom čitao sam ovih desetak intervjua koje je don Anđelko dao raznim novina(ri)ma. S radošću jer mi je drago da kolege svećenici pišu i objavljuju; sa smijehom jer je nemoguće ostati ozbiljan pred tolikim dosjetkama kojima se u pisanju služi Kaćunko, sa strahom jer znam da će (opet) biti »kontroverzan« i da neće štedjeti nikoga te da će bez dlake na jeziku reći ono što smatra shodnim te što mu vjera i znanje nalažu.
Utemeljena kritika
Odgovoran pred Bogom i pred svojom savješću, a u duhu svojega životnoga gesla: »Sionu za ljubav neću šutjeti« (Iz 62,1), don Anđelko ne samo da ne šuti već za mnoge i previše govori. Ovo »previše« ne znači »puno riječi i rečenica«, već »previše« u smislu »što tko zasluži, to i dobije«… Poštuje on crkvene autoritete. Štoviše, divi se Ivanu Pavlu I., Ivanu Pavlu II., Benediktu i Franji, klanja se Kristu Glavi, ali u pogreške klera »upire prstom« sa željom da bismo manje griješili i bili sveti. Utemeljena kritika koja proziva i poziva. Iako strelice pogađaju srce, one ne ubijaju«, zapisao je Relota preporučujući knjigu Kaćunkovih razgovora: »Smatram vrijednim i obogaćujućim pročitati napisano«.