Vrisak Junior

O snovima i putovanjima. Nena Pavelić predstavila slikovnicu “Kamo ćemo večeras?”

Katarina Bošnjak

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



RIJEKA – U Dječjem odjelu Stribor Gradske knjižnice Rijeka održan je još jedan Vrisak Junior. Ovaj je put gostovala riječka ilustratorica i autorica slikovnica Nena Pavelić, a publika su joj, među ostalima, bili i brojni učenici drugog razreda Osnovne škole Turnić. Nakon što je njezina slikovnica »Kako biti najjači?« doprla i do malih i do velikih, kako zbog samih ilustracija tako i zbog teksta koji nosi izrazito važne, univerzalne poruke, Nena Pavelić, ili, kako je dobila nadimak, »teta Vrisak«, na Vrisku Junior predstavila je novu slikovnicu »Kamo ćemo večeras?« u izdanju Naklade Val. Slikovnica govori o neograničenim snovima i pustolovinama, kao i putovanjima za koja ne moramo uvijek otići dalje od vlastite sobe. Slikovnicu su djeca mogla poslušati i prelistati, a uz živopisne slike pratili su dječaka i njegovu obitelj dok zajedno istražuju svijet.


– Slikovnica je nastala tako što sam trebala napisati kratku priču o temi »put oko svijeta«, no shvatila sam da ne mogu napisati nešto što mi se sviđa a da je isključivo za odrasle. Volim pisati za djecu i za sebe, pa sam onda napisala ovo što nije klasični put oko svijeta, gdje se ide na avion i leti od države do države, već se leži u krevetu – kazala je Nena Pavelić, ukazujući na to da cijeli svijet možemo pronaći na polici.


Osim o slikovnici djeca su mogla više čuti i o samoj Neni Pavelić i razvoju njezine ljubavi prema crtanju i ilustriranju.




– Još od vrtića sam stalno nešto »švrljala«, crtanje me uvijek privlačilo. Već sam u osnovnoj školi upisala grafičku školu, to je izvannastavna aktivnost koju smo mogli pohađati od petog razreda osnovne škole. Također sam jako puno čitala kao mala; dok su se drugi klinci igrali s lutkama i slično, ja sam buljila u stripove – ispričala je Pavelić, a najmlađi su posjetitelji podijelili što oni najviše vole čitati, primjerice, strip »Garfield«.


Govorilo se i o udžbenicima za osnovne škole koje je Pavelić ilustrirala, ali i o pravilima u ilustraciji, koja katkad vrlo rado prekrši, poput bojenja »izvan linija«.