Foto MIlan Đekić
Dominirala je poezija
povezane vijesti
Vrisak, sajam knjiga i festival autora, počinje u subotu, a traje do 21. rujna. Dan prije službenog početka, svjetlo pozornice dobili su studenti, jer se u suradnji sa Studentskim kulturnim centrom Rijeka održao drugi po redu Studentski vrisak.
Najbolji studentski radovi iz cijele Hrvatske čitali su se u kafiću Gala u Art kvartu Benčić, a čitali su ih sami studenti-pobjednici: Filip Kralj, Nika Gojanović, Mihaela Platnjak, Ema Brkljača, Vita Mikulić, Marija Blašković, Katarina Bošnjak, Ivona Colarić, Mario Kusijanović i Antonio Načinović.
Pristiglo je čak 120 radova od 36 autora, a težak posao odabira pripao je žiriju koji su činili Dunja Matić Benčić, Enver Krivac i Tea Tulić.
Večer je moderirala studentica Anja Matić, a za zabavu nakon čitanja zadužen je DJ Sven.
Trend poezije među mladima
Koje su teme prevladavale i na koji način je žiri odabrao 10 najboljih radova, rekla nam je Dunja Matić.
“Od ukupno 120 radova, dominirala je poezija, što nam govori da postoji trend poezije među mladima. Teme se uglavnom tiču identiteta, nesigurnosti, ljubavi, društvene kritike, nešto satire… Ima apsolutno svega.
Nije bilo lako birati, ali imali smo sreće. Svatko je izabrao svojih 10, a ispalo je da su se naša preklapanja u izborima spojila u točno 10 radova. Tako da nismo morali previše razmišljati, brzo smo imali finalnu brojku”, objasnila je.
Ovo je drugo izdanje Studentskog vriska, a za razliku od prošle godine, kada je natjecanje uključivalo samo Rijeku, ove su se godine proširili na cijelu Hrvatsku – ponukani uspjehom prvijenca.
Unatoč tome, većina radova došla je iz Rijeke – od Riječana koji studiraju negdje drugdje, ili studenata iz drugih gradova koji studiraju u Rijeci.
“Ne znam zašto je to tako, vjerojatno zato što je to još uvijek lokalni događaj. Ali mislim da će se iz godine u godinu definitivno širiti”, dodala je Matić.
Vrlo važna motivacija
Jedna od mladih autorica, Ema Brkljača, smatra da je vrlo važno motivirati studente da se bave književnošću.
“Za mene ovo priznanje znači da netko vidi moj rad i trud i da on nešto vrijedi. To mi je veliki poticaj da idem dalje”, rekla je, a njezin pobjednički rad poezija je koja priča o intimnim temama u kojima se svatko može pronaći.
“Mislim da je ovo izuzetno važno u životima nas mladih i budućih autora, čisto kao neka afirmacija i prvi izlazak u javnost, suočavanje s tuđim mišljenjima. Na neki način eksponiramo sami sebe i svoj rad, što je važan korak prema nečem većem”, dodala je.
S njom se slaže i Filip Kralj: “Ovakvi događaji jako pomažu jer je u današnjem svijetu klasična poezija potpuno zanemarena i zaboravljena, daleko smo od vremena zadimljenih kavana kada su mladi izlazili recitirati nešto svoje.
Tako da je u ovom digitalnom svijetu to jako velika stvar – pogotovo kod pronalaženja istomišljenika u tako maloj skupini ljudi”, rekao je mladi autor.