
iStock
povezane vijesti
Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige, s više od 1.100 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske. Ovogodišnja tema manifestacije je »O životinjama i ljudima«, posvećena fauni u knjiškim svjetovima. Podsjetimo, Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja, a proglašen je 1995. godine na Glavnoj skupštini UNESCO-a. Riječ je o simboličnom datumu u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
Ove godine u Noći knjige u više od 260 mjesta i gradova sudjelovat će čak 330 ustanova – od škola i vrtića do muzeja, bolnica i domova za starije, 180 narodnih knjižnica te brojni antikvarijati, knjižare, nakladnici, pa čak i brodovi i vlakovi. Programi u suradnji s brojnim ljubiteljima knjige i životinjske divljine održat će se i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u javnom prijevozu, ali i u Policijskoj akademiji i zatvoru u Varaždinu. Tako su najavili organizatori Noći knjige: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Moderna vremena – portal za knjigu i kulturu čitanja, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te Hrvatska udruga školskih knjižničara.
Noć knjige ove godine podsjeća da od prapovijesti do danas čovjek svoj svijet dijeli sa životinjama. Kao čovjeku najbliža bića, životinje su, istaknuto je, neizostavno prisutne u svim aspektima ljudskog opstanka i izričaja. Njihova prisutnost u mitovima, legendama i umjetničkim djelima svjedoči o njihovu snažnom utjecaju na ljudsku kulturu.
»Svjesni njihove nezamjenjive uloge u povijesti čovječanstva i umjetnosti, osobito književnosti, te prisutnosti u popularnoj kulturi, ovogodišnju Noć knjige posvećujemo životinjama… Danas sve više osvješćujemo esencijalnu važnost životinja za opstanak života na planetu. Uočavamo i njihovu terapeutsku ulogu u našim životima te preispitujemo etičnost njihova iskorištavanja u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Suvremeni čovjek, suočen s posljedicama nekontroliranog iskorištavanja životinja i cijelog ekosustava, postavio je zaštitu ugroženih vrsta kao jedan od svojih imperativa…
U 2025. godini obilježava se 110 godina od objavljivanja Kafkina »Preobražaja«, kao i 80 godina od objavljivanja romana »Životinjska farma« Georgea Orwella. Prisjećamo se i najpoznatijeg liječnika za životinje svih vremena – doktora Dolittlea iz romana Hugha Loftinga, koji je prvi put objavljen prije 105 godina, kao i dječaka Mowglija, junaka iz slavne »Knjige o džungli« nobelovca Rudyarda Kiplinga, čiji je drugi dio objavljen prije točno 130 godina. Ove se godine navršava i 50. obljetnica kultne knjige »Oslobođenje životinja« australskog filozofa i bioetičara Petera Singera, u kojoj je popularizirao pojam specizam, to jest diskriminaciju na temelju pripadnosti vrsti. Popularni psić Snoopy prvi se put pojavio u stripu »Peanuts« 1950. godine. Stripovi Walta Disneyja krenuli su s izlaženjem 1930., i to s Mickeyjem Mouseom, koji će postati i ostati planetarno popularan do današnjih dana. Podsjećamo i na ostale knjige koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja: »Bijeli očnjak«, »Zov divljine« (Jack London), »Moby Dick« (Herman Melville), »Crni ljepotan« (Anna Sewell), a tu su i suvremeniji naslovi: »Pijev život« (Yann Martel), »Umijeće utrkivanja na kiši« (Garth Stein), »Marley i ja« (John Grogan), »Smisao života jednoga psa« (W. Bruce Cameron), »Fantastični mačak Bob« (James Bowen)… Prisjećamo se i značajnijih djela iz domaćeg kulturnog kruga, poput čuvene »Ježeve kućice« (Branko Ćopić), ali i naslova iz hrvatske književnosti u kojima životinje zauzimaju istaknuto mjesto: »Bijeli jelen« (Vladimir Nazor), »Mačak Džingiskan i Miki Trasi« (Vesna Parun), »Pirgo« (Anđelka Martić), »Divlji konj« (Božidar Prosenjak)… Niz nastavite sami«, osvnuli su se organizatori ovogodišnje Noći knjige.