
Foto: Nela Blažević
Svijet suvremene glazbe i one opisane u 60 otkucaja govori o tome da bez obzira na svo crnilo i sivilo koje nas okružuju, ovdje u Hrvatskoj i u cijelom svijetu postoji nada, snaga, bunt, mudrost, vjera u ljude i udarci u muda okrutnim moćnicima... - kaže Boris Jokić, znanstvenik, doktor psihologije, radijski voditelj i zaljubljenik u glazbu
povezane vijesti
Može li glazba promijeniti svijet? Može li lektira izgledati i zvučati drugačije – suvremeno, hrabro, emocionalno, vizualno? Nova knjiga “60 otkucaja – glazbena lektira” autora Borisa Jokića, otvara prostor upravo za takva pitanja – i donosi odgovore kroz spoj 60 odabranih pjesama, glazbenih referenci, osobnih priča autora i jedinstvenih umjetničkih radova mladih talenata.
“Osnovna poruka koju knjiga pruža je da naše odbrojene dane, te otkucaje koje imamo, koliko god da ih ima, treba živjeti na način vrijedan života. Svijet suvremene glazbe i one opisane u 60 otkucaja govori o tome da bez obzira na svo crnilo i sivilo koje nas okružuju, ovdje u Hrvatskoj i u cijelom svijetu postoji nada, snaga, bunt, mudrost, vjera u ljude i udarci u muda okrutnim moćnicima…” poručuje autor.
Široj javnosti poznat kao voditelj Cjelovite kurikularne reforme te kao stručnjak koji u središte obrazovanja postavlja dijete i njegovu cjelovitost, Boris Jokić je znanstvenik, doktor psihologije, radijski voditelj i zaljubljenik u glazbu.
Prije nekoliko godina, Jokić je donio 60 pažljivo odabranih pjesama pred učenike Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, a oni su na te pjesme odgovorili – slikom. Svaki učenik, vođen mentorom, dobio je jednu pjesmu i zadatak da se likovno izrazi. Bio je to njihov prvi i jedini susret s autorom, ali i trenutak koji je stvorio ovu knjigu. Rezultat je jedinstveno, snažno i emotivno djelo koje povezuje znanost, umjetnost i mladost.
O inspiraciji za ovu knjigu, Boris Jokić otkriva: “Nekoliko je poticaja za knjigu “60 otkucaja”. Prvi je taj što sam od djetinjstva lud za glazbom, drugi je taj da hrvatsko obrazovanje mladim ljudima namjerno ne približava suvremenost i suvremenu glazbu i sva bogatstva koja ona nudi. A treća je stvar da vjerujem u mlade ljude u Hrvatskoj i u njihovu kreativnost.”
Kroz knjigu “60 otkucaja – glazbena lektira”, uz glazbene reference, osobne priče i umjetničke slike mladih talenata, autor istražuje kako pjesme oblikuju našu percepciju, identitet i odnos prema životu i svijetu. I pokazuje kako, kada mladima damo priliku, oni vraćaju nevjerojatnim stvaralaštvom.
Među šezdeset odabranih pjesama koje čine jezgru knjige nalaze se djela koja su obilježila generacije i oblikovala osobne i kolektivne emocije. Posebno mjesto zauzimaju regionalna glazbena imena i njihove pjesme, među kojima su EKV, Josipa Lisac, Oliver Dragojević, TBF, Azra, Idoli… Uključen je i niz inozemnih glazbenih imena koje su subjektivnim odabirom našle svoje mjesto u ovom naslovu, a među njima su Rage Against the Machine, Nina Simone, Bob Dylan, Rosalía, The Beatles, John Coltrane, Bruce Springsteen, The National, The Ramones….
O odabiru pjesama, autor kaže: “Ovih 60 izvođača jesu među onima koje izrazito volim i to je moj osobni izbor onoga što bi svatko trebao čuti. Pjesme su birane i zato što progovaraju o nekim važnim stvarima – ljubavi, mržnji, potrebi za borbom za ljudska prava, osjećaju ugode i užitka, odnosima između roditelja i djece, rastavama brakova, smrti i psihičkim bolestima, dobrom u ljudima.”
Za Borisa Jokića “60 otkucaja – glazbena lektira” je prvi autorski naslov, i kroz nju autor otvara i važnu temu nedostatka suvremene umjetnosti, osobito glazbe, u obrazovanju te traži prostor za emociju, zvuk i slobodu unutar sustava koji ih često zanemaruje. “Ova je knjiga posveta snazi suvremene glazbe i dokaz što mladost može kad joj se osigura prostor slobode” s razlogom je istaknuto na samim stranicama ovog jedinstvenog naslova.
Naslov “60 otkucaja – glazbena lektira” objavljen je i dostupan u prodaji u izdanju glazbene knjižare Rockmark. U utorak, 22. travnja slijedi i zagrebačka promocija, koja će se održati u prostorima zagrebačke Laube – Kuće za ljude i umjetnost, a više detalja bit će poznato uskoro.