Foto: Petar Fabijan
Scenski pokret, animacija i različiti materijali koje izvođači koriste u predstavi vjerno dočaravaju odnos dječaka i njegovog čvora, kao i osjećaje nelagode, težine i kakvih problema
povezane vijesti
- Redatelji iz Švedske snimali film u Gradskom kazalištu lutaka: ‘Riječka Pipi je najkvalitetnija koju smo vidjeli’
- “Šapat duše” varaždinskog HNK-a: Gledali smo jednu posebnu predstavu, kakve u Hrvatskoj rijetko vidimo
- “Safari” u GKL-u: Animacijskom magijom svakodnevni predmeti transformiraju se u bića iz životinjskog svijeta
RIJEKA – Predstava »Vrlo zapetljan čvor«, jedinstveni kazališni komad inspiriran slikovnicom »Vrlo zapetljan čvor« Manuela Šumberca, koja na zanimljiv i neobičan način progovara o brigama jednog dječaka, te (do)nosi poruku ohrabrenja djeci da budu svoji, premijeru će, najavljeno je to u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka, imati 20. rujna u 18 sati, dok će pretpremijera biti dan ranije u isto vrijeme.
Suvremene teme
Kako je istaknula ravnateljica Magdalena Lupi Alvir, Gradsko kazalište lutaka Rijeka »u svom repertoaru uvijek nastoji imati i istraživati suvremene teme koje komuniciraju s današnjom djecom i problemima današnje generacije«, a uz to, Kazalište »teži postavljanju novih i originalnih djela domaćih i inozemnih autora, dajući priliku istraživačkom kazalištu koje spaja lutkarstvo s ostalim medijima i prelazi klasične barijere ove umjetničke forme«.
Redatelj predstave Aleksandar Švabić, kojem je ovo prva suradnja s GKLR-om, ističe kako se radi o predstavi koja govori o dječaku koji se suočava sa svojim zapetljanim čvorom te se kroz priču bavi motivima nelagode, problema i težine koje svi ponekad osjećamo. Također, dodaje, predstava nas uči tome da je sasvim normalno nositi takve osjećaje u sebi, i da za sve postoji rješenje, uz nezaobilaznu poruku da je takve osjećaje važno osvijestiti i prihvatiti ih.
Bez riječi
Cijela predstava bazira se na izvođačima, ističe suradnik za scenski pokret i dramaturgiju Damir Klemenić, a zanimljivost leži u tome što je napravljena bez riječi, pa »scenski pokret, animacija i različiti materijali koje izvođači koriste u predstavi vjerno dočaravaju odnos dječaka i njegovog čvora«. Upravo »kroz improvizaciju i igru s materijalima, stvorena je predstava koja pomiče granice tradicionalnog lutkarstva«.
Prema opisu predstave, jedan će mali, običan dječak imati vrlo neobičan problem, za njega velik i ozbiljan. Njegovu će glavu nastaniti jedan priljepak u obliku čudnog čvora koji će ga slijediti gdje god bio, što god mislio. Bezuspješno će ga se pokušavati riješiti, a nevolje će se dodatno stvoriti kada mu se djeca započnu rugati. Pomoć će zatražiti od odraslih, okoline, no uskoro će shvatiti da svako biće ima neki svoj, manje ili više običan ili neobičan, zapetljan čvor.
Priča koja ohrabruje
Čudesne ilustracije i vrlo ritmični tekst suvremenog, nagrađivanog hrvatskog autora mlađe generacije, Manuela Šumberca, zanimljiva su osnova za prijenos u lutkarski medij. Ova nježna priča o brigama, izrugivanju, suočavanju s problemima i nadi, ulijeva samopouzdanje djeci i ohrabruje ih da se ne boje biti svoji te im na duhovit, dinamičan i maštovit način kroz igru predmeta i lutaka sačinjenih od užadi i vrpci, poručuje da u tome sigurno nisu sami.
Uz redatelja i ravnateljicu Kazališta, na konferenciji za medije sudjelovali su suradnik za scenski pokret i dramaturgiju Damir Klemenić, suradnik za animaciju i asistent redatelja Jadran Grubišić, autorica vizualnog identiteta Ana Sekulić, te glumci Petra Vučković, Damir Orlić, Alex Đaković i David Petrović.