Foto: Roni Brmalj
Studenti ističu da su predstavnici institucija s kojima su se sastali izrazili podršku njihovom studiju i otvorenost prema suradnjama u različitim projektima i programskim sadržajima, posebice u pripremi programa Europske prijestolnice kulture
RIJEKA Krajem prošlog tjedna studenti Glume i medija sastali su se s predstavnicima Rijeke – Europske prijestolnice kulture, Sveučilišta u Rijeci, Odjela za kulturu Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Sastanak na koji su studenti pismenim dopisom pozvali vodeće u kulturi Rijeke održao se u Rektoratu Sveučilišta, a prisustvovali su: rektorica Snježana Prijić-Samaržija, prorektor za znanost i umjetnost Alen Ružić, izvršna direktorica projekta Rijeka 2020 Emina Višnić, umjetnički direktor projekta Rijeka 2020 Slaven Tolj, članica Nadzornog odbora Rijeka 2020 i pročelnica Upravnog odbora za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač i ravnateljica Direkcije programa Odjela za kulturu Grada Rijeke Helena Semion-Tatić, kao i tridesetak studenata i njihovih profesora.
Među profesorima koji su došli podržati svoje studente našli su se i Rade Šerbedžija te Lenka Udovički, umjetnički voditelji i glavni glumački mentori na studiju Gluma i mediji.
Kako ističu studenti, predstavnici svih navedenih institucija izrazili su podršku njihovom studiju i otvorenost prema suradnjama u različitim projektima i programskim sadržajima kako u Gradu tako i u ruralnom dijelu Primorsko-goranske županije, posebice u pripremi programa Europske prijestolnice kulture. No kako u ime studenata naglašava Sendi Bakotić, studenti su tražili više od toga.
Nema prostora
– Naravno da ćemo sudjelovati i predlagati programe, predstave, intervencije u javnom prostoru, radionice i slično u sklopu EPK-a i šire, ali sazvali smo ovaj sastanak da bismo razmotrili strategije za infrastrukturna ulaganja na području izvedbenih umjetnosti u sklopu EPK-a 2020.
Sukladno najavi u dopisu i elaboratu projekta, mi predlažemo osnivanje Akademskog kazališta »Akteri«. Osjećamo da se naše potrebe i ciljevi poklapaju i da bi od naše suradnje profitirala cijela gradska, a i šira zajednica. Vidimo akademski teatar kao uzajamnu potrebu nas i zajednice.
Dosad je naš studij producirao 10-ak kazališnih predstava i uvijek bi nas zapanjio odaziv publike te interes i razumijevanje koje bismo osjetili. Gostovali smo i u različitim gradovima diljem Županije, u gradskim prostorima, ali i školama, te su nas jako usrećile pozitivne reakcije. Naša publika dakle postoji, imamo i već gotove predstave, kao i kreativni potencijal za daljnji rad, ali ne postoji i prostor u kojem bismo sve to realizirali.
Gledajući izvana, kao građani, također moramo reći da je Rijeci potrebna nova scena. Iz vlastitog iskustva tvrdimo da Rijeka nema osposobljenih i opremljenih prostora za profesionalne predstave osim HNK-a, a smatramo da jedan grad ove veličine i umjetničkog potencijala, buduća Europska prijestolnica kulture, grad u kojem postoji studij Gluma i mediji, to zaslužuje. Mi predlažemo multifunkcionalan prostor za multimedijalna istraživanja, sukladno suvremenim estetikama. Naš teatar bio bi eksperimentalna platforma koja bi objedinjavala studente i profesionalce iz različitih grana umjetnosti; u predstavama, istraživačkim i interdisciplinarnim projektima, performansima i instalacijama, odgojno-obrazovnim programima.
Delta 5?
Želimo dovoditi ljude iz drugih institucija i zemalja, ostvarivati razmjene koje smo već započeli festivalom Smotra kazališnih akademija, želimo ugostiti druge akademije (surađujemo s Grazom, Ljubljanom, Beogradom, Sarajevom) i nastaviti suradnju s inozemnim stručnim suradnicima.
Imamo želje, ideje i potrebe da dalje razvijamo već postojeće i nove aktivnosti, a za to nam nedostaje samo prostor. Želimo stvoriti mjesto u kojem bi studenti mogli prolaziti praksu, a i ostati raditi nakon završetka studija. Iznijeli smo realan problem koji Rijeka ima, a to je gdje bi mladi profesionalci umjetničkog usmjerenja ovdje mogli raditi. U ovom trenutku Rijeka je drugi grad u Hrvatskoj po iseljenosti mladog obrazovanog stanovništva. Mnogi od nas doselili su se u Rijeku na ovaj studij i žele ovdje naći svoje mjesto, mi želimo biti i raditi ovdje ne samo 2020. godine, već i ostati ovdje – istaknula je Bakotić.
Studenti i njihovi profesori izrazili su želju da bi njihovim potrebama mogli odgovarati adaptirani prostori u zgradama Delte 5 (Ivex, Exportdrvo) ili bivši »Rade Končar« u Vodovodnoj ulici, no ti bi prostori za bilo kakve daljnje akcije morali preći u vlasništvo ili pod koncesiju Grada Rijeke.
Sve strane su se složile da mogu zajednički voditi pregovore s bilo kojim vlasničkim tijelima, bilo državnim ili privatnim. Mlada arhitektica Gorana Stipec izrazila je želju da u sklopu EASA projekta (European Architecture Students Assembly), koji će se odvijati sljedeće godine u Rijeci, a kojem je cilj prenamijeniti i oživiti zaboravljene gradske prostore, studenti pozabave upravo obnovom prostora za Akademski teatar.
Time bi se stvorila prva, privremena baza, koja možda ne bi bila onaj idealni prostor i krajnji cilj, ali prostor za izvođenje u ljetno doba, s instaliranim gledalištem, koji iz privremenog vremenom i ulaganjima može prerasti u nešto trajnije. Arhitektica je govorila u ime udruženih mladih arhitekata koji su završili studij izvan Rijeke i vratili se kući, gdje nemaju kamo raditi. Istaknula je da ih ta činjenica ujedinjuje sa studentima umjetnosti te bi njihova suradnja u izgradnji Akademskog teatra mogla biti poticajno rješenje za obje strane.
Sastanak je završio utvrđivanjem plana djelovanja i podjelom dužnosti, a studenti, zahvalni na dobroj volji svih prisutnih, izrazito su ponosni što je njihova inicijativa potaknula početak pozitivnih promjena u Rijeci.