Magdalena Lupi Alvir prilikom dobivanja Nagrade Grada Rijeke / Foto Vedran KARUZA
Nagrada Grada Rijeke pridružila se pozitivnom nizu i zaista je kruna našeg rada. Daje nam polet za naš daljnji rad
povezane vijesti
- Nagrada Domino predstavi “Četiri čudesne nezgode”. Zatvorena 29. Revija lutkarskih kazališta
- “Šapat duše” varaždinskog HNK-a: Gledali smo jednu posebnu predstavu, kakve u Hrvatskoj rijetko vidimo
- “Safari” u GKL-u: Animacijskom magijom svakodnevni predmeti transformiraju se u bića iz životinjskog svijeta
RIJEKA Gradsko kazalište lutaka Rijeka je među godišnjim dobitnicima Nagrade Grada Rijeke, što je povod za razgovor s ravnateljicom GKL-a Magdalenom Lupi Alvir.
Gradsko kazalište lutaka Rijeka ovogodišnji je dobitnik Nagrade Grada Rijeke za izuzetne umjetničke dosege i posvećenost lutkarskom i edukativnom radu za djecu. Što vam, u nizu nagrada GKL-u, znači ova nagrada?
– Ova je godina posebna za nas jer naše Kazalište slavi 60. obljetnicu rada i to upravo u godini kada Rijeka nosi titulu Europske prijestolnice kulture. Cijela je ova sezona, kao i godina, koncipirana i mišljena kao slavljenička te se odvija pod motom »Lutkari slave«. A upravo posljednje dvije godine, GKL je primio 40 strukovnih nagrada i nagrada publike, što predstavlja najveći broj dobivenih nagrada u povijesti riječkog lutkarskog kazališta uopće, dok je naša predstava »Zamrznute pjesme« najnagrađivanija predstava od kada postoji naše Kazalište! Osim brojnih nagrada, posljednje dvije godine obilježio je i najveći broj gostovanja GKL-a u Hrvatskoj i inozemstvu. Sve skupa rezultat je to višegodišnjeg rada našeg Kazališta i svih njegovih djelatnika koji zaista s velikom ljubavlju i predanošću rade svoj posao, posvećen u prvome redu najmanjim gledateljima.
Nagrada Grada Rijeke pridružila se tom pozitivnom nizu i zaista je kruna našeg rada. Sretni smo i ponosni da je naš rad i trud prepoznat i javno vrednovan, posebice jer je Nagrada došla u trenutku kada smo svi bili prilično potišteni s trenutnom situacijom oko pandemije koronavirusa. Ujedno, Nagrada nam je dala polet za naš daljnji rad u ovim trenutno prilično turobnim vremenima. Lijepo je kada te tvoj grad prepozna i nagradi, jer radi grada i njegovih građana, naše publike, i postojimo. A još je ljepši osjećaj kada s našim predstavama, od kojih su neke i tematski vezane uz naš grad i kraj, gostujemo po festivalima diljem svijeta i prenosimo radost djeci koja to uvijek znaju prepoznati.
Lutkarski evergreeni u PrijestolniciU Rijeci, u okviru programa »Ljeto u Prijestolnici«, Gradsko kazalište lutaka Rijeka donosi program »Lutkarski evergreeni u Prijestolnici« pa tako malu i veliku publiku na Trgu Riječke rezolucije, na pozornici na otvorenom očekuju popularne predstave »Izgubljena priča: Ivica i Marica«, »Tri praščića« i »Koka Kokone«. Prva je na repertoaru predstava Vedrane Balen Spinčić (prema braći Grimm) »Izgubljena priča: Ivica i Marica« u režiji Serđa Dlačića i to još danas i sutra u 20 sati. |
Edukativno-umjetnički projekti
Istaknuta su dva aspekta djelovanja GKL-a – umjetničko i edukativno. Na koji način u vašem radu njegujete i povezujete ta dva aspekta?
– GKL posebnu pažnju pridaje upravo edukativno-umjetničkim projektima te kroz razvoj publike općenito djeluje puno i na području edukacije. Naš umjetničko-edukativni projekt koji je spoj izvedbenog i radioničkog programa, »Lutkofor«, koji je namijenjen nižem osnovno školskome uzrastu, uspješno živi već nekoliko godina zaredom i vrlo je visoko ocijenjen od samih djelatnika u obrazovanju te tražen svake godine u programu »Ruksak pun kulture« pri Ministarstvu kulture RH. S tim smo programom obišli zaista velik dio škola diljem Hrvatske. Prošle je godine uspješno kreiran i praizveden sličan program, no ovaj put za stariji osnovnoškolski uzrast, što je novina u radu Kazališta, pod nazivom »Teatromanija«, a u okviru Javnog poziva za predlaganje programa koji potiču razvoj publike u kulturi od strane Ministarstva kulture.
Oba projekta populariziraju lutkarsku umjetnost među djecom. Paralelno s tim, GKL je posljednjih nekoliko godina uveo u repertoar niz novih formi, povećao broj radioničkog programa, što lutkarsko-dramskog što lutkarsko-likovnog, čime su uključene zapravo sve generacije, od male djece i obitelji pa do starijih osnovnoškolaca. Novina u repertoaru je i rad na području tzv. »senzornog kazališta« namijenjenog svima, a s posebnom notom na rad s djecom s poteškoćama u razvoju. Za program »senzornog kazališta« edukaciju su prošli i naši glumci koji u njemu sudjeluju, ne bi li se što bolje pripremili za rad u ovoj specifičnoj kazališnoj formi koja ima svoje posebnosti, ali i zahtjevnosti. Također, tu je i rad s našim najmanjim gledateljima, bebama, za kojega su se glumci posebno pripremali kroz radionicu i koji je rezultirao interaktivnom predstavom »Gdje su nestale čarapice?«. U svakome slučaju, ulažemo što u edukaciju samih djelatnika, a što u edukativni rad s djecom i našom publikom kroz različite projekte, predstave i radionice.
Carevo novo ruho»Carevo novo ruho«, lutkarska predstava o ljudskoj taštini Gradskog kazališta lutaka Rijeka u koprodukciji s Lutkovnim gledališčem Maribor, imala je premijeru u Mariboru. Predstavu kao autorski projekt postavlja redatelj Zoran Petrovič sa suradnicima – mješovitom hrvatskom i slovenskom autorskom i glumačkom ekipom, a riječka premijera i reprize iste predstave planirane su u listopadu ove godine u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka. Program je sastavni dio projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. |
Slavljenička godina
Spomenuli ste da Gradsko kazalište lutaka Rijeka ove godine obilježava 60. godišnjicu djelovanja. Na koji način ćete je obilježiti?
– Obilježavanje naše 60. godišnjice trebalo je započeti 20. i 21. ožujka na Svjetski dan kazališta za djecu i mlade te lutkarstva, kada je bila planirana praizvedba »Sretne kućice« koja se zbog korona krize odgodila pa zatim srećom ipak dogodila u lipnju. U ožujku je uz nju bio planiran i bogat svečarski dvodnevni program koji je uključivao i radionice, promociju knjige, izložbu te svečanu sjednicu Upravnih odbora UNIMA-e i Assiteja, naših krovnih strukovnih udruga. Slavlju su se trebali priključiti i brojni uzvanici, ravnatelji lutkarskih i dječjih kazališta iz Hrvatske i inozemstva. No, čim su se stvorili uvjeti, uspjeli smo premijerno postaviti »Sretnu kućicu » i prigodnu izložbu u atriju Kazališta. Većinu predstava koje smo planirali kroz ovu godinu i koje su dio programa EPK Rijeka 2020 planiramo postaviti u prolongiranim terminima do kraja ove godine te u prvoj polovici 2021. godine, zaključno s predstavom »Bomboniera Variete!« u kojoj sudjeluje cijelo Kazalište.
Kako je riječ o lutkarskom kabaretu i kazalištu na specifičnoj lokaciji, slavlje bi se trebalo preliti i na riječke ulice i naš kvart Brajdu. S Bombonierom bi zaključili našu slavljeničku godinu. Prije toga, i dalje planiramo našu, također jubilarnu 25. Reviju lutkarskih kazališta s prigodnom izložbom u studenome.
Što će za GKL značiti otvaranje Dječje kuće u sklopu bivšeg »Benčića«?
– GKL muči prije svega manjak prostora za kreaciju i rad, pa se nadamo da će se otvaranjem Dječje kuće dio naših programa, posebice radioničkih, moći izvoditi u prostorima Dječje kuće. Za nas je to veliki vjetar u leđa, ali i zahtjevan proces kojega će trebati održavati, s obzirom da ćemo cijelo vrijeme paralelno izvoditi predstave u GKL-u i praktički na dvije različite lokacije djelovati s istim kapacitetom ljudstva. No, Gradsko kazalište lutaka Rijeka jedina je riječka ustanova koja se profesionalno bavi isključivo umjetnošću i kulturom za djecu i naše prirodno mjesto, uz matično Kazalište, jest svakako Dječja kuća.