Najdugovječniji i najpostojaniji

Za 20. obljetnicu natječaja “Erste fragmenti” u MMSU-u otvorene dvije izložbe

Ervin Pavleković

Izloženi su radovi okupljeni na recentnom natječaju, a otvorena je i velika retrospektivna izložba selekcije iz fundusa ranije otkupljenih radova



Najdugovječniji i najpostojaniji natječaj za otkup radova mladih umjetnika i umjetnica do tridesete godine života u Hrvatskoj, »Erste fragmenti«, doživio je i svoje dvadeseto izdanje, a nakon što je prošle godine ta značajna brojka obilježena dvjema atraktivnim izložbama postavljenim u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, te dvije izložbe u reduciranom obliku otvorene su i u riječkome MMSU-u.


Okrugla obljetnica


Prošle godine »Erste fragmenti« dočekali su okruglu, dvadesetu obljetnicu koja je prigodno obilježena dvjema atraktivnim izložbama postavljenim u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti – izložbom na recentnom natječaju otkupljenih radova i velikom retrospektivom sačinjenom od odabira iz fundusa ranije otkupljenih radova, njih pedesetak.


To je proveo predsjednik stručnog povjerenstva te suradnik »Erste fragmenata« od njihovih početaka, Vanja Babić, koji je napomenuo kako se radi o najdugovječnijem i najpostojanijem natječaju za otkup radova mladih umjetnika i umjetnica, koji se, osim kratke stanke u 2004., to jest 2005. godini, održava u kontinuitetu.


Foto galerija: Izložba "Erste fragmenti" u MMSU Rijeka Foto: Ana Križanec




Danas možemo reći kako su neki od afirmiranih autora svoje početke imali upravo u sudjelovanju u natječaju »Erste fragmenti«, »koji ne samo da autorima daje određenu financijsku satisfakciju zbog otkupa njihovih rada, nego i priliku da svoje radove izlože u nekom od relevantnih izlagačkih prostora«.


– Možemo reći da su doista dobitnici nekih drugih uglednih nagrada ujedno i dobitnici Erste fragmenata otkupa, pa tako imamo jednog dobitnike nagrade »Vladimir Nazor«, autora koji je izlagao na Venecijanskom bijenalu u središnjoj koncepciji, imamo nekoliko dobitnica ugledne nagrade »Radoslav Putar«, zatim dobitnice i dobitnike nagrade Essl Award, nagrade za mlade umjetnike srednje i jugoistočne Europe, kao i niz imena koja danas predaju na različitim akademijama likovnih umjetnosti.


Uz obljetničku izložbu, za koju je u slučaju Rijeke načinjen izbor od 36 autora iz ukupnog fundusa koji broji više od 220 otkupljenih radova, imamo i onu redovnu izložbu »Erste fragmenti 20«, s djelima otkupljenim prošle godine, ističe Babić.


Podrška mladim umjetnicima


Na nagradu kao važan »oblik podrške mladim umjetnicima u početnim trenucima karijere« osvrnula se i ravnateljica MMSU-a Branka Benčić, istaknuvši kako »ova heterogena izložba kroz radove četrdesetak umjetnika, nizom umjetničkih fenomena i pozicija, donosi pregled dvadesetogodišnje produkcije uglavnom u medijima slikarstva, grafike, nešto manje skulpture i fotografije.


Radovi razotkrivaju uglavnom različite svjetove figuracije, a možemo govoriti o intimnim svjetovima, istraživanju medija, ili o slikama prošlosti«.


Kad govorimo o djelima otkupljenim prošle godine, radi se o tri mlade slikarice i o jednome mladom slikaru, Albi Miočev, Carolini Barbarić, Mii Markušić i Franu Perkoviću.


Od njih troje stručni žiri u sastavu Vanja Babić, Patricia Kiš, Leila Topić, Neva Lukić i Zlatan Vehabović, dodijelio je Grand Prix Albi Miočev, inače autorici mnogih murala i izvrsnoj slikarici u klasičnoj tehnici slikarstva.



Za zagrebačku izložbu, govori kustos, odabrao je 50 i nekoliko radova od fundusa koji iznosi 220, dok je za riječku izložbu, zbog prostornih kapaciteta, onih pedesetak zagrebačkih radova morao suziti na samo 36.


– Naravno, to su uvjetovali moji osobni afiniteti, jer možda bi neki drugi selektor odabrao i neke druge radove, ili se barem naši odabiri ne bi stopostotno poklopili, no uvjetovao je to i sâm prostor riječkoga MMSU-a koji je manji od onog zagrebačkog.


Za ovaj suženi izbor nastojao sam odabrati one radove koji nekako vizualno, uzajamno, najkvalitetnije i najdinamičnije, korespondiraju, tako da posjetitelj, umjesto da koncentrira na svaki rad zasebno, dobije osjećaj zaokružene cjeline, pojašnjava kustos Babić.


Klasične likovne discipline


Glede samih radova, kustos pak naglašava kako na »Erste fragmentima« »dominiraju radovi u klasičnim likovnim disciplinama, slikarstvo, fotografija te skulptura nešto manje«, »upravo zbog toga što je sâm natječaj pokrenut s idejom da se osvježe i ožive prostori banke, poslovnice, uredi i hodnike – u svrhu edukacije i klijenata i zaposlenika, koji onda mogu gledati radove suvremene umjetnosti« – što je ujedno i »definiralo i sam natječaj u smjeru radova koje je lakše prezentirati u prostorima koji nemaju primarno galerijsku namjenu«.



O vrijednosti retrospektivne izložbe dovoljno govori podatak da su na njoj, među ostalima, zastupljeni radovi autora i autorica s referencama sudionika središnje izložbene koncepcije na Bijenalu u Veneciji 2015. (David Maljković), redovite članice HAZU-a (Gordana Bakić), dobitnika godišnje nagrade »Vladimir Nazor« (Matko Vekić), dobitnika nagrade »Radoslav Putar« (Mihael Klanjčić, Lana Stojičević, Dino Zrnec i Glorija Lizde), dobitnika Essl Awarda (Zlatan Vehabović, Sabina Mikelić, Jelena Lovrec i Vanja Babić) te profesora ili predavača na umjetničkim akademijama te ostalim visokoškolskim ustanovama u Hrvatskoj (Alem Korkut, Paulina Jazvić, Damir Stojnić, Ines Matijević Cakić, Pavle Pavlović, Sebastijan Dračić, Josipa Štefanec…).


Zanimljive autorske osobnosti


Osim već spomenutih, Riječana Davida Maljkovića i Damira Stojnića, riječka publika na retrospektivnoj izložbi ima prigodu vidjeti još i rad Ane Vivode.



U zasebnom prostoru, manjem galerijskom prostoru u sredini, prezentirani su i recentno otkupljeni radovi triju slikarica (najnovija dobitnica nagrade Erste Grand prix Alba Miočev te Carolina Barbarić i Mia Markušić), kao i jednoga slikara (Fran Ferković), sve odreda zanimljivih autorskih osobnosti pred kojima je zasigurno svijetla budućnost. Kustos izložbe je Vanja Babić, a otvorena je do 16. ožujka.


Umjetnice i umjetnici na riječkoj izložbi


Riječka izložba okuplja radove umjetnika kao što su Grgur Akrap, Vanja Babić, Mihael Bađun, Gordana Bakić, Snježana Ban, Denis Butorac, Tanja Deman, Sebastijan Dračić, Alen Floričić, Martina Grlić, Grupa Abs, Tomislav Hršak, Helena Janečić, Paulina Jazvić, Mihael Klanjčić, Alem Korkut, Glorija Lizde, Jelena Lovrec, Marin Majić, David Maljković, Ines Matijević Cakić, Sabina Mikelić, Pavle Pavlović, Nikola Pjevačević, Ivan Prerad, Lala Raščić, Lana Stojićević, Damir Stojnić, Josipa Štefanec, Zlatan Vehabović, Matko Vekić, Iva Zagoda, Ino Zeljak, Dino Zrnec, Ana Vivoda, Vlatka Škoro, Carolina Barbarić, Fran Ferković, Mia Markusić, Alba Miočev.